Polacy w Norwegii

Utrata polskich dokumentów w Norwegii: to musisz wiedzieć

Natalia Szitenhelm

05 listopada 2019 12:53

Udostępnij
na Facebooku
4

Niestety, w przypadku utraty prawa jazdy, wszelkie formalności trzeba załatwiać tylko z polskim organem, który je wydał. adobestock.com/licencja standardowa/Pio Si

Utracie dokumentów tożsamości towarzyszy stres, tym bardziej, jeśli paszport, dowód osobisty lub prawo jazdy stracimy za granicą. Dlatego wyjaśniamy, gdzie się zgłosić i co należy zrobić, by wyrobić nowe dokumenty.

Krok pierwszy: policja

Konsulat zaleca, by w przypadku utraty (zgubienia czy kradzieży) dowodu, jak i paszportu, niezwłocznie zgłosić ten fakt na najbliższym posterunku policji, gdzie otrzymuje się zaświadczenie o utracie dokumentu tożsamości. Z takim potwierdzeniem należy udać się do konsulatu, by dopełnić formalności i procedur, które różnią się w zależności od tego, jaki dokument zgubiliśmy.
Reklama

Dowód osobisty

Zgłoszenia utraty dowodu dokonuje się tylko osobiście w konsulacie RP. Rejestracja wizyty w placówce nie jest w takim wypadku konieczna. Jak podaje konsulat, osoba, która zgłasza utratę dowodu, powinna (jeśli posiada), mieć ze sobą inny dokument ze zdjęciem. 

Po zgłoszeniu, konsulat wystawia zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego – jest ono ważne do czasu wydania nowego dowodu, nie dłużej niż przez 2 miesiące. 

Formularz zgłoszenia utraty/uszkodzenia dowodu osobistego >> kliknij

Fakt utraty dokumentów należy zgłaszać w Wydziale Konsularnym, nie w Ambasadzie.

W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach zgłoszenia utraty dowodu można dokonać w formie pisemnej, pocztą lub faksem, załączając do własnoręcznie wypełnionego formularza potwierdzenie z norweskiej policji o utracie dokumentów (jeśli się je posiada).

Do formularza należy także dołączyć: pisemną prośbę o wysłanie zaświadczenia z konsulatu, adres, na jaki ma ono zostać wysłane, zaadresowaną do siebie kopertę, potwierdzenie dokonania na konto bankowe opłaty pocztowej za wysłanie dokumentu. Opłata za dosłanie dokumentu na terenie Norwegii wynosi: 165 NOK
   
Utratę dowodu osobistego można zgłosić też internetowo przez Zaufany Profil za pośrednictwem platformy ePUAP lub przez stronę urzędu, który wydał dokument. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie urzędy wydające dowody osobiste dopuszczają zgłoszenia utraty dowodu drogą elektroniczną. Konsulat informuje, że fakt zgubienia dowodu można zgłosić też w banku (niekoniecznie w tym, w którym mamy konto).

Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo
Adres: Drammensveien 171, 0277 Oslo

Telefon: 00 47 24110877
Fax: 00 47 24110878

Lista banków komercyjnych, które przyjmują zgłoszenia od osób niebędących ich klientami: 
 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 • Bank Pocztowy SA
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA
 • Credit Agricole Bank Polska S.A. 
 • Deutsche Bank PBC SA 
 • Eurobank 
 • Plus Bank SA 
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • PKO BP SA 
 • Santander Bank Polska
 • Santander Consumer Bank SA 
 • SGB-Bank S.A.
 • Bank Gospodarstwa Krajowego 
 • Getin Bank 

Paszport

Utratę/uszkodzenie paszportu biometrycznego (10-letniego) lub tymczasowego należy zgłosić osobiście w Wydziale Konsularnym. Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt

Zapisz się na wizytę >> tutaj

Wniosek o wydanie paszportu należy wypełnić przed wizytą w konsulacie, jednak podpis należy złożyć na nim już na miejscu, w obecności urzędnika.

Czas oczekiwania na paszport biometryczny wynosi ok. 4-6 tygodni, natomiast w przypadku braku numeru PESEL ok. 6-8 tygodni (z uwagi na konieczność nadania numeru PESEL).

Do wniosku o paszport 10-letni należy dołączyć:

– jedno zdjęcie o wymiarach 3,5x4,5
– w przypadku wymiany paszportu z uwagi na zmianę nazwiska/imienia z powodu:   

  1. zawarcia związku małżeńskiego: należy dostarczyć oryginał odpisu  polskiego aktu małżeństwa wydany przez polski Urząd Stanu Cywilnego, z adnotacją o nazwisku noszonym po zawarciu małżeństwa

  2. rozwodu i powrotu do nazwiska poprzednio używanego – należy dostarczyć oryginał odpisu zupełnego polskiego aktu małżeństwa wydany przez polski Urząd Stanu Cywilnego, w którym umieszczony jest zapis o rozwodzie i powrocie do nazwiska panieńskiego

  3. zmiany administracyjnej – należy dostarczyć oryginał odpisu zupełnego polskiego aktu urodzenia wydany przez polski Urząd Stanu Cywilnego, w którym umieszczony jest zapis o zmianie danych

– aktualnie posiadany polski paszport (jeśli osoba wnioskująca go nie posiada, musi  przedstawić skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu urodzenia wydany przez polski Urząd Stanu Cywilnego oraz ważny dowód osobisty lub poświadczenie posiadania obywatelstwa polskiego; jeśli zaś wnioskujący o paszport posiadał wcześniej paszport/dowód osobisty, ale go utracił, wówczas do wniosku musi dołączyć zgłoszenie o terminie i okolicznościach utraty paszportu lub dowodu osobistego).

Międzynarodowe odpisy polskich aktów urodzenia/małżeństwa wydane przed 1 marca 2015 r. nie będą uwzględniane.

W uzasadnionych okolicznościach można złożyć podanie do Konsula RP z prośbą o odstąpienie od obowiązku osobistego stawiennictwa przy odbiorze paszportu dziesięcioletniego. 

Koszt wydania paszportu biometrycznego, który niebawem straci ważność, to 1089 NOK. Wydanie takiego paszportu przed upływem terminu jego ważności utraconego lub zniszczonego z winy posiadacza to jednak już koszt rzędu 3266 NOK.   

Aby odebrać nowy dokument, należy okazać potwierdzenie złożenia wniosku oraz stary paszport, jeśli nie został skradziony lub zgubiony. Paszport można odebrać w danym Wydziale Konsularnym, bez konieczności zapisywania się na wizytę, każdego dnia w godzinach przyjęć interesantów.

Jeżeli ktoś mieszka powyżej 100 km od urzędu i uzasadni, dlaczego nie może odebrać paszportu osobiście, istnieje możliwość wysłania na terenie Norwegii nowego paszportu. W tym celu należy: wraz z wnioskiem o wydanie paszportu złożyć także pisemny wniosek* o wysłanie tego dokumentu, zaadresowaną do siebie kopertę z logo Wydziału Konsularnego oraz uiścić w kasie opłatę pocztową w wysokości 165 NOK za wysłanie dokumentu.

*Wniosek o wysłanie paszportu i koperty z logo Wydziału Konsularnego dostępne są w urzędzie.

Paszport tymczasowy – dla kogo?

Osoby, które utraciły dokumenty tożsamości, a tymczasowo przebywają w Norwegii, muszą w konsulacie złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego na powrót do kraju/miejsca zamieszkania. Na paszport tymczasowy czeka się krócej niż na biometryczny, ponieważ wydaje się go tylko w sytuacjach nagłych, takich jak np. utrata czy kradzież dokumentów. Paszport tymczasowy ważny jest 12 miesięcy. 

Link do pobrania wniosku o wydanie paszportu tymczasowego. 

Do wniosku o paszport tymczasowy należy dołączyć: jedną aktualną fotografię o wymiarach 3,5x4,5, potwierdzenie daty powrotu do miejsca zamieszkania (np. potwierdzenie rezerwacji biletu powrotnego do kraju zamieszkania), inne posiadane dokumenty ze zdjęciem i danymi osobowymi (jeśli się je posiada)
.
Koszt wydania paszportu tymczasowego dla osoby pełnoletniej wynosi 396 NOK. Opłaty należy dokonać gotówką w kasie urzędu podczas składania wniosku o dokumentu. Czas oczekiwania na wydanie paszportu tymczasowego zależy od indywidualnej sytuacji, w jakiej znajduje się osoba, która go utraciła. 

Przydatne linki:
Pełna tabela opłat konsularnych znajduje się >> tutaj 
Dane potrzebne do wykonania przelewu bankowego (jeżeli dopuszczono taką możliwość płatności) >>tutaj  
W trochę gorszej sytuacji są osoby, które zgubiły/zniszczyły prawo jazdy lub dowód rejestracyjny.
W trochę gorszej sytuacji są osoby, które zgubiły/zniszczyły prawo jazdy lub dowód rejestracyjny. adobestock.com/licencja standardowa/ MaxPolis

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny

Niestety, polski konsulat nie pomoże, jeśli chodzi o przyjmowanie zgłoszeń dotyczących utraty prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. W tych przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z organem, który wydał prawo jazdy w Polsce, zaś wszelkie formalności, jak zastrzeżenie lub ubieganie się o nowy dokument, należy załatwić na odległość.

Zgłoś utratę polskiego prawa jazdy >> tutaj 
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan

06-11-2019 15:39

Drapakpilot napisał:
Josef już spieszę z wyjaśnieniem. Zirytowal mnie post osoby niżej (który został usunięty) - stąd odpowiedź. W poscie zawarte były jedynie wyzwiska od pseudonorwegow, piesków na smyczy czy murzynow, oraz przytyki do życia na wsi (kierowane do Polakera), tak jakby było jakieś gorsze w oczach osoby która to pisała.

Dzieki, uspokoiles moje i tak juz stargane nerwy. Lubie wiedziec co piszczy w trawie i dorzucic moje dwa øre!
Pierwszy sort lubi swoje frustracje wylewac na forum, tak bylo (podobniez) od zarania tego forum.
PS - ja tez mieszkam sobie na wsi. I bardzo sobie to chwale.

Szymon Giełzakowski

06-11-2019 13:06

Josef już spieszę z wyjaśnieniem. Zirytowal mnie post osoby niżej (który został usunięty) - stąd odpowiedź. W poscie zawarte były jedynie wyzwiska od pseudonorwegow, piesków na smyczy czy murzynow, oraz przytyki do życia na wsi (kierowane do Polakera), tak jakby było jakieś gorsze w oczach osoby która to pisała.

Josef Satan

06-11-2019 12:48

Juz sie martwie, ze nie wiem o co sie klocicie

Szymon Giełzakowski

06-11-2019 09:53

Nie wiem czy na wsi u polakera, u mnie, czy u kogokolwiek kto zamieszkał w nor "wiedzą, że jesteśmy norwegami", na pewno za to każdy wie, że jesteś ograniczonym gburem który nie potrafi uszanować innego podejścia do życia niż swoje własne. To nie Ty niedawno pisałeś, że norwedzy są rasistami? Teraz sam używasz słowa murzyn jako wyzwiska. Właśnie dlatego nigdy nie chce wracać, najlepiej wyzywać innych i oskarżyć o lenistwo, rasizm, oszustwa itp, a potem dawać przykład bycia porządnym i otwartym człowiekiem tu na forum. Musisz mieć niezłe kompleksy i niską samoocenę, bo coś mi mówi, że o określenia których uzyles sam się boisz. Co za różnica jakiej ktoś jest narodowości, jednak wstyd mi za ludzi którzy tak reprezentują Polaków, bo mimo takich ludzi którzy krzyczą najgłośniej i najłatwiej z nimi zidentyfikować jakąś grupę społeczną czy narodowość, to jest też nas dużo normalnych osób. Nie podoba Ci się w nor to nie przyjeżdżaj, nie przyjeżdżasz to nie pisz, bo to forum dla "Polaków w Norwegii", a nie "Polaków w Polsce ktorzy chcą wtracić coś mądrego ale w sumie to nie wiedzą co bo nigdy nie mieli okazji".

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram