Brytyjski niszczyciel HMS Eskimo (F75), którego dziób został oderwany przez torpedę podczas drugiej bitwy pod Narwikiem, zacumował u wybrzeży Norwegii.
wikimedia.commons/ Imperial War Museums/ public domain
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych organizuje uroczyste obchody 85. rocznicy bitwy o Narwik, które odbędą się w dniach 28-30 maja br. na terenie Norwegii.
W programie wydarzeń zaplanowano m.in. koncert orkiestry wojskowej połączony z pokazem musztry paradnej 28 maja w Narwiku. Natomiast 29 maja o godzinie 11:00 na Cmentarzu w Hakvik odbędzie się uroczysty apel pamięci poprzedzony mszą świętą.
Obecność uczestników stanowić będzie ważny gest pamięci i wdzięczności wobec bohaterstwa polskich żołnierzy walczących pod Narwikiem. Będzie to również istotny wkład w pielęgnowanie wartości patriotycznych i historycznej świadomości wśród Polonii norweskiej, piszą organizatorzy.
Uroczystości te będą nie tylko okazją do uczczenia historycznego dziedzictwa, ale także do spotkania, wymiany doświadczeń i podkreślenia znaczącej roli, jaką Polonia odgrywa w życiu społecznym Norwegii.
Pierwsza porażka nazistów
Bitwa o Narwik, stoczona wiosną 1940 roku, była jednym z kluczowych epizodów kampanii norweskiej podczas II wojny światowej. Toczyła się w niezwykle trudnych, górskich i zimowych warunkach wokół norweskiego portu Narwik, ważnego strategicznie punktu dla niemieckiego eksportu rudy żelaza ze Szwecji. Starcie pomiędzy wojskami alianckimi a niemieckimi miało istotne znaczenie militarne i symboliczne – było pierwszą poważną porażką Niemców w tej wojnie.
W walkach po stronie aliantów wzięła udział Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, dowodzona przez generała Zygmunta Bohusza-Szyszkę. Żołnierze z Podhala zasłynęli odwagą, doskonałym przygotowaniem do walki w terenie górskim oraz nieustępliwością w starciach.
Jednym z najbardziej znanych epizodów była akcja zdobycia wzgórz wokół Narwiku, gdzie Polacy, walcząc ramię w ramię z Norwegami, Francuzami i Brytyjczykami, wykazali się niezwykłą determinacją. Mimo że miasto udało się odbić z rąk Niemców, sytuacja strategiczna uległa zmianie – po inwazji na Francję alianci musieli się wycofać, a Narwik ponownie zajęły wojska niemieckie.
Udział Polaków w bitwie o Narwik do dziś pozostaje jednym z symboli ich zaangażowania w walkę z nazistowskimi Niemcami u boku sojuszników.
Źródła: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Visit Narvik, MojaNorwegia.pl