Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

reklama | kup tutaj »

Juz mnie - Norwegia

250 Postów
noregg
(noregg)
Stały Bywalec
Witam! Czy moze mi ktos wytlumaczyc jak to jest tu w norwegii z tym zwolnieniem lekarskim.Mianowicie chodzi mi o urlop podczas zwolnienia lekarskiego.O co tu z tym chodzi?Czytam te przepisy i probujac znalezc w nich logike ni jak nie da sie. Juz samo to ze zwolnienie lekarskie i urlop kluci sie ze soba.NAV na zwolnieniu lekarskim uzaleznia wyplate chorobowego podczas wyjazdu za granice od zlozenia wniosku o zachowanie pieniedzy i do tego trzeba dolaczyc zaswiadczenie od lekarza ze to nie zaszkodzi oraz od pracodawcy ze ten sie zgadza(tu tez jakas paranoja bo na co on ma sie lub nie zgadzac jesli chorujacy ma 100% zwolnienia).Ale do rzeczy,w przypadku dlugotrwalego zwolnienia(np.12miesiecy) jest logiczne ze kilka razy sie zdarzy ze sie wyjedzie do Polski.Wystepuje sie wtedy do NAV o zgode i po 4-5 tygodniach albo sie ja dostanie albo nie. Jednak w bezposrednim kontakcie z pracownikiem NAV-u od razu pojawia sie sugestia WEZ PAN URLOP (no tak bo NAV placi 10,2% feriepenger za cale 48dni w roku).I tu pytam sie ile dni tego urlopu musze wziasc i czy wogole musze brac ten urlop jesli lekarz wypisuje mi zgode na wyjazd z uzasadnieniem ze w Polsce szybciej wykonam badania i od reki dostane rehabilitacje itd.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Ile razy bedziesz pytal o to samo. Przeciez dostales odpowiedz. Nikt nic innego nie powie: bierzesz urlop, to nie dostajesz chorobowego. Urlopy sa w Norwegii bezplatne.

Dlaczego uczepiles sie wypowiedzi jednego pracownika NAV?
Przeciez jest wiedza powszechnie wiadoma, ze w NAV kazda osoba uwaza co innego.
Jezeli chcesz sie w przyszlosci powolywac sie na NAV, np. na to, ze powiedzieli ci "wez panie urlop", to musisz miec to na pismie. W innym przypadku jakis inny pracownik NAV powie ci - pan jest zdrowy, bo pan wzial urlop i pojechal na wakacje. W koncu osoby chore nie jezdza na wakacje.

Czyli podsumowujac - obojetnie co tam chcesz, urop ,czy leczyc sie w Polsce, to musisz miec pisemna zgode z NAV.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
250 Postów
noregg
(noregg)
Stały Bywalec
Droga Pani rozumiem Pani irytacje ale prawda jest taka ze ja wiem jak powinno byc i wiem ze mogl bym jechac (o czym zapewne niewielu tu wie )bez zadnego pytania sie NAV o zgode bo tak mowia przepisy dla pracownikow z EØS gdyz ja nie jade za granice tylko chorowac do domu tak do domu ale norwedzy zawistni jak kazdy nie moga tego scierpiec i kombinuja jak tylko sie da lamiac miedzynarodowe umowy.Jest w tym tylko jeden mankament ze w praktyce maja prawo do tego aby mnie wezwac na jakies møte i tu moga mi zrobic kuku bo mam obowiazek sie stawic czyli musial bym jezdzic w te i z powrotem jak osiol i w koszta sie ladowal (no coz taka spojnosc przepisow skad my to znamy)i dlatego pytam o to tutaj bo tu niemalo takich rodakow ktorzy na zasilkach siedza od lat i dobrze wiedza jak to w praktyce wyglada.Ale chyba sie myle bo jak widac nikt sie swoja wiedza nie chce podzielic czy to z powodu a niech sobie radzi sam czy tez z powodu ze mysla wlasnie tak jak Pani ze jednak nalezy o te zgode sie prosic .Pisze tak bo obserwujac to forum dochodze do wniosku widzac na jakie bzdetne wpisy reaguje wiekszosc tu piszacych udzielajac mniej lub bardziej trafnych rad typu (zabic Gabriela damskiego jakiegos tam tu.sorrki Gabriel nie mam nic do Ciebie) a jak cos dotyczy tego co w kazdej chwili moze dotyczyc kazdego z tu piszacych i nie tylko to zero zainteresowania nawet ta cala redakcja MojejNorwegi w tak zywotnych dla nas obcokrajowcow sprawach nie ma zielonego pojecia jak jest w zeczywistosci.Tyle w tej kwesti,troche mnie ponioslo ale sorrki ile mozna jak nie mozna.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
140 Postów
Bogdan Tracz
(BogdanTracz1)
Stały Bywalec
Jak masz numer personalny D, to nie musisz pytac NAV o zgode na wyjazd do Polski. Jak masz zwykly norweski, to nie ma znaczenia, ze EØS. Musisz wystapic do NAV o zgode. Nie doczytales przepisow.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
250 Postów
noregg
(noregg)
Stały Bywalec
Zaden nr D czy staly moj osrodek interesow zyciowych jest w Polsce bo tam mieszka moja rodzina (zona dzieci itd.)Ja ich odwiedzam regularnie 5 razy do roku a to nie moj problem ze ponad 20 lat temu praktycznie kazdemu kto chcial dawali stale numery personalne a ze teraz tak duzo obcokrajowcow im najechalo i zaczeli rozdawac tylko D i to nawet tym ktorzy pracuja tu juz nawet 2-3 lata bo norwedzy zaczynaja sie asekurowac to powstal wlasnie taki mylny obraz ze jak masz juz to stale ID to jestes jak norweg(a gowno prawda )a jak D nr to jak stracisz prace to kopa w d... i do kraju
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
140 Postów
Bogdan Tracz
(BogdanTracz1)
Stały Bywalec
ja Ci tylko napisalem, jak sie ma numer personalny D, albo zwykly do przepisow NAV. Nie wspomnialem o pracy i kopniakach. Ktos Ci odpowiada na pytania, a Ty sie burzysz, zamiast podziekowac. Zadales pytanie, otrzymales odpowiedz.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
250 Postów
noregg
(noregg)
Stały Bywalec
To tez Tobie odpisalem ze to nie ma znaczenia jaki numer czy D czy staly a Ty mni piszesz ze ja sie pluje i jeszcze mi kazesz dziekowac za bledna informacje a niech strace dziekuje ze wogole sie odezwales.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
701 Postów
Cortez1 N
(Cortez1)
Wyjadacz
oleana511 napisał:
Witam,pisze ten post ku przestrodze dla wszystkich rodzicow posylajacych dzieci do norweskich przedszkoli.
A wiec chronologicznie od poczatku.Moj synek Adrian chodzil do przedszkola w Bergen,ponad 2 lata,byl lubiany,mial przyjaciol,i my tez bylismy z przedszkola zadowoleni,odbieralem go szczesliwego.Jakis miesiac po powrocie z letnich wakacji 2015 Adrian zaczal mowic,cytuje mojego synka\"Adziu nie mowi\",spal tez niespokojnie,taki okres w zyciu trzylatka pomyslelismy,az do chwili tj do 13.11.2015,gdy podczas odbierania dziecka z przedszkola Pani Iwona K poprosila mnie o chwile rozmowy na osobnosci(polka pracujaca jako asystent pedagoga z firmy wynajmujacej pracownikow na zastepstwa min. do przedszkoli).Rozmowa miala dotyczyc moich relacji z synkiem,bez obecnosci Adriana,okazalo sie to awykonalne,dziecko nie odstepowalo mnie ani na krok.
O co moze chodzic,myslelismy z zona o tym caly weekend,skutkiem czego nie poslalismy Adriana do przedszkola w poniedzialek,a ja sam poszedlem porozmawiac z ta osoba na temat moich relacji z synkiem.
Powiem krotko,wiekszych idiotyzmow w zyciu nie slyszalem,moze skupie sie na najwazniejszch,i w punktach,bedzie latwiej:
1)-Iwona K stwierdzila ze jestem zlym rodzicem,bo uzywam w rozmowie z moim synem zdrobnien,zamiast siku mowie do synka siusiu,robie mu tym wielka szkode,zostawie to bez komentzrza,bo jedyny sluszny komentarz bedzie mocno niecenzuralny
2)-Iwona K pomylila sie w ocenie wieku naszego syna,myslala ze on ma 5 lat,a mial 3 (i takie osoby pracuja w przedszkolach )
3)-a skoro juz pomylila sie w wieku syna,to robila mi tez wyrzuty,ze dziecko nie poslugue sie plynnie dwoma jezykami tj.polskim i norweskim,no ale trudno oczekiwac profesjonalizmu od niekompetentnych osob
4)-cytuje pania Iwone\"Ja mowie do Adriana po polsku i po norwesku,a on sie patrzy na mnie jak ja bym byla z ksiezyca\",i to bylo apogeum,zrozumialem ze mam do czynienia z chora osoba,ktora wywarla negatywny wplyw na zdrowie psychiczne naszego dziecka,mobbing w najczystszej postaci
5)-uslyszalem tez kilka innych klamstw ze niby Iwona K rozmawiala z norweskimi opiekunami o problemach naszego synka w przedszkolu,a nic takiego nie mialo miejsca,bo pytalismy sie o to tych nauczycieli
6)-ze niby tylko nasz synek nie rozumie komend wydawanych przez opiekunow,oczywiscie normalni norwescy opiekunowie znow temu zaprzeczyli
7)-Chyba najwazniejsze,Iwona K dwukrotnie przedstawila sie jako pracownik socjalny,ktory ma nam pomoc,bo ona zdiagnozowala problem,i jest tutaj potrzebna
Bylem w szoku,zona tez,zarzadalismy od dyrekcji przedszkola aby nasz syn nie mial wiecej kontaktow z nia,niestety dla dyrekcji okazalo sie to za trudne,nastepnie 28.01.2016 mielismy oficjalne spotkanie w przedszkolu z pedagogami,dyrektorem,kims z komuny,gdzie jednym z warunkow naszego uszestnictwa w nim miala byc obecnosc Iwony K,ktora to poprzez swoje zachowanie,mobbing na naszym synku wywarla negatywny wplyw na zdrowie psychiczne Adriana.
I tutaj ksiezniczki nie bylo,i to jest dla nas najwieksza zagadka,pracodawca nie moze nakazac podwladnemu pracownikowi stawic sie w okreslonym miejscu i czasie,aby wytlumaczyc rodzicom dlaczego skrzywdzil ich dziecko,chyba ze ma innego pracodawce,a do przedszkola zostala wyslana zeby stworzyc problem,a potem nad nim pracowac(tak jak jakis strazak z OSP gdzies w polsce nie tak dawno,podpalal,a potem gasil,bo OSP placilo od godziny),i wszystko bylo pieknie do czasu gdy sprawa nie wyplynela.
Wszystkie nasze skargi wyslane do dyrekcji przedszkola,do tutejszego kuratorium,do wydzialu ochrony zdrowia do fylkesmana,itp konczyly sie odpowiedzai\"widzimy wasz skarge,odlylamy do kuratorium,odsylamy do archiwum\",nikt nie potrafil merytorycznie odpowiedziec na nasze skargi,na zapisane 3 arkusze A4,otrzymywalem ,2-3 zdaniowa odpowiedzi.
Jednoczesnie synek dostal miejsce w przedszkolu w Polsce,i po 2 dniach w tymze przedszkolu powiedzial ze nowe przedszkole jest lepsze,i sie mu nie dziwie,tam opiekunowie prawidlowo rozpoznali wiek dziecko,nikt nie wywieral na nim presji,nikt go nie mobbingowal.
Przez ten caly incydent nauczylem sie prawie na pamiec ustawy o przedszkolach (barnehageloven),lovdata.no/sok?q=barnehageloven.
Widocznie nikt pani Iwonce nie powiedzial przed rozpoczeciem pracy z dziecmi,ze asystent pedagoga musi dostosowac sie do funkcji,rozwoju,wieku dzieci z ktorymi pracuje,oczywiscie swoj jezyk ,wypowiedzi tez,a w przypadku gdy opiekuje sie nalmlodszymi (mowa o dzieciach ktore jeszcze nie mowia),musi w stosunku do nich uzywac jezyka ciala(kroppspråk),nikt tez tej biedaczce nie powiedzial ze jako asystent opiekuna nie ma prawa zadac rozmowy z rodzicem na temat ich dziecka(tylko dyrektor przedszkola moze),i zawsze na takiej rozmowie powinni byc obydwoje rodzice
11 lat placilem podatek tutaj,zona 9,i osoba oplacana z moich podatkow w przedszkolu,instytucji do ktorej ma sie pelne zaufanie,posylamy tam przeciez nasze dzieci,najcenniejsze co mamy moze w jawny sposob mobbingowac nasze dzieci,wywierac presje,klamac i to z premedytacja,lamac prawo(ustawa o przedszkolu,ustawa o ochronie zdrowia),i teraz wieze w slowa Iwony K,\"Jestem pracownikiem socjalnym,w waszej rodzinie jest problem,a ja jestem tu zeby wam pomoc,prosze mi wierzyc\",cytat z jej wypowiedzi.
Jesli zaobserwujecie w przyszlosci w przedszkolu osobe ktora wieksza uwage skupia na obserwowaniu waszych relacji z dziecmi,podsluchiwanie rozmow,jesli bedzie miala do was uwagi,nie robcie tego bledu co my,nie badzcie grzeczni,nie bojcie sie zrobic awantury.
Przez 11 lat tutaj spotkalem,i poznalem mnostwo sympatycznych i wartosciowych ludzi,Iwona K nie zalicza sie do tej grupy.
Mariusz Piliszko

-------
Zloz odpowiednie zawiadomienie do polskiej prokuratury poniewaz czyny tego damskiego debila maja miejsce w N ale przeciwko Polakom i mimochodem poinformuj o tym dyrekcje przedszkola plus debila.
Moze debil umyslil sobie awans do Barnevernet. Atakuj ostro. Norwegowie to strachliwe dupy zwlaszcza w obliczu prawa.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
Jasta 102
(Jasta 102)
Wiking
napisz skarge do jej firmy wynajmujacej pracownikow na zastepstwa wiecej jej nie skieruja do pracy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Gabriel-
(Gabriel-)
Stały Bywalec
Jasta 102 napisał:
napisz skarge do jej firmy wynajmujacej pracownikow na zastepstwa wiecej jej nie skieruja do pracy
Co za konfidenckie nasienie, mające program oszukujące IP, oraz podszywające się pod Janka.
Ta konfidencja nigdy z ciebie nie wylezie, tak samo jak i słoma z butów chłepa.
Nadajesz mendo podobno z Amsterdamu ładnie to tak forumowy gnomie? oszukiwać innych.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok