Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Pytanie o MVA/VAT - Norwegia

9 Postów
Darek ...
(suNtrick)
Wiking
Witam.

Przypuscmy ze towar kosztuje 100 kr i kupuje go moj kolega ktory ma firme za 100 kr z wliczonym juz VAT.

Czy pozniej sprzedajac mi ten towar na FV ja musze zaplacic za niego 100kr + kolejny VAT = 120-130kr czy moze on mi go sprzedac za taka sama cene jak on go kupil czyli 100kr z wliczonym juz VAT ?
Jezeli moze mi sprzedac za 100kr z VAT ( czyli za taka sama cene jak on zaplacil ) ten VAT przechodzi na mnie ? i on nie bedzie juz w stanie odliczyc sobie juz go w swojej firmie ?

Dziekuje za pomoc ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Zuzanna Pola
(ZuzannaPola)
Wiking
Temat vat jest bardzo trudny i szeroki. W wielkim skrocie moze ci sprzedac naliczajac dodatkowy vat, ale nie musi moze ci sprzedac w cenie zakupu. Wszystko zalezy co kupil, czym zajmuje sie jego firma, czy zakupiony towar potrzebny byl do prowadzenia dzialalnosci, itd.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
suNtrick napisał:
Witam.
Przypuscmy ze towar kosztuje 100 kr i kupuje go moj kolega ktory ma firme za 100 kr z wliczonym juz VAT.
Czy pozniej sprzedajac mi ten towar na FV ja musze zaplacic za niego 100kr + kolejny VAT = 120-130kr czy moze on mi go sprzedac za taka sama cene jak on go kupil czyli 100kr z wliczonym juz VAT ?
Jezeli moze mi sprzedac za 100kr z VAT ( czyli za taka sama cene jak on zaplacil ) ten VAT przechodzi na mnie ? i on nie bedzie juz w stanie odliczyc sobie juz go w swojej firmie ?
Dziekuje za pomoc ?

Jezei kupuje sie na firme, to nie placi sie VAT. Jezeli sprzeda on ten towar dalej tobie, to musi odprowadzic za towar VAT, ktory ty oplacasz. Czy o to ci chodzilo?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Darek ...
(suNtrick)
Wiking
Chodzi o to ze moj kolega ma firme i bedzie u nas robil remont .... i bardzo zalezy mu na tym zeby wszystkie kupione rzeczy byly na jego firme.... bo on moze sobie odpisac VAT a z drugiej strony ja potrzebuje miec FV na siebie dlatego ze mamy kredyt budowlany i bank potrzebuje zeby faktura byla na nas i chodzi mi o to ze jezli on cos kupi za 100kr z vat'em to czy moze mi pozniej sprzedac za taka sama cene .... jezeli moze to ja place za VAT ale co z tym co on chcial odpisac ? skoro vat place ja ??
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
suNtrick napisał:
Chodzi o to ze moj kolega ma firme i bedzie u nas robil remont .... i bardzo zalezy mu na tym zeby wszystkie kupione rzeczy byly na jego firme.... bo on moze sobie odpisac VAT a z drugiej strony ja potrzebuje miec FV na siebie dlatego ze mamy kredyt budowlany i bank potrzebuje zeby faktura byla na nas i chodzi mi o to ze jezli on cos kupi za 100kr z vat\'em to czy moze mi pozniej sprzedac za taka sama cene .... jezeli moze to ja place za VAT ale co z tym co on chcial odpisac ? skoro vat place ja ??
Firma kupuje materiały dla was. Jeżeli płaci za materiały 100 + 25 VAT, to ty płacisz firmie 100+25. Firma moze zawsze dac wam faktury za materialy. Często jak dostaje się rachunek od małych 1-osobowych firm, to dostaje się wyszczególnionych rachunek z ilością godzin + materiały. To normalne, że cieśla kupuje materiały na swoje kono budowlane. VAT za materialy płaci się tylko jeden raz.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Brf as
(brf2012)
Wiking
Jeśli twój kolega weźmie gotówkę to sobie odliczy wat i podatek bo to będzie koszt firmy , chyba ze wystawi ci rachunek na materiały to na tym nic nie zyska a jak nie to zyska wat i odliczenie od podatku czyli zarobi jeszcze na tym , ciebie to nic nie kosztuje bo zapłacisz tyle samo tyle ze ob zyska ( mógł by chociaż zaproponować ci polowe z tego i był by wilk syty i owieczka cała ) Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Brf as
(brf2012)
Wiking
Pytanie czy masz jego rabaty tez w sklepach , jak nie to mogę ci w tym pomoc za darmo , mnie to nic nie kosztuje , mogę dać ci własne rabaty a mamy je spore , powiec tylko co potrzebujesz to pokieruje cię gdzie najtaniej kupisz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1654 Posty
Kasia K
(KasiaKacz) Online
Maniak
suNtrick napisał:
Witam.
Przypuscmy ze towar kosztuje 100 kr i kupuje go moj kolega ktory ma firme za 100 kr z wliczonym juz VAT.
Czy pozniej sprzedajac mi ten towar na FV ja musze zaplacic za niego 100kr + kolejny VAT = 120-130kr czy moze on mi go sprzedac za taka sama cene jak on go kupil czyli 100kr z wliczonym juz VAT ?
Jezeli moze mi sprzedac za 100kr z VAT ( czyli za taka sama cene jak on zaplacil ) ten VAT przechodzi na mnie ? i on nie bedzie juz w stanie odliczyc sobie juz go w swojej firmie ?
Dziekuje za pomoc ?


Najlepiej zapytaj u fachowców: www.mojanorwegia.pl/ogloszenia/uslugi/bi.../page1.html?order=dn
Zgłoś wpis
7 Postów
Brf as
(brf2012)
Wiking
jak kupi za 100 z wat to zeby nie zarabiac sprzeda za 100 z wat , jak chce zarobic to sprzeda za 100kr plus wat . Tak czy inaczej jesli ci nie bedzie wystawial rachunku na materialy to on na tym zyska a jak wystawi to straci bo zaplaci jeszcze za zaksiegowanie rachunkow, a tobie to nie robi raczej roznicy czy zaplacisz 100kr jemu czy 100kr w sklepie .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok