Rozlicz podatek za 2022

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Historia

Na lotnisku w Oslo pojawiły się wikińskie miecze. Mają ponad 1000 lat

Monika Pianowska

09 października 2022 15:00

Udostępnij
na Facebooku
Na lotnisku w Oslo pojawiły się wikińskie miecze. Mają ponad 1000 lat

Każdy miecz jest oznaczony numerem i opatrzony opisem. [zdjęcie poglądowe] flickr.com/ Andrew Barclay/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Jak urozmaicić sobie oczekiwanie na podróż samolotem w oryginalny sposób? Z propozycją we wrześniu wyszło lotnisko Oslo Gardermoen. We współpracy ze stołecznym Muzeum Historycznym port lotniczy przygotował dla pasażerów nietypową wystawę.
W hali w otoczeniu sklepów i kawiarni pojawiły się gabloty skrywające… miecze wikingów. Wszystkie są wykonane z żelaza i liczą sobie ponad tysiąc lat. Znaleziono je w wikińskich grobach rozmieszczonych w kilku miejscach w kraju fiordów: Flå, Gjøvik, Nome, Nord-Aurdal, Rendalen i Åmot.

Kulturowa promocja Norwegii

– Każdy miecz jest oznaczony numerem i opatrzony opisem. Dodano również kod QR do strony głównej naszego muzeum, gdzie można obejrzeć inne wystawy dotyczące epoki wikingów – powiedziała dla telewizji NRK archeolog Hanne Lovise Aanestad z Muzeum Historycznego w Oslo.
Oczekuje się, że w ciągu roku przez wystawę przewinie się około 4 milionów pasażerów. Lotnisko ma nadzieję, że wystawa będzie promować doświadczenia kulturalne w Norwegii. –  Przez to lotnisko podróżuje wielu turystów z USA i Azji. Norwegia jest dobrze znana z epoki wikingów – powiedział dyrektor lotniska Stine Ramstad Westby.

Źródła: Historisk museum, thevikingherald.com
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok