Koordynatorzy projektu szukają chętnych, którzy przeprowadzili się do Norwegii w latach 2016-2020.
stock.adobe.com/licencja standardowa
UniHealth Norway we współpracy z Uniwersytetem w Bergen prowadzi projekt badawczy, którego celem jest zebranie doświadczeń imigrantów oraz pracowników ochrony zdrowia dotyczących testów diagnostycznych podczas pandemii COVID-19 i ocena gotowości społeczeństwa na przyszłe kryzysy zdrowotne.
Projekt ma szczególne znaczenie w kontekście apelu Światowej Organizacji Zdrowia o rozwój dostępnych i skutecznych metod testowania w sytuacjach zagrożeń epidemicznych.
Badanie skupia się na tym, jak testowanie było odbierane w różnych środowiskach – w domach, społecznościach lokalnych i placówkach medycznych – oraz jak imigranci, którzy przyjechali do Norwegii krótko przed pandemią, oceniali funkcjonowanie systemu testów. Celem jest także poznanie opinii na temat tego, jak w przyszłości można poprawić gotowość państwa do reagowania na podobne zagrożenia.
Kto może wziąć udział i jak się zgłosić?
W ramach projektu prowadzone są indywidualne wywiady z uczestnikami. Pytania dotyczą m.in. sytuacji życiowej w czasie pandemii, dostępności i jakości testów, a także oczekiwań wobec norweskiego systemu ochrony zdrowia w kontekście ewentualnej przyszłej pandemii. Rozmowy odbywają się osobiście, w miejscu wybranym przez uczestnika. W razie potrzeby możliwe jest skorzystanie z pomocy tłumacza. Wywiady są nagrywane wyłącznie w celach analitycznych.
Udział w projekcie jest całkowicie dobrowolny. Zainteresowani podpisują formularz zgody i mają prawo w każdej chwili wycofać się z badania, bez konieczności podawania przyczyny. Wszystkie dane są anonimizowane i nie zawierają imienia, nazwiska ani innych danych identyfikujących. Po zakończeniu projektu dane będą przechowywane przez dziesięć lat wyłącznie w celach kontrolnych.
Za realizację projektu odpowiada Uniwersytet w Bergen, a główną badaczką jest Esperanza Diaz. Uczestnicy nie otrzymują wynagrodzenia, jednak przewidziano dla nich bon podarunkowy o wartości 300 koron jako rekompensatę za poświęcony czas.
Pomoże tłumacz
Osoby zainteresowane udziałem lub mające pytania mogą skontaktować się bezpośrednio z zespołem badawczym: Esperanza Diaz (tel. 474 14 104) lub Anders Kuvaas Herting (tel. 954 27 131). W sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych kontakt z inspektorem ochrony danych możliwy jest pod adresem e-mail: personvernombud@uib.no.
Koordynatorzy projektu szukają chętnych, którzy przeprowadzili się do Norwegii w latach 2016-2020, także Polaków, ponieważ to ważna grupa imigrantów w kraju fiordów.
Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat. Preferowana lokalizacja do przeprowadzenia wywiadu to okolice Bergen.
Jeśli uczestnik chce udzielić wywiadu w języku polskim, organizatorzy zatrudnią tłumacza, który również dopilnuje, aby uczestnik zrozumiał formularz zgody.