Historia

Niecodzienne odkrycie archeologiczne w górach: wikiński miecz sprzed… 1 100 lat

Iga Jaruszewska

23 września 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Nagranie opublikowane na facebooku przez Secrets Of The Ice, kanał the Glacier Archaeology Program in Oppland Norway. Screenshot/Secrets Of The Ice/Youtube.com

Myśliwy znalazł w górach, na wysokości 1640 metrów n.p.m., miecz z epoki wikińskiej. – Zgodnie z moją wiedzą miecz wikiński nigdy wcześniej nie został odnaleziony na takiej wysokości – powiedział archeolog Lars Pilø. Według badaczy artefakt mógł leżeć w górach od 1 100 lat.
Pod koniec sierpnia w wysokich górach w okolicach Lesja w okręgu Oppland znaleziono bardzo dobrze zachowany miecz z epoki wikińskiej. Broń odnalazł myśliwy Einar Ambakk.
Reklama
Poniżej post z wideo Secrets of the Ice – facebookowej strony The Glacier Archaeology Program w Oppland:

Znalezisko sprzed 1 100 lat

W pierwszym tygodniu września o znalezionym mieczu poinformowano The Glacier Archaeology Program (pol. Program Archeologii Lodowcowej).

– To powszechny rodzaj wikińskiego miecza – to, co czyni go wyjątkowym, to kontekst i stan zachowania: znaleziono go na wysokości 1640 metrów n.p.m. – wyjaśnił Lars Pilø, archeolog w okręgu Oppland w mailu do foxnews.com. – Zgodnie z moją wiedzą nigdy wcześniej miecz wikiński nie został odnaleziony na takiej wysokości.

Pilø wyjaśnił, że miecz leżał na powierzchni gór przez około 1 100 lat. Artefakt został zachowany w bardzo dobrym stanie. To wszystko dzięki doskonałej jakości wikińskiego żelaza, a także zimnych, suchych warunków panujących w górach. Pilø podkreśla, że miecz nie został wydobyty z lodu, ale jest możliwe, że przez wiele lat leżał w górach pokryty warstwą śniegu i lodu.
źródło: foxnews.com, secretsoftheice.com
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram