Lietuvių
|
Redakcja
|
25.06.2026 09:01
Bakonas, dešros ir žuvis po padidinamuoju stiklu. Sužinokite naujus Norvegijos mitybos įpročius
Nauji duomenys iš Norvegijos rodo, kad perdirbta mėsa išlieka dažna daugelio šalies gyventojų raciono dalimi. Kas ketvirtas žmogus teigia, kad valgo tokius produktus kaip bekonas, dešros, malta mėsa ar saliamis nuo keturių iki septynių kartų per savaitę. Didžiausias suvartojimas pastebimas tarp jaunų suaugusiųjų.
Norvegijos mitybos įpročiai nėra patys geriausi.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Duomenys gauti iš Gyvenimo sąlygų tyrimo apie sveikatą (EHIS). Juos paskelbė Norvegijos statistikos tarnyba (SSB). Klausimai daugiausia buvo susiję su raudonos ir perdirbtos mėsos vartojimu. SSB nurodo, kad 25 proc. Norvegijos gyventojų valgo perdirbtą mėsą nuo keturių iki septynių kartų per savaitę. Raudonos mėsos atveju šis rodiklis yra mažesnis ir siekia 12 proc.
Jaunimas dažniausiai renkasi perdirbtą mėsą. Amžiaus skirtumai labai ryškūs
Didžiausias rodiklis yra tarp 16–24 metų amžiaus asmenų. Šioje grupėje 40 proc. apklaustųjų valgo perdirbtą mėsą bent keturis kartus per savaitę. Šis procentas mažėja su amžiumi. Tarp 80 metų ir vyresnių asmenų jis siekia 12 proc., nors SSB pažymi, kad duomenys apie vyriausią grupę yra mažiau patikimi.
Panaši tendencija matoma ir su raudona mėsa. Tarp jauniausių suaugusiųjų dažną vartojimą deklaruoja 18 proc. apklaustųjų. Vyriausiųjų grupėje tai sudaro 3 proc. Tyrėja Elin Skretting Lunde iš SSB pabrėžia, kad skirtumai tarp amžiaus grupių yra dideli.
16 metų ir vyresnių asmenų, kurie dažnai (nuo keturių iki septynių kartų per savaitę) vartoja perdirbtą mėsą, raudoną mėsą bei žuvį ar jūros gėrybes, procentas.Il. SSB
Vyrai dažniau teigia valgantys mėsą. Su žuvimi situacija kitokia
Vyrai dažniau nei moterys valgo mėsą, rodo SSB analizės rezultatai. Tai taikoma tiek raudonai, tiek perdirbtai mėsai. 16–24 metų amžiaus grupėje pusė vyrų valgo perdirbtą mėsą bent keturias dienas per savaitę. Tarp moterų šiame amžiuje tai sudaro apie trečdalį.
Kitaip atrodo žuvies ir jūros gėrybių vartojimas. Tik vienas iš dešimties jaunų suaugusiųjų jas vartoja dažnai.
Šis procentas didėja su amžiumi. 80 metų ir vyresnių grupėje 30 proc. apklaustųjų teigia, kad žuvį ir jūros gėrybes valgo nuo keturių iki septynių kartų per savaitę.
SSB taip pat rodo pokyčius kituose mitybos aspektuose. 2025 m. 55 proc. Norvegijos gyventojų kasdien valgė daržoves, o 41 proc. kasdien valgė vaisius. Tyrimas rodo, kad mitybos įpročiai aiškiai skiriasi pagal amžių ir lytį, o kai kurie seni įpročiai palaipsniui keičiasi. Norvegai rečiau nei anksčiau valgo žuvį kelis kartus per savaitę, taip pat rečiau geria saldintus gėrimus, tačiau perdirbta mėsa išlieka dažnas pasirinkimas, ypač tarp jaunų suaugusiųjų.
Kaip vertinate šį straipsnį?