Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

zaoytanie o zasiłek - Norwegia

5 Postów
martinez1
(martinez1)
Wiking
Witam wszystkich serdecznie mam nadzieję ze ktoś z Was będzie może znał odpowiedż na moje pytanie a mianowicie rok temu rozwiązano ze mną umowę w Norwegii pracowałem u norwega przez Polaka nie będę wchodził w szczegóły odnośnie formy pracy natomiast co uważamza najistotniejsze i własnie tego dotyczy moje pytanie: czy zasiłek norweski po przepracowanym okresie 10 miesiecy należy mi się czy niestety już przepadł dodam że zjechałem do Polski a dokumenty rozwiazania umowy o pracę zostały mi przesłane na mój Polski adres wiem zdziwicie sie czemu tak to wszsystko załatwiłem,dodam że rozchorowałem sie strasznie wróciłem do Polski i od szpitala do szpitala w tamtym czasie byłem przekonany ze to koniec ze mną,pieniądze zarobione niestety rozeszły sie ponieważ mam rodzinę na utrzymaniu plus stan zdrowia ktory utrzymywał sie przez dlugi czas,nic nie wiedzialem na temat zasiłku ktoregoś dnia dowiedzialem sie ze jednak chyba sie należy ale przez jaki okres,po jakim czasie od rozwiązania umowy itd tego niestety już nie wiem serdecznie proszę o jakąś poradę kogoś kto orientuje się w norweskich przepisach Pozdrawiam Was serdecznie i życzę zdrówka Wszystkim
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów

(Donaldek)
Wiking
najbardziej sie orientuja w polskich biurach rachunkowych, navie (szukac polek jesli nie zna sie jezyka) itp, i lepiej isc tam niz czerpac informacje "bo moj kolega kolegi kolezanki mial tak i tak..." pozdr
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
martinez1
(martinez1)
Wiking
dzięki za podpowiedz jestem w Polsce wiec nie dam rady pójść osobiście więc szukam porady ludzi mających coś wspólnego z tym zapytaniem pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Zeby dostac zasilek, to musialbys przebywac w Norwegii i musialbys miec wypracowane 135100,-NOK w ciagu ostatniego roku.
Bedac w Polsce nie dostaniesz zasilku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
martinez1
(martinez1)
Wiking
Dziękuję Eliza pytanie to podpieram takimi argumentami ze gdyby ten zasiłek sie należał przyjechałbym do Norwegii to oczywiste umowa rozwiązana została w grudniu 2014 roku czyli niecały rok temu dochody przekroczyły napewno 135100 NOK i teraz chodzi o to czy ten zasiłek gdybym pojawił sie w Norwegii nadal będzie mi sie nalezał czy juz musztarda po obiedzie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Musialbys wszysko zalatwic do konca tego roku. Gdyz w jezeli przyjechalbys w roku 2016 to musialbys miec zarobic 270 tys. NOK w ciagu ostatnich 3 lat.

Czy uznadza ci ta roczna przerwe, to nie wiem. Nie znam sie na tyle na przepisach, zeby wiedziec to na 100%. Jedyne co moge powiedziec, to ze mozesz probowac i albo uda sie albo nie.

Osobiscie mysle, ze pierwsze pytanie bedzie, co robiles przez ostatni rok i gdzie w Norwegii byles w tym czasie zameldowany.
Jezeli stwiedza, ze twoj powod na pobyt w Norwegii wygasl, to nie dostaniesz pieniedzy. Na ogol NAV twierdzi, ze jezeli ktos zwolnil sie sam, to ten powod wygasl i w tym przypadku nie przyznaja ludziom prawa do pieniedzy, jezeli sa zarejstrowani jako bezrobotni.

Nie wiem ile zarabiales, ale na bezrobociu placa tylko 60% tego co zarobiles w tym ostatnim roku. Jezeli doliczysz do tego, ze musisz tu mieszkac caly czas, placic tu za mieszkanie, jedzenie, itp, to moze byc to slabo oplacalny interes. Plus NAV moze wezwac ciebie na spotkanie, ktore ma sie odbyc na nastepny dzien, lub wyslac na 3-miesieczxny kurs pisania podan.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Nie wiem ile zarabiales, ale na bezrobociu placa tylko 60% tego co zarobiles w tym ostatnim roku. Jezeli doliczysz do tego, ze musisz tu mieszkac caly czas, placic tu za mieszkanie, jedzenie, itp, to moze byc to slabo oplacalny interes. Plus NAV moze wezwac ciebie na spotkanie, ktore ma sie odbyc na nastepny dzien, lub wyslac na 3-miesieczxny kurs pisania podan.
No i nie zapomnijmy o podatku - ten tez musisz placic mimo, ze dostaniesz tylko 60% zarobkow.

No i jest jeszcze gorna półka, ktorej nie przeskoczysz. Chociazbys zarabial milion na miesiac, to na bezrobociu dostaniesz maksymalnie 60% z 6G minus podatek (G=ca. 90 tys. NOK na rok).
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Obok wymogów związanych z dochodem, istnieje wymóg aktywnego poszukiwania pracy. Aby go spełnić musisz legalnie przebywać w Norwegii i być zdolnym do podjęcia pracy. Opcja eksportu zasiłku do Polski pojawia się po 4 tygodniach pobierania zasiłku dagpenger.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

www.multinor.no/zasilek-dla-bezrobotnych/utrata-pracy.html
Zgłoś wpis
45 Postów
Nowicjusz
Witam. Tylko nikt nie mowi za czas oczekiwania od 1 do 2 lat na decyzie!!!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Kola2 napisał:
Witam. Tylko nikt nie mowi za czas oczekiwania od 1 do 2 lat na decyzie!!!!!
2 lata? Chyba raczej cos okolo 3 tygodni.
Jakby kazdy bezrobotny czekal na zasilek 2 lata, to chyba zdechlby z glodu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok