Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

25 Postów
polskonorski
(polskonorski)
Wiking
dorzby napisał:
Świadczenia socjalne bądź zasiłki to nie cel mojej przeprowadzki
Skoro tak to teraz ujmujesz, to po co o tym w ogóle pisałaś w pierwszym swoim poście i to tak rozwlekle?
Trzeba było napisać jakie masz wykształcenie, zawód oraz doświadczenie w tym kierunku, z językami obcymi włącznie, by szybko i bezboleśnie znaleźć dobrze płatną pracę.
A ty pytałaś się jedynie nachalnie o polskie dokumenty potrzebne do norweskiego socjalu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
polskonorski napisał:
dorzby napisał:
Świadczenia socjalne bądź zasiłki to nie cel mojej przeprowadzki
Skoro tak to teraz ujmujesz, to po co o tym w ogóle pisałaś w pierwszym swoim poście i to tak rozwlekle?
Trzeba było napisać jakie masz wykształcenie, zawód oraz doświadczenie w tym kierunku, z językami obcymi włącznie, by szybko i bezboleśnie znaleźć dobrze płatną pracę.
A ty pytałaś się jedynie nachalnie o polskie dokumenty potrzebne do norweskiego socjalu.

Pewnie wynika to z nieznajomosci systemu.
NAV niestety nie pomaga w znalezieniu pracy. Ani nic nie wyplaca, czy pomaga finansowo osobom, co przyjechaly tu z EU w celach zarobkowych, i ktore jeszcze nigdy w Norwegii nie pracowaly.
Karte podatkowa (i zadaje sie pesel) przyznaje urzad podatkowy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Dorota Zbys
(dorzby)
Wiking
polskonorski napisał:
dorzby napisał:
Świadczenia socjalne bądź zasiłki to nie cel mojej przeprowadzki
Skoro tak to teraz ujmujesz, to po co o tym w ogóle pisałaś w pierwszym swoim poście i to tak rozwlekle?
Trzeba było napisać jakie masz wykształcenie, zawód oraz doświadczenie w tym kierunku, z językami obcymi włącznie, by szybko i bezboleśnie znaleźć dobrze płatną pracę.
A ty pytałaś się jedynie nachalnie o polskie dokumenty potrzebne do norweskiego socjalu.



"- Norweski NAV nawet norwegom nie pomaga fizycznie w znalezieniu pracy, a co dopiero obcokrajowcom.
- Norweski NAV wygląda całkiem inaczej niż Polski Urząd pracy "
Temat został mi już przez Ciebie wyjaśniony, za co ponownie dziękuję
Jak wiesz Polska i Norwegia to dwa zupełnie różniące się od siebie kraje.
W tym poście interesują mnie sprawy związane z przeprowadzką, a nie ocena innych na temat moich szans na norweskim rynku pracy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...podobno w Polsce gospodarka pędzi w góre
...i demokracja działa bez zarzutu
...po co się wybierasz do kraju na ,który wiekszośc tutejszej Polonii narzeka
...wg nich tu jest paskudnie...
...pogoda,ludzie, ceny,medycyna na niskim poziomie,dziwny język,niewykwalifikowani norwescy budowlańcy ,o braku norweskich sprzątaczek nie wspomnę...,też można przenieść tutejszy zasiłek dla bezrobotnych na 3 miesiące do Polski,itd,itd,
...minusów jest znacznie wiecej, niestety
...a tak na powaznie to czy nie myslałas o przeniesieniu polskiego zasiłku dla bezrobotnych do Norwegii ?
...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Kamil Okes
(okes)
Wiking
Przeniesiesz zasilek do Polski po 2 miesiacach jak NAV wczesniej Ci nie znajdzie jakiejs pracy, nie zrobisz tego z dnia ja dzien po zwolnieniu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
polskonorski
(polskonorski)
Wiking
okes napisał:
Przeniesiesz zasilek do Polski po 2 miesiacach jak NAV wczesniej Ci nie znajdzie jakiejs pracy, nie zrobisz tego z dnia ja dzien po zwolnieniu.Ciekawa teoria, możesz to poprzeć jakimś linkiem ze strony >nav.no<?
Ponieważ, by NAV wypłacił najpierw chociaż koronę zasiłku dla bezrobotnego, to najpierw trzeba w tej Norwegi zarobić co najmniej 1,5-,G ~140000-, koron brutto w poprzednim roku.
Nawet słynny Multinor to napisał, chociaż popełnił błąd kwotowy.
Dlatego zanim znowu zechcesz zabłysnąć sięgnij najpierw do porządnego rządowego źródła jakim jest słynna stronka >nav.no<.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
polskonorski
(polskonorski)
Wiking
dorzby napisał:
Temat został mi już przez Ciebie wyjaśniony, za co ponownie dziękuję
W tym poście interesują mnie sprawy związane z przeprowadzką,
a nie ocena innych na temat moich szans na norweskim rynku pracy.

Cóż, skoro jesteś aż tak bogata, to żadnym problemem jest zamieszkać w Krainie Fiordów. Wystarczy przyjechać do Norwegi z Legalnymi dokumentami, zwłaszcza w twoim przypadku z Paszportem, oraz legalną gotówką na polskim bankowym koncie, z tego co pamiętam, to minimum wynosiło 40-tys. koron norweskich.
Szukasz sobie legalną kwaterę z umową i meldunkiem, znowu jakieś 20 do 30-, tysięcy koron na wejściu.
Razem jest już 60-70-, tys. koron.
Oczywiście jakieś drobne zaskórniaki, na codzienne życie, ceny produktów są dzisiaj dostępne na nie tylko norweskich stronach w necie.
Z takim bagażem legalnej gotówki, zgłaszasz się do słynnej instytucji zwanej UDI.
Prosisz pracownika w zrozumiałym dla niego języku, najlepiej norweskim, od niechcenia może być zrozumiały angielski- niestety, jeszcze jak na razie POLSKI ODPADA, o pomoc w wypełnieniu dokumentów pobytowych na okres powyżej 6 miesięcy, oraz przyznaniu norweskiego numeru personalnego.
Taki polski pesel i czekasz cierpliwie na odpowiedź z tego Policyjnego Urzędu, jak mawiają niektórzy Polacy.

Jest jeszcze inna, bardziej prostsza metoda też legalna, tyle, że też niestety trzeba mieć podobna kasę jak nie chcesz legalnie pracować.
Po prostu wjeżdżasz w Norweskie Progi jako turysta i możesz tu sobie bywać legalnie do trzech miesięcy a w tym czasie zastanawiać się nad swoim tutejszym bytem.
Można przebywać do trzech miesięcy, ba a nawet i do 6- miesięcy w niektórych przypadkach, bez uciążliwego kontaktu z UDI.
Jednak zawsze trzeba mieć niestety, dosyć sporo KASY.
Ponieważ jak pisałem wyżej norweski NAV to nie polski UP, tu za darmo kasy nie dają.
jednak to już powinnaś dawno wiedzieć, ponieważ to żadna tajemnica wystarczy na spokojnie poszukać na odpowiednich stronach >nav.no<.
Niektóre stronki są już nawet tłumaczone na język polski.
Tylko to trzeba niestety samemu chcieć, a nie czekać na gotowca od innych.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Dorota Zbys
(dorzby)
Wiking
bojfraoszlo napisał:
...podobno w Polsce gospodarka pędzi w góre
...i demokracja działa bez zarzutu
...po co się wybierasz do kraju na ,który wiekszośc tutejszej Polonii narzeka
...wg nich tu jest paskudnie...
...pogoda,ludzie, ceny,medycyna na niskim poziomie,dziwny język,niewykwalifikowani norwescy budowlańcy ,o braku norweskich sprzątaczek nie wspomnę...,też można przenieść tutejszy zasiłek dla bezrobotnych na 3 miesiące do Polski,itd,itd,
...minusów jest znacznie wiecej, niestety
...a tak na powaznie to czy nie myslałas o przeniesieniu polskiego zasiłku dla bezrobotnych do Norwegii ?
...


Znam specyfikę tego kraju, a jednak serce nie sługa....
Słyszałam wcześniej o takiej możliwości przeniesienia moich świadczeń do kraju UE, ale nie jestem pewna czy działa to też w Norwegii..
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Kamil Okes
(okes)
Wiking
Dlaczego ludzie tutaj traktuja wszystko na zasadzie błyskanie albo „glupi jestes” nie da sie normalnie powiedziec? „Mylisz sie” ?
Poza tym mowie o prawie do zasilku i pozniej jak chcesz przeniesc to nie mozesz tak ze dzis straciles prace a jutro juz w Polsce siedzisz na tym zasilku,
Stracilem prace i w NAV’ie mi powiedzieli ze jest opcja przdniesienia ale jak oni mi nie znajda pracy przez okres 2ch miesiacy, co nie mialo sensu bo pracuje jako elektryk i mowili ze znajda mi prace w ciagu kilku dni, ale poinformowali mnie o takiej opcji.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
polskonorski
(polskonorski)
Wiking
okes napisał:
Dlaczego ludzie tutaj traktuja wszystko na zasadzie błyskanie albo „glupi jestes” nie da sie normalnie powiedziec? „Mylisz sie” ?
Poza tym mowie o prawie do zasilku i pozniej jak chcesz przeniesc to nie mozesz tak ze dzis straciles prace a jutro juz w Polsce siedzisz na tym zasilku,
Stracilem prace i w NAV’ie mi powiedzieli ze jest opcja przdniesienia ale jak oni mi nie znajda pracy przez okres 2ch miesiacy, co nie mialo sensu bo pracuje jako elektryk i mowili ze znajda mi prace w ciagu kilku dni, ale poinformowali mnie o takiej opcji.

Ciekawe podejście do problemu,
na znanej zasadzie:
Kali gryźć innych, bardzo dobrze.
Kalego gryźć, to normalna zbrodnia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok