Bóle ostre należy leczyć jak najszybciej tak, aby nie przekształciły się w bóle przewlekłe. Należy nie dopuszczać do zmian w układzie nerwowym. Niestety jeszcze zbyt często ostre bóle są trudne do opanowania i żadna metoda leczenia nie jest doskonała. Złoty lek na ostre i przewlekłe bóle pleców nie istnieje. Nie mamy też wpływu na to czy zachorujemy na ZZSK, RZS, skoliozę idiopatyczną, guz rdzenia itp., Ale możemy poprzez leczenie zachowawcze zminimalizować lub nawet znieść na długi okres czasu, dolegliwości związane z ZBK. Poprzez to podnieść jakość życia tej części społeczeństwa, która jest objęta tymi patologiami.
Profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą walki z dolegliwościami kręgosłupa, wynikającym z zaburzeń czynności ruchowych narządu zań odpowiedzialnego. Higiena mięśni i stawów narządu ruchu w profilaktyce odgrywa kluczową rolę. Powinna zacząć się od okresu niemowlęcego. Już w wieku dziecięcym występują utajone zaburzenia czynności ruchowych i mięśniowej nierównowagi statycznej (oczywiście poza widocznymi wadami postawy typu stopa szpotawa, stopa końska itd.). Charakteryzują się one bezbolesnością poprzez możliwość kompensowania zaburzonej ruchomości jednego segmentu ruchowego, przez sąsiadujący segment. Do tego w wieku wczesnodziecięcym nie występują zmiany organiczne. Jednak patologia utrzymuje się i choroba się rozwija.
Należy zwracać uwagę na niesymetryczne ustawienie miednicy (kolców i talerzy biodrowych), czy są widoczne zmiany posturalne. Konsekwencją niesymetrycznego ustawienia kolców biodrowych, talerzy biodrowych jest pozorna nierówność kończyn dolnych i w efekcie skoliozy. Zaburzenia ruchomości górnego odcinka szyjnego nie występują u dzieci najmłodszych od 3 do 7 lat, ale w grupie 10-14-latków było ich sporo. Wraz z rozwojem człowieka występuje tendencja zwyżkowa. K. Lewit rozpoznał u ponad 40% dzieci szkolnych i przedszkolnych skręcenie miednicy, a u ponad 15% zablokowania ruchomości górnego odcinka szyjnego kręgosłupa. W tych samych proporcjach wystąpiły skoliozy. Z tych, jak i wielu innych badań przeprowadzanych przez naukowców, biomechaników wynika, że trzeba dopilnować by już od najmłodszych lat człowiek przybierał właściwą postawę ciała. Nierozsądne jest skracanie okresu raczkowania, który jest niezbędną fazą rozwoju narządu ruchu. Jest to faza przygotowawcza do przyjęcia pionowej postawy ciała. Raczkowanie zapewnia łagodne przejście z poziomu do pionu poprzez wzmocnienie biernej (kości) i czynnej (mięśnie) części aparatu ruchu.(Lewit K., 1984)
W wieku przedszkolnym, jak i szkolnym dziecka, ważnym czynnikiem w profilaktyce jest świadomość i chęć współpracy z personelem medycznym opiekunów i rodziców. Powinni korygować wadliwe pozycje przy nauce, tj. podczas siedzenia. Niestety, jest w naszym społeczeństwie jeszcze zbyt mała świadomość społeczna i niewystarczająca determinacja ze strony opiekunów, rodziców, którzy całą odpowiedzialność za rehabilitację przerzuciliby na terapeutów.
Należałoby zaopatrzyć dzieci i młodzież szkolną w krzesła z właściwie wyprofilowanymi siedziskami (wymuszającymi siedzenie na guzach kulszowych), stołami z regulowaną wysokością blatów. Blat stołu nie może być płaski, tak aby siedzące przy nim dziecko nie garbiło się. Dla właściwego ustawienia miednicy oprócz odpowiedniego siedziska, wskazane byłoby dać podnóżek pod stopy. O ile w szkołach i przedszkolach nie wydaje się możliwe (w wyniku źle pojętej ekonomii) wprowadzenie takich mebli, to jednak w domach jest to możliwe. W tej kwestii potrzebna jest dobra wola rodziców i zaangażowanie terapeutów, którzy w kilkunastu minutach mogą wytłumaczyć jak dziecko ma siedzieć, uczyć się itd. Źle zaprojektowane meble (krzesła, biurka) zmuszają do przyjęcia nieprawidłowej postawy. Siedzący tryb życia daje napięcia kończyn dolnych, np. siedząc z nogą założoną na nogę, spowodujemy przykurcz przywodzicieli biodra i mięśnia gruszkowatego, siedząc na kości ogonowej drażni się mięśnie pośladkowe i struktury łącznotkankowe kości krzyżowej, w wyniku tego powstają złe nawyki, które się utrwalają i prowadzą do bólów całych pleców, głowy, a nawet ramion. Jeśli się temu nie zaradzi to skutek objawi się zmianami organicznymi krążków międzykręgowych i kręgów, z całą tego konsekwencją. Niestety, życie zbyt często zmusza do przyjmowania niewłaściwej postawy i wtedy, kiedy tak jest, trzeba stosować (choć na krótką chwilę) pozycje ciała odciążające kręgosłup.