Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Historia

Pierwsze takie odkrycie w Norwegii: tutaj 1200 lat temu wikingowie czcili Thora i Odyna

Monika Pianowska

10 października 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Na wikińskie ślady do tej pory trafia się również w Szwecji i Danii. adobe stock/ licencja standardowa

Archeolodzy z Muzeum Uniwersytetu w Bergen dokonali przełomowego odkrycia: na terenie gospodarstwa Ose w gminie Ørsta w zachodniej Norwegii, gdzie obecnie prowadzą prace, natrafili na pozostałości pogańskiej świątyni. To pierwsza tak dobrze zachowana konstrukcja „domu kultu” tego rodzaju, jaką znaleziono w Norwegii.
Obiekt, w którym wikingowie oddawali cześć nordyckim bogom, takim jak Thor czy Odyn, został tam wzniesiony prawdopodobnie w późnej epoce żelaza, zanim na terenie dzisiejszej Skandynawii na dobre pojawiło się chrześcijaństwo. Naukowcy z Bergen pochwalili się dokonaniem pod koniec września na łamach mediów społecznościowych.

Perełka wśród wikińskich śladów

Podczas wykopalisk na farmie Ose otwarto duży obszar, odsłaniając ślady osadnictwa z epoki żelaza. Jak piszą bergeńscy archeolodzy, na szczególne zainteresowanie zasługuje kilka budynków mieszkalnych typu langhus z późnej epoki żelaza i wczesnego średniowiecza. Najbardziej spektakularnym znaleziskiem z wykopalisk jest jednak konstrukcja z zachodniego krańca stanowiska.
Obiekt ma 14 metrów długości i 7 metrów szerokości, wspiera się na solidnych słupkach i miałby łukowe ściany i zaokrąglone krawędzie. We wnętrzu brakuje w konstrukcji typowych podwójnych rzędów słupków podtrzymujących dach, powszechnie obserwowanych we trójnawowych długich domach. Zamiast tego środek składa się z czterech dużych słupów rozmieszczonych w odstępach 3 x 3,5 metra.
Jak w dawnych czasach prezentowała się świątynia można zobaczyć na wizualizacjach przygotowanych przez naukowców z Bergen.
Kilka budynków w południowej Skandynawii, takich jak Uppåkra w Szwecji i Tissø w Danii, ma taką samą konstrukcję jak budynek w Ose. Chociaż norweska osada blednie w porównaniu z tymi miejscami pod względem skali, budynek należy również interpretować jako pogańską świątynię i zaliczyć do przełomowych odkryć. Dowody na kult nordyckich bogów znajdowano już ogólnie w Norwegii, ale jest to pierwszy tak dobrze zachowany „dom kultu”.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram