Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Historia

Norwegia, alianci i Polacy w starciu z hitlerowcami: mija 81 rocznica początku bitwy o Narwik

Monika Pianowska

09 kwietnia 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
6

Inwazja zakładała przejęcie norweskich lotnisk i portów, m.in. tego w Narwiku. Na zdjęciu malmkaien po bombardowaniu. arkivverket.no/ Digitalarkivet/ NTB/Scanpix/ cc by nc

Dokładnie 81 lat temu niemieckie okręty bez ostrzeżenia wpłynęły na norweskie wody, rozpoczynając inwazję hitlerowskich Niemiec na neutralną Norwegię. W nocy 9 kwietnia 1940 roku flota niemieckiej marynarki wojennej zatopiła dwa pancerniki przybrzeżne, Eidsvoll i Norge, które strzegły portu w Narwiku. Zginęło wówczas łącznie ok. 300 członków załogi obu norweskich jednostek.
Naruszającego neutralność Norwegii ataku na kraj fiordów wojska III Rzeszy dopuściły się w ramach tzw. operacji Weserübung (Ćwiczenia na Wezerze). Inwazja zakładała przejęcie norweskich lotnisk i portów, m.in. tego w Narwiku, który zimą nie zamarzał i przeładowywano w nim szwedzką rudę żelaza. Niemcom zależało na mieście również ze względu na linię kolejową, którą transportowali ze Szwecji ten istotny dla zbrojenia surowiec.
Niemcom zależało na mieście również ze względu na linię kolejową, którą transportowali ze Szwecji ten istotny dla zbrojenia surowiec.

Niemcom zależało na mieście również ze względu na linię kolejową, którą transportowali ze Szwecji ten istotny dla zbrojenia surowiec. Źródło: arkivverket.no/ Digitalarkivet/ Riksarkivet

Bitwa o Narwik trwała do 8 czerwca 1940 roku i stanowiła pierwsze zwycięstwo aliantów przeciwko wojskom niemieckim. Chociaż taktycznie zwyciężyli alianci, nie potrafili wykorzystać swojej przewagi mimo krytycznego położenia wojsk niemieckich na północy kraju fiordów. W czerwcu ewakuowano żołnierzy strony alianckiej.

Bitwa o Narwik na dużym ekranie

Norwescy twórcy filmowi chcą upamiętnić ten fragment historii, przenosząc na duży ekran wojenne wydarzenia z kraju fiordów. Chociaż film był gotowy już w ubiegłym roku, z powodu zamkniętych kin premierę przesunięto z Bożego Narodzenia 2020 na 25 grudnia bieżącego roku. W sieci właśnie pojawił się oficjalny trailer produkcji.
KAMPEN OM NARVIK | TEASER
Kampen om Narvik. Hitlers første nederlag – bo taki będzie nosić tytuł – przedstawia noc 9 kwietnia 1940 roku i 62 dni po niej, kiedy żołnierze z Norwegii, Anglii, Polski i Francji podjęli walkę z Hitlerem. Poza Północą Norwegii sceny do filmu kręcono także m.in. w Oslo i Rjukan.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


mart enty

13-04-2021 00:25

Nyga napisał:
Gdyby Hitler ich siła do roboty nie zagonił to do dzisiaj byłoby tu średniowiecze.
Bycie bucem zobowiązuje, prawda?

mart enty

13-04-2021 00:21

Dobromirspoleczny napisał:
Gdyby nie III rzesza to dalej siedzieli by w lepiankach. Więcej im dróg mostów budynków postawili przez tyle lat co byli niż co Norwegia istniała. Ale w stavanger dalej o nich tęsknią.
Gdyby nie III RZESZA, to nie byłoby A4 W Pl. Pierwszej autostrady w pl Boszsz. Co za śmietki są na tym forum, że tak hitlerowsko zajadę

Joanna Kuchnicka

12-04-2021 23:48

Polkrzysiek napisał:
A w podzięce Polakom za walkę za ich kraj SS WIKING
W podziece Polakom? Za wydarzenia z 1945 r??
Polkrzysiek napisał:
A W bitwie pod Rąblowem toczonej 14 maja 1944 walczyła przeciw oddziałom partyzanckim Armii Ludowej, Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich a potem pododdziały dywizji uczestniczyły w tłumieniu powstania warszawskiego. SS WIKING zaszczycił się wyjątkowym okrucieństwem do tego stopnia że nawet Niemieccy dowódcy protestowali przeciwko bestialstwu , którego dopuszczali się .
Moze za malo rozmawiales z Norwegamii powyzej 70 r.z. ? Co Oni ten temat sadza, jakie maja wspomnienia..jakie czesto wyrzuty sumienia wobec nas. Polakow.
Polkrzysiek napisał:
SS WIKING zaszczycił się wyjątkowym okrucieństwem do tego stopnia że nawet Niemieccy dowódcy protestowali przeciwko bestialstwu , którego dopuszczali się .
SS Wiking wg wikipedii to
Dywizja Zmotoryzowana SS „Germania”, w styczniu 1941 roku nazwę tę zmieniono ponownie, tym razem określając nową jednostkę jako Dywizja Zmotoryzowana SS \"Wiking\". Dowództwo jednostki powierzono SS-Brigadeführerowi Feliksowi Steinerowi.
Polkrzysiek napisał:
.Obecnie Norwegowie próbują wybielać swoich zbrodniarzy wiedząc że to byli młodzi chłopcy , którzy chcieli bronić Norwegię przed Sowietami , pytanie tylko co robili w Polsce, na Węgrzech,Austrii i innych krajach ?
Obecnie probuja wybielac sie z czego?
Mozesz podac tytuly i autorow z ktorych czerpiesz w/w informacje?
Polkrzysiek napisał:
pytanie tylko co robili w Polsce, na Węgrzech,Austrii i innych krajach ?
Chetnie podyskutuje o tym z Norwegami. A potem napisze.

Dobromirspoleczny

12-04-2021 22:17

Gdyby nie III rzesza to dalej siedzieli by w lepiankach. Więcej im dróg mostów budynków postawili przez tyle lat co byli niż co Norwegia istniała. Ale w stavanger dalej o nich tęsknią.

Polkrzysiek JSJSJJS

10-04-2021 12:51

A w podzięce Polakom za walkę za ich kraj SS WIKING W maju 1944 brała udział w operacji "Maigewitter" mającej na celu rozbicie oddziałów partyzanckich na terenie Lubelszczyzny. W bitwie pod Rąblowem toczonej 14 maja 1944 walczyła przeciw oddziałom partyzanckim Armii Ludowej, Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich a potem pododdziały dywizji uczestniczyły w tłumieniu powstania warszawskiego. SS WIKING zaszczycił się wyjątkowym okrucieństwem do tego stopnia że nawet Niemieccy dowódcy protestowali przeciwko bestialstwu , którego dopuszczali się .Obecnie Norwegowie próbują wybielać swoich zbrodniarzy wiedząc że to byli młodzi chłopcy , którzy chcieli bronić Norwegię przed Sowietami , pytanie tylko co robili w Polsce, na Węgrzech,Austrii i innych krajach ?

Nyga

09-04-2021 20:19

Gdyby Hitler ich siła do roboty nie zagonił to do dzisiaj byłoby tu średniowiecze.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram