Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Polacy w Norwegii

Kantory w Polsce nie wymieniają koron norweskich? Sprawdzamy informacje

Natalia Szitenhelm-Smeja

31 maja 2023 13:00

Udostępnij
na Facebooku
20
Kantory w Polsce nie wymieniają koron norweskich? Sprawdzamy informacje

Pracownicy kantorów nie wiedzą, jak długo jeszcze będzie można sprzedać korony norweskie stock.adobe.com/standardowa

- Od 31 maja Bank Pekao S.A. zawiesił realizację transakcji gotówkowych w kolejnych walutach skandynawskich - NOK i SEK - takie wiadomości e-mail otrzymali niektórzy nasi czytelnicy. Pokłosiem tej decyzji jest fakt, że w części kantorów w Polsce nie można już wymienić koron na złote, inne placówki nadal skupują walutę, jednak nie wiadomo, przez jaki okres będzie można ją sprzedawać.
Tekst aktualizowany
W ostatnich dniach otrzymaliśmy od naszych czytelników wiele sygnałów dotyczących tego, że polskie kantory na dniach zaprzestaną wymiany koron norweskich na złote. Postanowiliśmy zweryfikować te informacje.

Bank kończy realizację transakcji gotówkowych w NOK

- Bank Pekao S.A. ze względów biznesowych zawiesza realizację transakcji gotówkowych w kolejnych walutach skandynawskich [NOK i SEK, transakcje gotówkowe w koronach duńskich zawieszono już jakiś czas temu - red.]. [...] Od środy 31 maja również nie skupujemy NOK i SEK, ostatnim dniem przyjmowania walut SEK i NOK jest wtorek 30.05.2023 - informuje pracownica banku w wiadomości e-mail, którą otrzymali i wysłali nam nasi czytelnicy.
E-mail, który otrzymał nasz czytelnik od banku Pekao

E-mail, który otrzymał nasz czytelnik od banku Pekaomat. czytelnika

Potwierdziliśmy tę informację w placówce bankowej Pekao. Mimo kilkakrotnych próśb o wyjaśnienie przyczyn zawieszenia skupu NOK i SEK, nadal czekamy też na odpowiedź z biura prasowego banku (odpowiedź opublikujemy, jak tylko ją otrzymamy).
[AKTUALIZACJA, 7.06]

Otrzymaliśmy odpowiedź z biura prasowego, publikujemy ją poniżej:

Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez kontrahentów, będących pośrednikiem w transakcjach walutowych, na rynku międzybankowym pojawił się globalny problem (nie tylko w polskim sektorze bankowym) dotyczący wymiany walut SEK i NOK. Jest on całkowicie od nas niezależny. W związku z tym bank czasowo zaprzestał skupu tych walut od klientów firmowych. Z naszych informacji wynika, że podobne zmiany wprowadziły też inne banki. Liczymy na szybkie i pomyślne wyjaśnienie tej sytuacji.

Mimo to w Banku Pekao klienci indywidualni aktualnie mogą dokonywać wpłat gotówkowych na własne rachunki w wymienionych walutach, jeśli tylko konto w tej walucie obejmuje obsługę gotówkową.
~Departament Komunikacji, Bank Pekao S.A.

Norges Bank ogłosił, że w czerwcu będzie sprzedawał walutę za równowartość 1,3 mld NOK dziennie. To o 100 mln NOK mniej dziennie niż w maju, a o 200 mln NOK mniej dziennie niż w kwietniu, poinformowała instytucja.

Podobna sytuacja miała już miejsce zresztą w przypadku duńskiej korony - banki komercyjne w Danii zaprzestały importu DKK w gotówce, co spowodowało trudności z wymianą korony duńskiej w polskich kantorach.

Podobna sytuacja miała już miejsce zresztą w przypadku duńskiej korony - banki komercyjne w Danii zaprzestały importu DKK w gotówce, co spowodowało trudności z wymianą korony duńskiej w polskich kantorach.Źródło: stock.adobe.com/standardowa

Kantory nie wymieniają koron? Wymieniają, ale nie wiadomo jak długo

W związku z decyzją część kantorów w Polsce opublikowała informację, iż ogranicza, a nawet całkowicie zawiesza skup walut NOK i SEK.
MN/screenshot FB
MN/screenshot FB

mat. czytelnika

W niektórych kantorach nadal jednak możliwa jest wymiana koron szwedzkich i norweskich. - Działamy z dnia na dzień. Na razie nadal wymieniamy korony szwedzkie i norweskie, nie wiemy jednak jak długo. Nawet duńskie skupujemy - mówi pracownica jednej z dużych sieci kantorów, mającej oddziały w całym kraju. Taką samą odpowiedź uzyskujemy w kilku innych kantorach. Pracownicy zaznaczają, że kurs wymiany będzie jednak niekorzystny.
W części kantorów w Polsce nadal można sprzedać korony
W części kantorów w Polsce nadal można sprzedać korony
MN
MN
MN
MN

Norwegia nie wycofuje teraz gotówki

- O tym, że bank nie będzie realizować transakcji gotówkowych w koronie szwedzkiej i norweskiej dowiedzieliśmy się w piątek wieczorem - opowiada pracownica jednego z kantorów. Dodaje, że otrzymali informację, że banki w Norwegii nie będą skupować koron od banków zagranicznych. Pracownik innego kantoru uważa jednak, że powodem zaprzestania przez Pekao S.A. transakcji gotówkowych w walucie norweskiej jest fakt, że Norwegia wycofuje gotówkę. Podobny argument słyszymy zresztą w różnych kantorach kilkakrotnie.

Tymczasem norweskie Ministerstwo Finansów 26 maja opublikowało oświadczenie o powołaniu publicznej komisji, która ma zbadać, w jaki sposób można zapewnić bezpieczne i proste (czyt. bezgotówkowe) płatności dla mieszkańców kraju fiordów w przyszłości. W komunikacie resort podkreśla jednak, że choć w Norwegii na co dzień rzadko korzysta się z gotówki, to nadal pełni ona ważne funkcje w systemie płatniczym. - Możliwość płacenia gotówką może być ważna między innymi ze względu na integrację finansową. Z drugiej strony płatności gotówkowe wiążą się z ryzykiem m.in. prania brudnych pieniędzy, rabunków i przestępstw w miejscu pracy. Obsługa gotówkowa wiąże się również z dużymi kosztami stałymi. Jednocześnie pojawiają się nowe rodzaje systemów płatności i przechowywania wartości - informuje resort. - Storting zwrócił się do rządu o powołanie publicznego komitetu, który oceni rolę gotówki w społeczeństwie w przyszłości. Powołana komisja dokona szerokiej i kompleksowej oceny dziedziny płatności, w tym roli gotówki - dodaje. 

Decyzja nie zapadnie jednak na dniach - komitet musi przedłożyć swoje sprawozdanie do 15 listopada 2024 r.

Poprosiliśmy o komentarz norweskie Ministerstwo Finansów.

W odpowiedzi resort podkreśla: informacja, że Norwegia wycofuje gotówkę, to nieporozumienie. - Norwegia nie wycofuje gotówki. Zgodnie z prawem norweskim każdy bank w Norwegii jest  zobowiązany do przyjmowania wpłat gotówkowych i udostępniania gotówki swoim klientom zgodnie z wymaganiami i potrzebami klientów, samodzielnie lub na podstawie umowy z zewnętrznym dostawcą usług gotówkowych. Przedsiębiorcy są zobowiązani do przyjmowania płatności gotówkowych, a Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego pracuje obecnie nad propozycją doprecyzowania tych zasad - komentuje Jakob Bjelland, sekretarz stanu w Ministerstwie.
MojaNorwegia, Finansdepartementet, Norges Bank
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Janusz Nycz

04-06-2023 17:10

Dołącz do do tego jasnowidza z Polski .Świetna z was byłaby para !!!

Myśliwy

04-06-2023 15:54

takich artykułów jest pelno i nieprawda jest że o tym się nie mówi , kwestia czasu i zapadną decyzje wątpie aby były korzystne dla zwykłego kowalskiego.
e24.no/energi-og-klima/i/nQOqld/nho-mene...kerheten-er-ikke-bra

AlexAlex Alex

04-06-2023 14:56

Z tego artykułu nie wynika nic oprócz tego, że to partia zielonych chce wejścia do Unii a nie Norwedzy.

Myśliwy

04-06-2023 13:21

Dziś norwegia nie jest w Unii ale nikt nie gwarantuje że tak będzie zawsze zobacz jakie są tendencje . Spotkania władz norweskich z unijnymi wspólne deklaracje przyjmowania w norwegii planów unijnych fit for 55 i I nich założeń wszystko idzie w tym kierunku. Jaka masz gwarancję że za 5 lat norwegia nie będzie w Unii albo kto będzie rządził za kilka lat możliwe że szaleńcy zieloni

Janusz Nycz

04-06-2023 12:37

Może się mylę ale euro jest walutą Uni Europejskiej.a jeżeli Norwegia nie jest w Uni to skąd cyfrowe euro?

Myśliwy

04-06-2023 12:24

Do Alex Alex Alex .
Wcale nie masz racji że się w Norwegii o tym nie mówi i nie planuje. Powiem więcej jeżeli korona norweska będzie nic nie warta to politycy wprowadza gładko od razu cyfrowe euro.
www.mojanorwegia.pl/polityka/dochod-pods...stulatami-21793.html

Myśliwy

04-06-2023 12:16

W mediach głównego nurtu o tym nie mówią!
youtu.be/f4zsgHEZ5U0

Myśliwy

04-06-2023 11:56

Unia Europejska skończyła testować cyfrowe euro nie dowiecie się tego z mediów głównego nurtu tam zostaniecie zasypani informacjami o małpiej ospie lub kontrofensywie i Ina sieczką propagandy . Ważne sprawy przechodzą po cichu bez echa . To co faktycznie będzie was dotyczyć w przyszłości przegłosowane jest nocą.
Wszędzie dąży się do wprowadzenia cyfrowej waluty i gwarantowanego dochodu podstawowego w wirtualnym pieniądzu który najpierw będzie rozdawany jako zasiłek a później jak wielu ludzi będzie od niego uzależniona będzie się używać go do sterowania nimi pod groźba zabrania tego zasiłku . Prosta stara zasada kija i marchewki.
Kto patrzy do przodu na 1 rok powie że to wspaniała rzecz .nie widzi ryzyka .
warszawawpigulce.pl/ogloszono-bezwarunko...-kazdego-co-miesiac/

AlexAlex Alex

04-06-2023 10:52

Widzę, że Polacy w swojej skórze i wymyślają kretyńskie teorie spiskowe. Kontrola, e-waluta i inne popie przone teorie.
Norwegia nie ma w planach wprowadzenia obrotu bezgotówkowego. Kto zaradny i zna język łatwo znajdzie o tym informacje na norweskich stronach bankowych i rządowych. Korona norweska jest prawnym i obowiązkowym środkiem płatniczym w Norwegii i Norwedzy nie zamierzają tego zmienić, przynajmniej na razie.
Chcą tylko przystopować wyprowadzanie pieniądza zarobionego na czarno.
Ot i całe wyjaśnienie.

Myśliwy

02-06-2023 19:34

ale jaja 5 min po wytknięciu cenzurowania linki wróciły !!!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok