Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

pierwsz umowa o prace w NO - Norwegia

39 Postów
M K
(Mal555)
Nowicjusz
Witam,
Mam pytanko, czy pierwsza umowa o prace w Norwegii musi być na pełen etat? chodzi o to, że załatwiłam znajomej prace, pracodawca daje jej od razu umowę na 6 miesięcy ale nie na pełen etat tylko na chyba 12h tygodniowo i zastanawiam się czy nie będzie miała problemu z otrzymaniem numeru personalnego i tą cała rejestracją..... z góry dziękuję za odpowiedzi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
18 Postów
merymont
(merymont)
Wiking
Ja na policji dostalam info, ze musi byc minimum 10 godzin tygodniowo na umowie takze powinna sie zalapac
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
39 Postów
M K
(Mal555)
Nowicjusz
Nie będzie miała dostępu do służby zdrowia, serio?? to mnie zdziwiłeś....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
212 Posty
Ja Gabriel
(Ja Gabriel)
Stały Bywalec
Ole_Nordmann napisał:
dostanie numer ale tymczasowy tzw d-nummer, zeby dostala staly numer musi byc na min 6 mies umowa 100 %. Kolezanka nie bedzie miala dostepu do sluzby zdrowa wiec troche bez sensu, radze kolezance odrazu zglosic sie do UDI w celu rejestracji gdyz czas oczekiwania to ok 2 mies a bez tego dokumentu nie otworza jej konta bankowego wiec wszystkie jej wyplaty beda szly albo na twoje konto albo bedzie dostawac czeki co bedzie mogla realizowac na poczcieOgólnie to bzdurę tu spłodziłeś.
Jeżeli będzie miała legalną pracę, nawet na te marne parę godzin i pracodawca uczciwie odprowadzi podatek to po pierwszym wpływie już będzie legalnie należeć do norweskiego ogólnego ubezpieczenia społecznego.
Prosze nie robić ludziom "wody z mózgu".
Co zaś do konta to owszem mogą wystąpić jakieś utrudnienia jednak możliwe do opanowania.
W najgorszym przypadku, wypłata może bezproblemowo wpływać na każde inne norweskie konto z zaznaczeniem dla kogo i za co.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
39 Postów
M K
(Mal555)
Nowicjusz
Dzięki za odpowiedzi....
Czyli z tego co zrozumiałam dostęp do służby zdrowia będzie miała ale jakoś tam ograniczony i nie dostanie stałego numeru tylko ten tymczasowy, nawet jeśli umowa będzie na 6 m-cy czy powyżej.
A konto bankowe to najmniejszy problem bo może wchodzić na moje...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -8  
Odpowiedz   Cytuj
39 Postów
M K
(Mal555)
Nowicjusz
Ole_Nordmann napisał:
Alle personer som i folkeregisteret har status som bosatt i en norsk kommune, har rett til fastlege.

Personer med D-nummer har ikke rett til fastlege. Følgende grupper med D-nummer har likevel denne retten:

• Asylsøkere med D-nummer, og deres familie



• NATO-personell med D-nummer, og deres familie

D-nummer er et ID-nummer, som tildeles personer som ikke fyller vilkårene for å få tildelt ordinært fødsels- og personnummer. Andre personer med D-nummer har ikke krav på fastlege, men derimot nødvendig helsehjelp. Kommunene er ansvarlige for å tilby slik hjelp.



no ok...czyli mimo, że się ktoś do Oslo przeprowadzi, pójdzie tu do pracy (bo nawet 12h tygodniowo to praca) to nie będzie miał dostępu do lekarza. Nie wiem no, jakieś to dziwne i szczerze to dość niesprawiedliwe... A co z wizytą w szpitalu w razie wypadku??
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
212 Posty
Ja Gabriel
(Ja Gabriel)
Stały Bywalec
napisał:Ole_Nordmann napisał:
Alle personer som i folkeregisteret har status som bosatt i en norsk kommune, har rett til fastlege.
Personer med D-nummer har ikke rett til fastlege. Følgende grupper med D-nummer har likevel denne retten:
• Asylsøkere med D-nummer, og deres familie
• NATO-personell med D-nummer, og deres familie
D-nummer er et ID-nummer, som tildeles personer som ikke fyller vilkårene for å få tildelt ordinært fødsels- og personnummer. Andre personer med D-nummer har ikke krav på fastlege, men derimot nødvendig helsehjelp. Kommunene er ansvarlige for å tilby slik hjelp.

no ok...czyli mimo, że się ktoś do Oslo przeprowadzi, pójdzie tu do pracy (bo nawet 12h tygodniowo to praca) to nie będzie miał dostępu do lekarza. Nie wiem no, jakieś to dziwne i szczerze to dość niesprawiedliwe... A co z wizytą w szpitalu w razie wypadku??

Ten forumowicz powyżej, pomylił niestety pojęcia, widocznie nie do końca rozumie to co czyta po norwesku.
Co innego, jest dostęp do stałego lekarza tzw.rodzinnego/pierwszego kontaktu.
A co innego, jest ogólny dostęp do norweskiej służby zdrowia, co by to słowo nie oznaczało.
Majac legalną pracę i płacąc podatek, każdy ma ogólny dostęp do służby zdrowia.
Oznacza to tyle, że idąc do jakiejkolwiek przychodni lub szpitala, płaci sie jedynie wkład własny, a nie pełną kwotę według cennika.
Tak jak zauważono powyżej, przyjezdżając np. do Oslo z Bergen i tu pracując, nikt nie jedzie z problemem chorobowym do swojego lekarza w Bergen, tylko idzie do najbliższego ośrodka zdrowia i tam załatwia swój problem u pierwszego wolnego akurat lekarza.
Tak samo, postępuje osoba mająca D-numer, i normalną przynależność do Norweskiej Służby Zdrowia, a niemająca stałego przypisanego lekarza.
O ile oczywiście aktualnie pracuje, lub ma do tego inne uprawnienia wynikające z ogólnego ubezpieczenia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
39 Postów
M K
(Mal555)
Nowicjusz
Ole_Nordmann napisał:
[quote]Andre personer med D-nummer har ikke krav på fastlege, men derimot nødvendig helsehjelp. Kommunene er ansvarlige for å tilby slik hjelp

tutaj masz odpowiedz na swoje pytanie, nie bedzie mial dostepu do swojego lekarza rodzinnego ale dostanie niezbedna pomoc w razie wypadku czy cus. Dlatego jak sie tutaj mieszka na D-nummerze to warto miec z polski karte EKUZ ktora daje darmowa pomoc lekarska w razie naglych wypadkow ale do tego trzeba byc ubezpieczonym w naszym NFZ...kolezanka ma ubezpieczenie ??

ogolnie to duzo odpowiedzi znajdziesz na tej stronie

www.norden.org/no/hallo-norden/norge/bo-...dling-i-norge[/quote

Nie jest ubezpieczona w NFZ na pewno.
Dzięki za linka bo dużo ta strona mi wyjaśniła, a ja po prostu się zmartwiłam jak tam ktoś napisał, że nie będzie mogła iść do lekarza. Dziewczynie chce pomóc a nie wciągnąć ją w jakieś niepewne sytuacje... Także wszystkim dzięki za info
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
212 Posty
Ja Gabriel
(Ja Gabriel)
Stały Bywalec
Ole_Nordmann napisał:
Andre personer med D-nummer har ikke krav på fastlege, men derimot nødvendig helsehjelp. Kommunene er ansvarlige for å tilby slik hjelp

tutaj masz odpowiedz na swoje pytanie, nie bedzie mial dostepu do swojego lekarza rodzinnego ale dostanie niezbedna pomoc w razie wypadku czy cus. Dlatego jak sie tutaj mieszka na D-nummerze to warto miec z polski karte EKUZ ktora daje darmowa pomoc lekarska w razie naglych wypadkow ale do tego trzeba byc ubezpieczonym w naszym NFZ...kolezanka ma ubezpieczenie ??

ogolnie to duzo odpowiedzi znajdziesz na tej stronie

www.norden.org/no/hallo-norden/norge/bo-...g-behandling-i-norge

Polska karta EKUZ, upoważnia jedynie do kożystania nie tylko w Norwegi, do pomocy w NAGŁYCH przypadkach zagrażających zdrowiu, a nie do kożystania z ciągłej opieki zdrowotnej na terenie danego kraju/państwa.
O tego jest właśnie przynależność do Norweskiej służby zdrowia, poprzez płacone aktualnie składki zdrowotne, które wchodzą automatycznie w cząstkową zaliczkę podatkową.
Dlatego też, tak bardzo ważne jest, by sprawdzać, czy dany pracodawca przynależy do NAV, jak jest to mała firma jednoosobowa.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
39 Postów
M K
(Mal555)
Nowicjusz
Ja Gabriel napisał:
Ole_Nordmann napisał:
Andre personer med D-nummer har ikke krav på fastlege, men derimot nødvendig helsehjelp. Kommunene er ansvarlige for å tilby slik hjelp

tutaj masz odpowiedz na swoje pytanie, nie bedzie mial dostepu do swojego lekarza rodzinnego ale dostanie niezbedna pomoc w razie wypadku czy cus. Dlatego jak sie tutaj mieszka na D-nummerze to warto miec z polski karte EKUZ ktora daje darmowa pomoc lekarska w razie naglych wypadkow ale do tego trzeba byc ubezpieczonym w naszym NFZ...kolezanka ma ubezpieczenie ??

ogolnie to duzo odpowiedzi znajdziesz na tej stronie

www.norden.org/no/hallo-norden/norge/bo-...g-behandling-i-norge

Polska karta EKUZ, upoważnia jedynie do kożystania nie tylko w Norwegi, do pomocy w NAGŁYCH przypadkach zagrażających zdrowiu, a nie do kożystania z ciągłej opieki zdrowotnej na terenie danego kraju/państwa.
O tego jest właśnie przynależność do Norweskiej służby zdrowia, poprzez płacone aktualnie składki zdrowotne, które wchodzą automatycznie w cząstkową zaliczkę podatkową.
Dlatego też, tak bardzo ważne jest, by sprawdzać, czy dany pracodawca przynależy do NAV, jak jest to mała firma jednoosobowa.



Nie pytałam o kartę ani o przynależność do NAV. Wiem od czego jest ta karta, wiem też, że pracodawca jest uczciwy i składki odprowadza więc nie w tym rzecz.
Dostałam dość klarowne wytłumaczenie mojej zagwozdki więc po co motać....
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok