Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zasiłek dla bezrobotnych a koniec umowy o prace - Norwegia

2 Posty
Kkot
(Kkot)
Wiking
Witam, może ktoś mi pomoże z odpowiedzią na pytanie:

W listopadzie kończy mi się umowa na czas określony i nie wiem czy zostanie mi ta umowa przedłużona. Czy w takim momencie gdy umowa skończy mi się będę mógł pobierać zasiłek dla bezrobotnych?

I czy w ogóle taki zasiłek będzie mi się należał jeżeli zacząłem pracę w lutym i nie będę miał przepracowanych nawet 12 miesięcy?

Ktoś orientuje się jak to wygląda?

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...z powodu braku norweskiego PIT za rok 2019
...wniosek o zasilek mozesz zlozyc dopiero 02.01.2020
...i nie pozniej niz w 1wszym tygodniu stycznia 2020 !!!
...i nie przegap tej daty bo odrzuca wniosek i przepadnie ci jeden miesiac
...i znow bedziesz musial zaczynac od poczatku z papierami
...najgorsze jest to ze zaraz po skonczeniu twojej umowy o prace musisz zarejestrowac sie w NAV jako poszukujacy pracy i wysylac co 2 tygodnie meldunki do NAv tzw. meldekort
Ps. proponuje mimo ,,czarnego scenariusza,, zlozyc wniosek o zasilek w ciagu 3 dni od zarejestrowania sie jako bezrobotny,mimo tego ze dostaniesz odmowe z w/w powodow
...biurokracja po obydwu stronach morza nie lubi prozni
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
Kkot napisał:
W listopadzie kończy mi się umowa na czas określony i nie wiem czy zostanie mi ta umowa przedłużona.
I czy w ogóle taki zasiłek będzie mi się należał jeżeli zacząłem pracę w lutym i nie będę miał przepracowanych nawet 12 miesięcy?

Jeżeli nie pracowałeś legalnie w Norwegi w 2018 roku, to w tym roku 2019 zasiłek płatny tobie nie będzie przysługiwał, jednak możesz się zarejestrować jako bezrobotny i wypełniać co dwa tygodnie karty meldunkowe. Reszta tak jak już wyżej napisano.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Kkot
(Kkot)
Wiking
Dzięki za pomoc, czyli wychodzi na to że zarejestrować się musze, pomimo tego że odmowę za grudzień i tak otrzymam.

A co w takim przypadku, gdybym w grudniu będąc na bezrobociu chciał np. odwiedzić rodzinę w Polsce powiedzmy na 2 tygodnie? Bedac zarejestrowany jako poszukujący pracy? Czy będzie to jakaś przeszkodą i Nav może się o to doczepić? Oczywiście karty meldunkowe będę wysyłał.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...odnotuj to w Meldekort
...masz prawo do wyjazdu na swieta
...powtarzam nie zapomnij zlozyc wniosku o zasilek w 1wszym tygodniu stycznia...
Ps. ciesz sie ze nie skonczyles pracy np w czerwcu...
...wlasciwie to mozna nazwac to szczesciem ze w grudniu ..ze wzgledu na okres swiateczny
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
*odnotoj
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
101 Postów
Monika Grzybowska
(MonikaGrzybowska)
Początkujący
Nie musisz mieć przepracowane 12 miesięcy A tym bardziej pracować w poprzednim roku.. Aby złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych wnioskodawca, najpóźniej pierwszego dnia po całkowitej utracie zatrudnienia, musi zarejestrować się jako osoba bezrobotna..
czas pracy musi ulec redukcji o przynajmniej połowę (50 procent)
dochód z pracy musi ulec zmniejszeniu,
wnioskodawca musi być zarejestrowany jako osoba poszukująca pracy i przesyłać kartę meldunkową co 14 dni,
wnioskodawca naprawdę poszukuje pracy
wnioskodawca jest członkiem systemu ubezpieczeń społecznych i przebywa w Norwegii legalnie..jednym z najważniejszych wymogów jest to że
minimalny dochód z pracy wnioskodawcy wynosił przynajmniej 149 787 koron w ostatnim, zakończonym roku podatkowym (1,5 razy kwota podstawy zakładu ubezpieczeń społecznych (G)), lub przynajmniej 299 574 koron (3 G) w ciągu 3 ostatnich, zakończonych lat kalendarzowych.. jak widać chodzi o to ile zarobiles w ciągu roku kalendarzowego A nie ile pracowałeś..apropo dokumentacji..Obywatele EOG muszą przedłożyć świadectwa rejestracji.
Wszyscy pozostali obywatele muszą złożyć zezwolenie na pobyt i pracę.Musisz załączyć kopię lub umowę o pracę i wypowiedzenie dla każdego zatrudnienia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed ostatnim zmniejszeniem godzin pracy.
Musisz też udokumentować:
początek i koniec zatrudnienia
godziny pracy
powód zakończenia zatrudnienia.
okres wypowiedzenia
data wypowiedzenia
Jeśli nie masz zaświadczenia o wypowiedzeniu, musisz dołączyć formularz zatytułowany «Bekreftelse på sluttårsak / nedsatt arbeidstid (ikke permittert)» (Potwierdzenie przyczyny wypowiedzenia), NAV 04-08.03 w formularzu i wniosku.
Nie musisz dokumentować swoich dochodów, chyba że NAV wyraźnie o to poprosi.
Musisz udokumentować swoje godziny pracy. Jeśli ostatnia praca miała ustalone godziny pracy i trwała co najmniej 6 miesięcy, wystarczy to udokumentować.Jeśli przepracowałeś różną liczbę godzin lub mniej niż 6 miesięcy, musisz udokumentować wszystkie godziny pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.jeśli o to poprosisz, możesz zamiast tego obliczyć swoje godziny pracy jako średnią wszystkich godzin, które przepracowałeś w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Jeśli chcesz, aby godziny pracy były obliczane za pomocą tej metody, będziesz musiał udokumentować swoje godziny pracy za ostatnie 36 miesięcy przed pierwszym dniem, w którym byłeś całkowicie lub częściowo bezrobotny.Powinieneś poprosić o obliczenie godzin pracy na podstawie ostatnich 36 miesięcy, jeśli uważasz, że da to wyższą średnią tygodniową liczbę godzin pracy.Od 1 lipca dochód, który uzyskał wnioskodawca do zakończenia ostatniego miesiąca przed całkowitą utratą zatrudnienia, to dochód, który zostaje wzięty pod uwagę przy wyliczeniach podczas oceny prawa wnioskodawcy do zasiłku dla bezrobotnych przeprowadzanej przez Urząd Pracy i Spraw Socjalnych, jak również tego na jak długi okres należy przyznać zasiłek oraz w jakiej kwocie.brzmi skomplikowania ale generalnie takie nie jest.. jakby coś to pytaj postaram się odpowiedzieć jak najszybciej
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
101 Postów
Monika Grzybowska
(MonikaGrzybowska)
Początkujący
bojfraoszlo napisał:
...z powodu braku norweskiego PIT za rok 2019
...wniosek o zasilek mozesz zlozyc dopiero 02.01.2020
...i nie pozniej niz w 1wszym tygodniu stycznia 2020 !!!
...i nie przegap tej daty bo odrzuca wniosek i przepadnie ci jeden miesiac
...i znow bedziesz musial zaczynac od poczatku z papierami
...najgorsze jest to ze zaraz po skonczeniu twojej umowy o prace musisz zarejestrowac sie w NAV jako poszukujacy pracy i wysylac co 2 tygodnie meldunki do NAv tzw. meldekort
Ps. proponuje mimo ,,czarnego scenariusza,, zlozyc wniosek o zasilek w ciagu 3 dni od zarejestrowania sie jako bezrobotny,mimo tego ze dostaniesz odmowe z w/w powodow
...biurokracja po obydwu stronach morza nie lubi prozni


Skąd ty to bierzesz? Takie bzdury piszesz że masakra.. przez Ciebie ten człowiek mógłby stracić prawo do zasiłku.. jak ci nie wstyd?!?
Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych MUSISZ złożyć NAJPÓZNIEJ pierwszego dnia bezrobocia( dzień po dacie końca umowy lub wypowiedzenia) A najwcześniej tydzień przed pierwszym dniem bezrobocia
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...naczytałaś się teorii i na siłe pròbujesz zainteresować ją innych..
...robisz facetowi niepotrzebną nadzieję...
...życie a raczej styczeń i odpowiedź odmowna z Nav zweryfikuje twoją niewiedzę
...Ps. wstydu to ty nie masz ,robiąc chłopu nadzieję....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
101 Postów
Monika Grzybowska
(MonikaGrzybowska)
Początkujący
To są obowiązujące przepisy o których ty nie masz pojęcia.. A twoje wyssane z palca teorie byłyby po prostu śmieszne gdyby nie były tak szkodliwe.. proszę Cię.. W imieniu innych ludzi którzy szukają tu pomocy.. Nie wprowadzają ich w błąd..bo jeśli ten człowiek Cię posłucha to nie dostanie zasiłku..I to będzie TWOJA WINA..Nie każdy musi wiedzieć wszystko ale Ty szkodzisz zamiast pomagać
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok