Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Kultura

Radość w kraju fiordów: Norwegia z prestiżowymi nagrodami od Rady Nordyckiej

Martyna Engeset-Pograniczna

27 października 2024 09:00

Udostępnij
na Facebooku
Radość w kraju fiordów: Norwegia z prestiżowymi nagrodami od Rady Nordyckiej

Spośród trzech pozostałych nagród dwie otrzymali artyści duńscy i islandzkie biuro architektoniczne. norden.org/ fot.: Árni Beinteinn/ materiały prasowe

Literatura i film – to kategorie, w których w tym roku triumfowali norwescy artyści. Kogo uhonorowano jednymi z najbardziej prestiżowych nagród obszaru nordyckiego?
Wszystko zaczęło się w 1962 roku, gdy Rada Nordycka po raz pierwszy przyznała nagrodę literacką. Obecnie nagradza zasłużonych w pięciu kategoriach: literatura, literatura dziecięca i młodzieżowa, film, muzyka i ekologia. O tej ostatniej kategorii było głośno w 2019 roku, gdy Greta Thunberg zdecydowała się nie przyjmować tego wyróżnienia. Uzasadniając swoją decyzję, napisała, że kraje nordyckie nie zasługują na swoją dobrą opinię regionu dbającego o ochronę środowiska.

Triumf literacki

Poprzednim Norwegiem, któremu udało się zwyciężyć w kategorii „literatura”, był Jon Fosse (2015 rok, nagroda za Trylogię). W tym roku nagrodzono Nielsa Fredrika Dahla, pisarza niestety jeszcze nietłumaczonego na polski. Nagrodę przyznano za powieść Fars rygg, której tematem jest relacja syna ze zdystansowanym, dosłownie i w przenośni, ojcem. Według werdyktu jury, Dahl stworzył dogłębnie poruszającą powieść o straconym czasie i tęsknocie.
Do tegorocznej nagrody literackiej nominowano też norweską pisarkę Marię Navarro Skaranger (za książkę Jeg plystrer i den mørke vinden). Po polsku (w przekładzie autorstwa Karoliny Drozdowskiej) dostępna jest jedna z jej powieści, Emily forever.  Polski czytelnik może też sięgnąć po książki Marii Parr, jednej z Norweżek nominowanych w tym roku w kategorii „literatura dziecięca i młodzieżowa”.
Większość czasu w filmie Sex wypełniają rozmowy… dwóch czterdziestoletnich kominiarzy.

Większość czasu w filmie Sex wypełniają rozmowy… dwóch czterdziestoletnich kominiarzy. norden.no/ Motlys/materiały prasowe

Triumf filmowy

Nagrodę w kategorii film zdobył z kolei – już po raz drugi – Dag Johan Haugerud. Nagrodzono go za film o nieskomplikowanym tytule Sex. Poprzednio, cztery lata temu, było podobnie – film nagrodzony w 2020 roku nosi równie prosto brzmiący tytuł Barn. W polskiej dystrybucji to Nasze dzieci. Film opowiada o nastoletniej córce polityczki Partii Pracy nieświadomie doprowadzającej do śmierci syna polityka Partii Postępu. Można go obejrzeć tutaj.

Większość czasu w filmie Sex wypełniają rozmowy… dwóch czterdziestoletnich kominiarzy. Jak zawyrokowało jury, „seks nigdy nie jest tylko seksem. Nic nie obnaża tego lepiej niż inteligentna, filozoficzna komedia Daga Johana Haugeruda”.

Dania i Islandia

Spośród trzech pozostałych nagród dwie otrzymali artyści duńscy (literatura dziecięca i muzyka), a w kategorii „ekologia” zwyciężyło islandzkie biuro architektoniczne.
Źródła: NRK, norden.org, nowehoryzonty.pl, outfilm.pl, TVN24
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok