Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

AAP - Norwegia

Czytali temat:
halina manka jan lapsa (581 niezalogowanych)
46 Postów
Artur C
(Art54)
Nowicjusz
Wiem ze wg.nowej konwencji podpisanej przez Rząd RP i Krolestwo Norwegii,rezydenci Polscy pobierajacy zasilki dla bezrobotnych i permmiting w Norwegii,sa opodatkowani w Polsce. Dochody te sa zakwalifikowane do Art.21 ww.konwencji i uznane sa jako dochody inne. Nasuwa sie pytanie do Pana Borysa Borowskiego,czy zasilek AAP
otrzymany w wyniku wypadku przy pracy i z powodu niepelnosprawnosci,rowniez kwlifikuje sie do Art.21 czy mozna zaliczyc ten dochod do Art.17.p2? Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Według naszej wiedzy zarówno AAP, jak i podane przez Pana świadczenia takie jak dagpenger w wyniku eksportu do Polski, sykepenger czy dagpenger pobierane w Polsce na podstawie permitteringu, są jak na razie opodatkowane w Królestwie Norwegii.

Problem ten został podniesiony na przełomie 2012-2013, kiedy urzędy skarbowe w Polsce zaczęły się domagać podatku od wypłaconego dagpenger na permitteringu. Norwegia zaś odmówiła zwrotu zapłaconego podatku od w./w. świadczeń. Zarówno norweskie, jak i polskie organy podatkowe powoływały się na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Skąd się wziął ten problem? Otóż Polska interpretowała te dochody jako podlegające pod Art.21 (czyli inne dochody), zaś Norwegia traktując te dochody jako "świadczenia z systemu ubezpieczeń społecznych" ("sosiale trygdeytelser), którymi de facto są, powoływała się na art. 17 pkt 2, który kończył się stwierdzeniem "[...] kan utbetalinger mottatt av en fysisk person bosatt i en kontraherende stat i henhold til trygdelovgivningen i den annen kontraherende stat, eller som en del av en obligatorisk pensjonsordning eller en skattefavorisert pensjonsordning i den annen kontraherende stat, skattlegges i denne annen stat"

Magiczne norweskie słówko "kan", tak często pojawiające się w prawodawstwie podatkowym i innym, daje szerokie pole do interpretacji przepisów. W każdym razie na przełomie lat 2012-2013 urzędy skarbowe w Polsce ostatecznie wstrzymały się od roszczeń, jednak jest to tymczasowy stan, gdyż rozstrzygnięcie sporu miało się odbyć na poziomie MSZ wobec usztywnienia stanowiska urzędów skarbowych w obu krajach. Na razie w tej sprawie jest cisza. Jeśli będą zmiany, na pewno będzie o nich głośno i na portalu również pojawi się artykuł na ten temat.

Pozdrawiamy
Zgłoś wpis
46 Postów
Artur C
(Art54)
Nowicjusz
Dziekuje serdecznie za wyczerpujaca odpowiedz, rzeczywiscie jedno slowo Nor."kan"oraz Pol."lub" robi
wielka roznice. Jak czyta sie interpretacje podatkowe wydawane przez naczelnikow Izb Skarbowych,dotyczacych
owych zasilkow to rece opadaja.Obecnie czekam na interpretacje podatkowa, okarze sie czy zasilek ten moge
rozliczyc jako wylaczenie z progresja, czy jako calosc? Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
"kan" moge mozna mozesz

ale nigdy LUB CZASOPISMA
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok