Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytali temat:
(1290 niezalogowanych)
100 Postów

(SUZII)
Początkujący
Znam wiele takich sytuacji mozna by bylo pisac ....to poprostu wstyd ,widac kto sie szanuje ???Poznalam nie dawno Polke ktora mieszka tutaj 30 lat ,to co opowiadala to sie wlosy jeza slynni jestesmy na policji,bankach i innych urzedach ,wielu nie chce sie przyznawac ze sa Polakami,bo im wstyd za nas.mysle ze da to nam wszystkim do myslenia i refleksji
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
SUZII napisał:
,wielu nie chce sie przyznawac ze sa Polakami,bo im wstyd za nas. A jakie to ma znaczenie czy się przyznaje do swojej narodowości czy też nie ....
Bzdura... to raczej działa odwrotnie....
bo wbrew pozorom w okolicy w której mieszkamy wszyscy wiedzą ,że ten to polak a tamten to niemiec a jeszcze inny to szwed ....
Jak to oficjalnie ktoś ukrywa to sam z siebie robi głupa i tak go Norgi za jego plecami traktują ....

B.K.
NIE nie pomyliłem się tyle mi zaproponowała Moja macierzysta firma z polski ... przed wyjazdem do Norge ...czterdzieści koron norweskich na godzinę...jednak nie płaciłem za spanie i za benzynę do auta którym jeździłem do pracy i na tyle się zgodziłem i NIKOMU PRACY NIE PODBIERAŁEM
Miałem tu być tylko trzy miesiące...
To nie moja wina ,że mnie nie poinformowano jakie są realia życia w Norge 3 lata temu...a mnie przed wyjazdem to i też nie interesowało.
Ja przyjechałem i uczciwie pracowałem i nie interesowało mnie ile ktoś inny ma na godzinę ...
Jednak moja firma nie dość , że dała taką stawkę to jeszcze szef zaczął oszukiwać na godzinach i dlatego tylko zerwałem z nim umowę ...
Jednak TO JA BYŁEM W PORZĄDKU A SZEF NIE ...
DLATEGO NAPISAŁEM I MÓWIĆ BĘDĘ ZAWSZE ,że te pierwsze pieniądze jakie dostawałem na godzinę to było PORZĄDNE WYNAGRODZENIE i w ogóle sobie z tego nie dworuję ....

BO DANEGO SŁOWA TRZEBA DOTRZYMYWAĆ....
inaczej jest się śmieciem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
100 Postów

(SUZII)
Początkujący
Nie zgadzam sie sie z Toba...Znaczenie kim i skad sie jest ? ma dla mnie ogromne znaczenie ,nie jestem tutaj anoniomowym parobkiem czy popychadlem uczciwie pracuje ,szanuje innych i tego wymagam od innych,i zyje sobie w tym kraju w calkowitej zgodzie ze soba...Nie wszyscy tak chca zyc ale to ich problem na szczescie nie moj?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
854 Posty
BEATA K
(B.K.)
Maniak
gabriel...widze,ze tobie nie chodzi w tej chwili o wysokośc stawki ale o honor z jakim odszedłeś z tej firmy...tak,pieniadz to nie wszystko,liczą sie jeszcze inne wartosci...ale patrząc z perspektywy czasu nie masz wrazenia,że tamten układ był absurdalny...no ,napewno nie dla firmy ktora zarabiała na was krocie...rozumiem ludzi ktorzy przyjeżdzaja w ciemno,nie znaja kraju ani panujących tu zarobkow ale z czasem dociera przeciez jak jest naprawde.I wtedy powinno sie juz na miejscu przemyślec i wyciągnąć wnioski,w miare mozliwosci poszukac innej pracy...ja nikogo nie oceniam bo każdy przypadek jest inny ale powinniśmy sie cenić bo ktos inny tego za nas nie zrobi...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
32 Posty
kasia .
(kasienka81)
Nowicjusz
B.K.
NIE nie pomyliłem się tyle mi zaproponowała Moja macierzysta firma z polski ... przed wyjazdem do Norge ...czterdzieści koron norweskich na godzinę...jednak nie płaciłem za spanie i za benzynę do auta którym jeździłem do pracy i na tyle się zgodziłem i NIKOMU PRACY NIE PODBIERAŁEM
ZGADZAM SIE Z TYM CO PISZESZ.JESZCZE 5 LAT TEMU JAK POLSKA FIRMA SCIAGALA DO PRACY TO TYLE OFEROWALI ALE W TO WCHODZILO MIESZKANIE,JAZDA DO PRACY ,ONI WOZILI NAS I TYLE WIEDZIELISMY POTEM DOPIERO OTWORZYLISMY OCZY I GDZIES TAM SIE SLYSZALO ZE WIECEJ PLACA ITD.ALE TAKICH LUDZI JESZCZE DZIS JEST DUUUUZO,JESLI CHODZI O TO KIM JESTESMY TO JA ZAWSZE BEDE SIE PRZYZNAWALA ZE JESTEM POLKA ALE NIESTETY SA I LUDZIE KTORZY POKAZUJA ZE POLACY POTRAFIA DUZO,OSTATNIO NA OSIEDLU POBILI TURKA BO CO ,BO IM SIE NIE SPODOBALA JEGO ZONA ITD.ALE SA I NORKI KTORZY ZACHOWUJA SIE GORZEJ NIZ NIEJEDEN POLAK.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
B.K. napisał:
....ale patrząc z perspektywy czasu nie masz wrazenia,że tamten układ był absurdalny...
Nie ... z mojego punktu widzenia ...tamten konkretny układ nie był absurdalny.... .
Warunki były uzgadniane i precyzowane na miejscu jw.itd....
Gdyby mnie szef nie oszukał na 50 godzin . przepracował bym jeszcze dwa miesiące i wrócił spokojnie do krajowej pracy w tej samej firmie lecz na miejscu ...
Stało się inaczej....
MY przyjechaliśmy tu zrobić konkretną robotę za konkretną stawkę która była2,5 raza większa niż w tej samej firmie w kraju...
Ja miałem szczęście w nieszczęściu bo jeździłem samochodem po materiały i poznałem paru ludzi z różnych podobnych firm którzy uczulili mnie na parę konkretnych spraw tutejszego życia...
Ja z firmy odszedłem do innej , również z polskim "właścicielem"
Inni zostali mimo ,że ich też oszukano na godzinach i oni po tym okresie 3mcy.wrócili a ja już tu jestem ponad trzy lata.
Niemniej tak jak pisałem wyżej moje 40NOK/T. było wtedy uczciwe ....nieuczciwe było oszukiwanie na godzinach pracy na niekorzyść pracownika ...zwłaszcza ,że Norg u którego pracowałem podpisał mi 250 godzin pracy faktycznej / o czym szef nie wiedział do dnia wypłaty / a wypłata była tylko za 200godzin pracy...
Na zwróconą uwagę ,że jest błąd ...powiedział ,że to niemożliwe .
Pokazałem mu notatnik z podpisanymi godzinami i przy wszystkich powiedziałem ,że jest oszust i że rezygnuję z pracy u niego i tyle ...

ECH... kończę z tymi wspominkami bo mnie krew zaleje...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1483 Posty
am glad
(amglad)
Maniak
B.K. napisał:
Przyznam sie ,ze nie znam realiow jakie panowały tutaj wczesniej ale jesli twierdzisz,ze ta stawka była wystarczająca to znaczy ,ze tak było.Pozatym napewno zycie nie było takie drogie jak teraz.sobie,ze przy takiej stawce i i obecnych cenach mozna było przezyc
.Jak uważasz magdaleno jest to w porzadku?i wiesz,tamta w koncu odeszła bo znalazła lepszą prace ale stawka jest oferowana ta sama...byłabys szczęsliwa jak pozbyłabys sie pracy na kogos kto zaoferował niższą stawke?


Więc napiszę to tak żeby i Suzzi zrozumiała pisząc do mnie,że się mam czym chwalić!! Mój mąż przyjeżdżając tutaj nie wiedział tak samo jak gabriel jakie jest życie w NO,przyjechał w ciemno, niby praca nagrana a ponad dwa tyg czekał z kolegą na nią tutaj w przyczepce kempingowej tego szefa.Stawka była tak jak wspomniałam 40 NOK za godz pracy,nie wiedział ile to jest ale jak z kolegą dostali wypłatę to byli osłupieni i nie wiedzieli co zrobić z taką gotówką dopiero po jakimś czasie, nie wiem jakim, obecny szef podpytywał się mojego męża czy nie chciałby pracować w jego firmie i wtedy podał mu konkretną kwotę... zgodził się tym bardziej,że lepsza oferta pracy, stawka, ubezp., samochód,itd.. życie było tańsze niż teraz,ale nie aż tak dużo, a korona stała w granicach 50gr z a1NOK, czyli tez jak teraz ... Nie chcę się za bardzo na ten temat już rozpisywać bo nie lubię gdy ktoś źle odbiera tresc moich wiadomości...
B.K. wracając do twojego pytania, nie byłabym szczęśliwa gdyby ktoś podbił moją stawkę i zabrał moją pracę..współczuję tej kobiecie. Sama pracowałam w Niemczech i też się spotkałam z takim incydentem... masakra!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1483 Posty
am glad
(amglad)
Maniak
SUZII napisał:
Faktycznie masz sie czym chwalic ze twoj maz pracowal za 40 kor,ja tez tutaj pracuje pare lat ale zaczynalam od 120 kor, nigdy nie pracowalam na czarno,mam zawod i praktyke ,a tutaj jest ona wazna ,i zalezna od od wysokosci stawki na godzine,slyszalas kiedys o tariflønn ,jak nie to kazde zwiazki zawodowe Ci je udostepnia-Jestem za i popieram PRZEDMOWCZYNIE-B.K-

A ja pracowałam na czarno a jaki zawód masz ukończony Suzii? wiesz, ja akurat teraz nie szukam pracy,więc do związków zawodowych wybierać sie nie mam zamiaru, wychowuję córcię i teraz to jest najważniejsze, do pracy pójdę jak ją odchowam wystarczająco i wtedy zacznę poszukiwania chwalić się nie chwaliłam tylko chciałam potwierdzić fakt stawki jaką napisał gabriel...
a co do ostatniego zdania tez popieram B.K. bo uważam,ze podbieranie czyjejś pracy i przebijanie jej ceny nie jest na miejscu tyle to ode mnie...
czy masz do mnie jeszcze jakieś ale?? bo ja do Ciebie nie!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(fazi)
Wiking
Hej no troszke jest roznica miedzy przyjechaniem w ciemno,kotraktem z macierzysta firma z polski a byciem tu na miejscu i oglaszaniem sie z taka stawka. WG mnie (moje tylko zdanie) reklama zadna dla tego czlowieka,juz kiedys pisalem na jakims poscie -wlasciciele mojego domu w ktorym mieszkam z podziwem patrza na ulotki ktore polacy im (mi tez) serwuja do skrzynki,pytaja mnie a co oni jedza a gdzie mieszkaja bo zachodza w glowe jak mozna przezyc za taka stawke tutaj(200 h x 70 nok=14000).
Zgodze sie z Suzi i z Gabriele bo w sumie maja podobne zdanie- swoja praca sumiennoscia,fachowoscia w tym co robimy ,zachowaniem w swoim otoczeniu zapracowujemy na opinie o nas samych i raczej incydenty z polakami w tle nie maja wplywu na podejscie do nas . Mnie irytuje tylko odpowiadanie na pytania- dlaczego polacy jezdza na letnich oponach(ciezarowki),dlaczego polacy nie uzywaja srodkow ochrony osobistej w pracy,dlaczego w niedziele na rusztowaniu pod moim oknem pracuja Polacy itd,itd
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
100 Postów

(SUZII)
Początkujący
Czytaj uwaznie do jakiego watku B.K odnioslam sie slowami-Jestem za i popieram przedmowczynie???????????
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok