Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

1416 Postów

(Zuzu)
Maniak
spisują np po to żeby sprawdzić czy auto lub tablice nie są zajumane...........

Na dodatek nie możesz poruszać się nie swoim samochodem poza granicami RP(bez stosownego zaświadczenia)
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
86 Postów
Początkujący
Byłem dziś ze znajomym w Tollu (Drammen). Pan powiedział że mogę mieć TYLKO jeden pojazd Mój plan nie wypalił. No cóż życie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
Solo napisał:
Byłem dziś ze znajomym w Tollu (Drammen). Pan powiedział że mogę mieć TYLKO jeden pojazd Mój plan nie wypalił. No cóż życie.
Bzdura totalna... niemająca umocowania prawnego...
Trzeba było od tego Pana zażądać , odpowiedniego przepisu prawnego , regulującego to co powiedział...

To nie boli...ani nic nie kosztuje , tym bardziej ten Pan nie gryzie...
Natomiast Może mówić co Mu ślina na język naniesie...widząc zwłaszcza Obcokrajowców których zachowanie sugeruje , że boją się Nawet Własnego Cienia a co dopiero zadawać logiczne i konkretne pytania z żądaniem wskazania podstawy prawnej...
...OT PO PROSTU ZBYŁ WAS I TYLE...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Solo napisał:
Byłem dziś ze znajomym w Tollu (Drammen). Pan powiedział że mogę mieć TYLKO jeden pojazd Mój plan nie wypalił. No cóż życie.
ja tam kiedyś byłem u księdza, a on mi powiedział, że mogę mieć tylko jedną żonę. Ja tam czasami miałem kilka w tygodniu. No cóż życie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
86 Postów
Początkujący
Jeżeli to jest bzdurą, a liczę na to, to we wniosku o dopuszczenie do ruchu, nie ma za wiele miejsca na wpisanie danych tech. więcej niż tylko na jeden pojazd. Co znaczy że wypełniam jeden wniosek na auto i między czasie śmigam motorkiem, a zatrzymany przez policję bo nie marzy mi się uciekanie przed nimi, mogę być spokojny o to że gdzieś tam w ich systemie widnieje info o jakimś zagazowanym golfie, a tu się okazuje że ja poruszam się akurat jednośladem i panowie niebiescy mogą mi naskoczyć, bo przecież uzyskałem od urzędu pozwolenie, gdyż dwóch wniosków wypełnić na to i na to im nie mogę.
Ja wiem że Was męczę tym tematem, ale nie widzi mi się uiszczanie słonej kary bo jakiś polaczek nie zastosował się do ich zasad.
Ja jeszcze raz uderzę do tego urzędu, jeśli zajdzie taka konieczność.

Co do aluzji z tymi żonami. Racja mieć możesz, ale w kwestii prawnej to g*wno masz, więc nie o takie zagrywki mi chodzi, lecz o całkowitą legalność, a nie o "ryzyk - fizyk"
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Roman Czaja
(RomanCzaja)
Wiking
Co należy wiedzieć przed wjazdem do Norwegii?

Wizy dla Polaków są zniesione. Obywateli polskich, wjeżdżających do Norwegii, obowiązuje posiadanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu, ważnego na okres pobytu w Norwegii. Wymóg ten dotyczy również dzieci.

Garść informacji dla zmotoryzowanych turystów



Przy wyjeździe turystycznym do Norwegii należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty wydany przez upoważnione władze polskie. W Norwegii można przebywać 3 miesiące.





Przepisy o oponach zimowych, łańcuchach itp.:



Na stronach Donna Diesel znajdziesz dużo informacji w j. polskim o jeździe samochodami i ciężarówkami po drogach Norwegii.





Kontrola polskich samochodów:



Urząd Celny w Norwegii rozpoczął akcję kontroli samochodów wszystkich pracujących w Norwegii Polaków, ponieważ według norweskich celników, samochody nie zostały oclone. Oznacza to, że samochody nie są używane zgodnie z prawem. Według norweskich przepisów obcokrajowiec może używać samochodu zarejestrowanego za granicą przez rok. Okres ten można przedłużyć jeszcze o rok, ale póżniej trzeba zapłacić podatek wyrównawczy. W razie pobytu trwającego ponad rok nie wolno poruszać się samochodem z obcymi numerami rejestracyjnymi. (ika, pap)





Informacja Norweskiego Zarządu Dróg Publicznych o używaniu polskich tablic rejestracyjnych w Norwegii:



Cudzoziemcy, którzy przebywają w Norwegii czasowo, mają prawo używać zagranicznych tablic rejestracyjnych przez okres 1 roku. Jeśli czasowy pobyt będzie trwał dłużej, mogą się oni ubiegać w Toll- og avgiftsdirektoratet w Oslo o pozwolenie na używanie samochodu na obcych tablicach jeszcze przez 1 rok. Jeśli pobyt jeszcze się przedłuży, pojazd trzeba zarejestrować w Norwegii na norweskich tablicach. Procedura ta jest bardzo kosztowna. W przypadku rejestracji polskiego pojazdu w Norwegii, należy odpowiednim władzom norweskim dostarczyć pełen komplet oryginałów dokumentów polskiej rejestracji pojazdu. Jednocześnie pojazd musi być wyrejestrowany w Polsce.





Używanie w Norwegii pojazdu zarejestrowanego w innym państwie:



Jeżeli mieszka Pan(i) na stałe w innym państwie, może Pan(i) używać w Norwegii pojazdu, zarejestrowanego w innym państwie. Dotyczy to osób zatrudnionych czasowo na terenie Norwegii, jak również osób mieszkających w innym państwie i dojeżdżających z miejsca zamieszkania w innym państwie do miejsca pracy w Norwegii.



Istnieje szereg wymagań, jakie należy spełnić, aby móc używać w Norwegii samochodu, zarejestrowanego w innym państwie. Więcej informacji dotyczących tychże reguł znajduje się na stronie Tollvesenet pod zakładką pojazd/uzywanie w Norwegii pojazdu zarejestrowanego w innym państwie (kjøretøy/bruk av utenlandsregistrert kjøretøy i Norge). Informacje można również uzyskać kontaktując się z centrum informacji Służb Celnych (Tollvesenets) pod numeren telefonu 0 30 12. Numer kontaktowy do Służb Celnych (Tollvesenet) dla osób dzwoniących zza granicy to +47 22 86 08 50.



Nie zezwala się na sprowadzanie do Norwegii pojazdów silnikowych jako mienia

przesiedleńczego zwolnionego od należności celnych. W większości przypadków pojazd musi być oclony i zarejestrowany w Norwegii poprzez wydanie norweskich tablic rejestracyjnych. Więcej informacji na temat clenia pojazdów i związanych z tym kosztów znajduje się na stronie Tollvesenet.



Jeśli ma Pan(i) wątpliwości co do tego, czy jest Pan(i) uprawniony(a) do używania w Norwegii pojazdu zarejestrowanego w innym państwie, należy skontaktować się ze Służami Celnymi (Tollvesenet). Ewentualne naruszenie przepisów wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłat za pojazd.



Przewiduje się również możliwość poboru dodatkowych opłat.





Zwolnienie od przywozowych należności celnych i używanie okresowe:



Reguły dotyczące zwolnienia od przywozowych należności celnych i okresowego używania zostały przedstawione w przepisie o przywozowych zwolnieniach celnych w Norwegii i okresowym używaniu w Norwegii pojazdów silnikowych zarejestrowanych w innym państwie. Przepis 17621_utenlreg_PL.qxp dotyczy również przyczep oraz przyczep kempingowych zarejestrowanych w innym państwie.



Podstawową regułą jest to, że pojazd silnikowy zarejestrowany w innym państwie może być używany wyłącznie przez osobę zarejestrowaną na pobyt stały poza Norwegią. Dodatkowo pojazd silnikowy nie może być używany do zarobkowego transportu na terenie Norwegii.



Wyjątek uwzględniający osoby dojeżdżające do pracy (paragraf 3). Osoby dojeżdżające do pracy w Norwegii z innego państwa lub osoby czasowo mieszkające w Norwegii mogą używać pojazdu silnikowego zarejestrowanego w innym państwie. Dotyczy to osób dojeżdżających do pracy w Norwegii z innego państwa. Obowiązujący wymóg zakłada, że albo dojeżdża się do pracy codziennie, albo przebywa się na terenie innego państwa co najmniej 185 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Kolejnym warunkiem jest to, że nie może Pan(i) mieć małżonki(a) lub dzieci poniżej 18 roku życia zamieszkałych na stałe w Norwegii. Również osoby mieszkające w Norwegii, których małżonek(a) lub dzieci poniżej 18 roku życia na stałe mieszkają w innym państwie, mogą używać w Norwegii pojazdu silnikowego zarejestrowanego w innym państwie. Od osób tych wymaga się jednak, że regularnie odwiedzają małżonkę(a) lub dzieci w innym państwie, zwykle nie rzadziej niż raz w miesiącu. Stawia się również wymóg wspólnego zamieszkiwania z wyżej wymienionymi osobami w innym państwie.



Jeśli spełnia Pan(i) te wymagania, nie musi Pan(i) składać podania do Służb Celnych (Tollvesenet) o wydanie dopuszczenia do ruchu. W pojeździe należy mieć dokumentację potwierdzającą, że spełnia Pan(i) stawiane wymagania. Przykłady takiej dokumentacji znajdzie Pan(i) w paragrafie 8 przepisu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
te bocian
wszystko co ważne i aktualne to już tu było w bokmål podane
a żadne tłumaczenia czyjekolwiek nie są podstawą do czegokolwiek
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok