Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Historia

Największe takie odkrycie od półwiecza: złoto sprzed tysięcy lat przy budowie nowej trasy

Natalia Szitenhelm

25 kwietnia 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Największe takie odkrycie od półwiecza: złoto sprzed tysięcy lat przy budowie nowej trasy

Na cenne znalezisko natrafiono podczas rutynowych prac archeologicznych. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Irina

Jak informuje Norweski Zarząd Dróg i Autostrad, w Espeland, gdzie powstaje nowy odcinek E16, natrafiono na prawdziwy skarb. Archeolodzy odkryli złoto pochodzące z epoki żelaza - to największe takie znalezisko od około 50 lat.
Reklama
W miejscu, gdzie powstać ma nowy odcinek drogi, trwają prace archeologiczne, by zabezpieczyć ewentualne znaleziska przed zniszczeniem, a także chronić dziedzictwo kulturowe. Jednak odkrycie, jakiego dokonały ekipy archeologów, m.in. z Muzeum Uniwersyteckiego w Bergen, można nazwać unikatem. W trakcie prac wykopano bowiem pierścień ze złota, który pochodzi z epoki żelaza.
Odkrycia dokonano niedaleko Bergen:
- Znalezisko jest nie tylko najważniejszym, jakie odkryliśmy naszym okręgu muzealnym w ciągu ostatnich 50 lat, ale także należy do absolutnej najwyższej rangi wśród znalezisk archeologicznych w Norwegii w tym samym okresie - komentuje Morten Ramstad z bergeńskiego muzeum, cytowany w komunikacie prasowym UiB.
Znalezisko waży 156,6 g, składa się z kilku pierścieni połączonych owalną pętlą:

Władcy pierścieni

Archeolodzy ustalili, że pierścień służył jako środek płatniczy. Szacują, że może pochodzić z okresu między 200-550 r. n.e.

Jak informują, można było odcinać kawałki pierścienia, bo jego ciężar określał wartość transakcji. Pierścieniami płacono m.in. grzywny, składano je też w ofierze. - W tym czasie wśród germańskich społeczności plemiennych w Skandynawii dużo było złota w obiegu. Tych, którzy je kontrolowali i rozprowadzali, czyli elitę społeczeństwa, można zatem nazwać władcami pierścieni - wyjaśnia Ramstad.

Dodaje też, że większość złota, które prawdopodobnie przetopiono z rzymskich monet, trafiło na tereny dzisiejszej Norwegii jako podarunki lub zapłata dla Germanów, którzy służyli Rzymianom, lub jako okup, aby zapobiec atakom plemion germańskich.
Złoty pierścień to nie pierwsze odkrycie “dużego kalibru”, jakiego dokonali archeolodzy z Muzeum Uniwersyteckiego w Bergen. W październiku ubiegłego roku na terenie jednego z gospodarstw w zachodniej Norwegii natrafili na pozostałości pogańskiej świątyni. To pierwsza tak dobrze zachowana konstrukcja tego rodzaju, jaką znaleziono w Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MałeMi

25-04-2021 11:39

Hmmm ciekawe, lubie takie znaleziska chètnie bym tam grunt pędzelkiem łaskotała jak złoto, to na bogato..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok