Espen Finstad (Secrets of the Ice) i Julian Post-Melbye (Museum Historii Kulturalnej, Oslo) wydobywają historyczną nartę z lodu.
fot. Andreas Christoffer Nilsson/ secretsoftheice.com/ materiały prasowe
Norweskiej organizacji archeologicznej Secrets of the Ice udało się skompletować najlepiej zachowaną parę nart sprzed epoki wikingów. Po odnalezieniu pierwszej z nart w 2014 roku Norwegowie powtórzyli sukces tej jesieni, lokalizując ukryte w lodzie wykopalisko. Narty zdaniem archeologów liczą sobie 1300 lat.
Badacze, zachęceni odkryciem sprzed siedmiu lat, obserwowali warunki na górze Digervarden w Parku Narodowym Reinheimen, mając nadzieję, że nieopodal pierwszej narty znajduje się jej „towarzyszka” z pary. Na podstawie zdjęć satelitarnych archeologowie stwierdzili, że w tym roku lód znacznie się cofnął w porównaniu z 2014.
Narty mają 187 cm długości i prawie 17 cm w najszerszym miejscu.Źródło: fot. Espen Finstad/ secretsoftheice.com/ materiały prasowe
Lodowiec zatrzymał czas
Runar Hole i Bjørn Hessen postanowili zatem zbadać teren. Było warto, bo 5 metrów od miejsca odkrycia pierwszej narty stopniała pokrywa lodowa odsłoniła kolejną, bardzo podobną. Archeolodzy nie mieli jednak ze sobą niezbędnego sprzętu, więc ekspedycję powtórzono 26 września. Pod przewodnictwem Espena Finstada i Juliana Post-Melby ekipa badaczy dotarła na górę i w bezpieczny sposób uwolniła nartę z lodu.
Jak się okazało, pasowała do swojej poprzedniczki, ale jeszcze lepiej się zachowała. Podczas gdy pierwsza narta była narażona na działanie wiatru i szkodliwe warunki atmosferyczne, ta odkryta jesienią 2021 więcej czasu spędziła zamrożona, co uchroniło ją przed degradacją. Narty mają 187 cm długości i prawie 17 cm w najszerszym miejscu. Są wykonane z brzozy, mają skórzane wiązanie, wiklinowe naciągi i drewniany korek.
Cała ekipa wraz z nartą. Od lewej: Dag Inge Bakke, Mai Bakken, Julian Post-Melbye, Øystein Rønning Andersen, Runar Hole, Espen Finstad.Źródło: fot. Andreas Christoffer Nilsson/ secretsoftheice.com/ materiały prasowe
Kim był narciarz z epoki żelaza?
Świeżo skompletowane narty sprzed epoki wikingów są tak mało zniszczone, że organizacja Secrets of the Ice uważa je za najlepiej zachowaną zabytkową parę w historii.
Digervarden to szczyt górski na wysokości 1780 m n.p.m. w Parku Narodowym Reinheimen. W okolicy zarejestrowano liczne ślady dawnych polowań na renifery. Znaleziono tam kości zwierząt, strzały i groty. Potwierdzono też, że przebiegała tamtędy trasa komunikacyjna, więc góra była uczęszczana przez ludzi. Badacze mają teraz nadzieję, że poznają historię właściciela przedwikińskich nart i dowiedzą się jeszcze więcej o tym, co działo się na Digervarden 1300 lat temu.
17-10-2021 11:03
2
0
Zgłoś