Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

Narwik na krótki wypad. Co zwiedzić w „żelaznym mieście”?

Martyna Engeset-Pograniczna

26 kwietnia 2025 15:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Narwik na krótki wypad. Co zwiedzić w „żelaznym mieście”?

Krajobraz Narwiku nie daje zapomnieć o jego przemysłowym przeznaczeniu. stock.adobe.com/licencja standardowa

240 kilometrów za kołem polarnym kryje się małe, niespełna 20-tysięczne miasto o historycznym znaczeniu nieproporcjonalnym do jego rozmiarów. Gdzie pójść, by dotknąć pamięci o przeszłości? I gdzie się udać, by po prostu odpocząć?
Narwik było ponadprzeciętnie istotnym miejscem z punktu widzenia losów II wojny światowej. To miasto portowe z – co bardzo istotne – niezamarzającym dzięki Prądowi Północnoatlantyckiemu portem, do którego ze szwedzkiej Kiruny transportowano (i zresztą transportuje się nadal) rudę żelaza, surowiec bardzo potrzebny Niemcom Adolfa Hitlera.
W końcu naziści dopięli swego i opanowali te tereny, ale w kwietniu, maju i czerwcu 1940 roku o Narwik toczyły się zacięte walki (nie bez sukcesów koalicji antyhitlerowskiej – alianci zdobyli samo miasto, jednak musieli się wycofać z tego regionu ze względu na pogarszającą się sytuację na froncie we Francji). Była to pierwsza duża operacja lądowa aliantów przeciwko Niemcom.
Walki toczyły się z udziałem Polaków – o czym przekona się każdy, kto zechce obejrzeć pomnik Groma Plass Narvik, miejsce poświęcone pamięci polskich marynarzy z ORP „Grom” poległych w tamtej pamiętnej bitwie czy ich kwaterę na cmentarzu. Narwik był najbardziej wysuniętym na północ celem niemieckiego desantu w Norwegii. Spośród polskich sił brali w obronie Narwiku udział członkowie Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, okręty wojenne ORP „Grom”, ORP „Burza” i ORP „Błyskawica”, a także – pełniące rolę transportową – polskie statki pasażerskie MS „Chrobry”, MS „Batory” i MS „Sobieski”.
Pomnik polskich marynarzy z ORP Grom poległych w Bitwie o Narwik, Groma Plass.

Pomnik polskich marynarzy z ORP Grom poległych w Bitwie o Narwik, Groma Plass.wikimedia.commons/ Andrzej Jaracz/ public domain

Krajobraz miasta nie daje zapomnieć o jego przemysłowym przeznaczeniu – od portu aż do centrum dominantą widoków są potężne stalowe konstrukcje, rury, ruchome taśmy i kominy. Dzisiejsze centrum Narwiku nie wygląda jak to z czasów II wojny światowej, ale na straży pamięci o tym czasie stoi norweski Czerwony Krzyż, opiekujący się Krigsminnemuseum. Ta placówka muzealna pokazuje głównie, choć nie tylko, to, co działo się w czasie II wojny światowej na północy Norwegii. Dorośli zwiedzą je za 120 koron, dzieci – za 50. Godziny otwarcia tutaj, na górnym pasku strony: Krigsminnemuseum.

Dzieje miasta do poznania w muzeum

Interesującym wyborem jest także muzeum Narwiku, pokazujące dzieje miasta i jego przemysłu z dłuższej perspektywy, w tym historię budowy tamtejszej kolei. Dodatkowym atutem tej placówki jest jej położenie w pięknym budynku z początku XX wieku. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziemy tutaj: Muzeum Narwiku. Przykładowo, koszt dla osoby dorosłej wynosi 100 koron, a dzieci poniżej 6 lat wchodzą za darmo.

Poczuj się rudo…

„Poczuj się jak ruda” nie jest niestety hasłem reklamowym tej linii kolejowej, ale jadąc Ofotbanen można by się wczuć w rolę żelaznych dam i żelaznych dżentelmenów. Lub chociażby chłonąć widoki i marzyć... Łączący szwedzką Kirunę z norweskim Narwikiem arktyczny pociąg oferuje ich całą moc. To najbardziej wysunięta na północ linia kolejowa nad fiordami. Bilety w cenie od 665 koron zarezerwujemy tutaj: Ofotbanen.
Dodatkowo Narwik na oku powinni mieć narciarze i inni amatorzy gór, wielbiciele fiordów, fani kultury saamskiej, a także miłośnicy polowań na zorzę polarną. W końcu to już bardzo daleka Północ – tyle powodów, by jechać! Lotnisko Harstad/Narvik (Harstad/Narvik Airport) oferuje wiele połączeń krajowych, więc chyba nie ma wymówek?
Źródła: Visit Narvik, Museum Nord, seatours.pl, Kraje Północy
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Te miasta sa wszystkie tak podobne, nudne i na jedno kopyto.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok