Historia

Odciski palców sprzed 5 000 lat. Niezwykłe odkrycie na północy Norwegii

Agnieszka Wiśniewska

06 września 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Na północy Norwegii kolejny raz znaleziono ślady dawnej działalności człowieka na tych terenach. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ alphacero

W sierpniu turyści wędrujący po gminie Kvænangen dokonali odkrycia, które zgłosili archeologom z Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego w Tromsø (UiT). Na skałach na zboczu góry znajdują się namalowane postacie, a autorami są prawdopodobnie ludzie z epoki kamienia łupanego.
Reklama
Naukowcy z UiT odkryli na zboczu góry w Kvænangsbotn w gminie Kvænangen 22 rysunki datowane na epokę kamienia łupanego, przedstawiające kobiety i mężczyzn. – Uważamy, że obrazy są namalowano palcami – powiedziała w rozmowie z forskning.no Ingrid Sommerseth, badaczka sztuki naskalnej na UiT.
Po raz pierwszy wśród malowideł badacze znaleźli także odcisk dłoni. – Coś, czego wcześniej nie widziano, prawie jako bezpośrednie pozdrowienie dla nas dzisiaj – piszą na swoim Facebooku archeolodzy z muzeum UiT.

Znalezisko jest związane z ostatnim okresem epoki kamiennej na północy Europy. Powstało ok. 3000-5000 lat temu.
Znaleziony odcisk dłoni człowieka z epoki kamienia łupanego.
Do badań, archeolodzy używają między innymi aplikacji iDStretch, która dzięki specjalnym filtrom uwypukla słabo widoczne gołym okiem naskalne malowidła.

screenshot https://apps.apple.com/ aplikacja apple

Pozdrowienia z przeszłości

Niezwykłe znalezisko w Kvænangsbotn to kolejne już miejsce w Troms og Finnmark, gdzie odkryto prehistoryczne malowidła. Malowane na skałach postaci, zwierzęta i figury geometryczne odkryto także w Reisadalen, Uløya, Porsanger i Alcie.
Epoka kamienia łupanego jest trzecią i najdłuższą z prehistorycznych epok. To właśnie w tym czasie pierwotni ludzie uczyli się wytwarzać pierwsze narzędzia, także te służące im do polowania.

Teraz również w Kvænangsbotn będzie można oglądać prehistoryczne „dzienniki” z życia codziennego ludzi, którzy żyli między innymi na terenie Norwegii nawet 5000 lat temu.

Najstarsze znane malowidła jaskiniowe liczą sobie blisko 44 000 lat.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Janek1972

06-09-2020 11:12

Nie kamienia łupanego, tylko z epoki brązu ! To jest ogromna różnica w czasie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram