Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o feriepenger: potwierdzamy fakty, obalamy mity - Norwegia

1 Post
Redaktor
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Wszystko, co powinieneś wiedzieć o feriepenger: potwierdzamy fakty, obalamy mity
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
czarny65
(czarny65)
Wiking
W 2007 r. pracowałem u 2 pracodawców . Pierwszy pracodawca od stycznia do końca czerwca. Drugi pracodawca od lipca do grudnia. Pierwszy pracodawca przeniósł mnie do drugiej firmy w której miał udziały. Z dniem 1 lipca pracowałem w drugiej firmie pracę wykonywałem ta samą i w tym samym miejscu tylko inny był płatnik. Parokrotnie zwracałem się o wypłatę urlopowego za okres zatrudnienia od stycznia do czerwca 2007 r. Na początku dostawałem odpowiedz że wypłata będzie na drugi rok. Na drugi rok dostałem odpowiedz że już nie pracuję u niego i nie wypłaci mi urlopowego. Teraz po artykule widzę ze mnie oszukał. Czy jest jeszcze możliwość odzyskania świadczenia urlopowego które wynosiło by około 33 tyś koron. Pozdrawiam Andrzej
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
wojciechooo
(wojciechooo)
Wiking
Skontaktuj się z Solidaritet Norge, specjalizują się w tego typu sprawach. Może da się coś jeszcze ugrać.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Lord_Wader Wader
(Lord_Wader)
Nowicjusz
Spora kasa szansa jest nie wielka na odzyskanie tej kasy ale warto powalczyć o swoje. Adwokat w Norwegii jest bardzo drogi i nie da ci żadnej gwarancji na wygraną sprawę szkoda zdrowia, kasy i czasu. Jak znasz angielski czy norweski napisz list w tej sprawie do NAV. Opisz dokładnie całą sprawą dołącz do tego kopie umów, kontraktów, payslipów z pensji oraz kopie korespondencji z pracodawcą jak ją jeszcze masz i wysili. Nav ma taki fundusz gwarantowany, który wypłaca pensje i feriepenger jak pracodawca nie chce zapłacić. Spróbuj 33 tysiące jest o co zawalczyć. Możesz też spróbować ze związkami zawodowymi jednak osobiście odradzam bo oni są mało skuteczni, a po za tym nie pomogą dopóki się do nich nie zapiszesz. Również jest też co takiego jak okres karencji, który trwa od 3 do 6 miesięcy zależy od związku. Płacisz przez ten okres składki, a oni maja cie w dupie i palcem nie kiwną dopóki ten okres nie minie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...Kamil ma racje Sentexie...
...Fundusz Gwarancyjny NAV nie zajmie się to sprawą,jeżeli pracodawca ciągle funkcjonuje...
...potrzebujesz adwokata ,który wstępnie,za darmo w ramach pierwszej wizyty,okresli szanse na odzyskanie pieniędzy...
...szanse w/g mnie sa znikome ze względu na okres przedawnienia roszczenia...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(KTM2048)
Wiking
pracowałam w Norwegii w 2015 roku i w 2016, na sezon (czerwiec-sierpień). feriepenger za pierwszy pobyt otrzymałam 15 czerwca 2016 roku, na dokumencie dot. świadczenia widniała data 1-30.06.16 i otrzymałam go mailowo 10 czerwca. w tym roku nadal nie mam żadnego przelewu ani dokumentu potwierdzającego zbliżający się przelew. rozumiem, że nie ma żadnych widełek terminowych, w których pracodawca musi wypłacić to świadczenie?

w necie znalazłam mnóstwo artykułów dotyczących tego świadczenia i rzekomego zlikwidowania go i już sama nie wiem, czemu i komu wierzyć, więc jeśli znalazłaby się tu jakaś miła dusza, która wyjaśniłaby mi kwestie aktualności tego świadczenia, czy nadal jest wypłacane i mniej więcej w jakim terminie, to byłabym bardzo wdzięczna
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(hoers)
Wiking
Witam,
Pracowałem około 2 miesięcy w 2016r i jakieś 1,5 miesiąca w 2017r. Nie dostałem Feriepengi za żaden z tych okresów bo tuż przed wypłatą tej pierwszej za 2016 r. firma zgłosiła upadłość. Czy jest jakaś możliwość starania się o nią i zwrot od Jakieś urzędu norweskiego, bo od pracodawcy nie idzie jej wcyągnąć?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Marek G.
(Mohikanin38)
Wiking
Możliwość taka jest,jednak nie wiem czy nie jest za późno na to. W Norwegii w sytuacji upadłości firmy wszystkie pieniądze wypłacane są z funduszu gwarancyjnego. Jednak,żeby otrzymać zaległe pieniądze należy złożyć odpowiedni wniosek do syndyka.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Herward)
Wiking
W 2017 w październiku musiałem skończyć pracę w Norwegii. Dostałem 26 000 feriepenger w 2018. Rozliczyli mnie sami, przeoczyłem o 2 dni możliwość samodzielnego rozliczenia się i odliczenia 10% możliwego zwrotu dla "świeżych" pracowników. Mniejsza o to. Dostałem dziś maila do rozliczenia z tychże 26k NOK. Mam pytanie odnośnie owego rozliczenia(żadnej korony więcej nie zarobiłem w 2018r), czy mam sam się z tego rozliczyć czy może ponownie zrobi to urząd? Bać się? Czy raczej nie ma możliwości żebym musiał dopłacać po rozliczeniu?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
Herward napisał:
W 2017 w październiku musiałem skończyć pracę w Norwegii. Dostałem 26 000 feriepenger w 2018. Rozliczyli mnie sami, przeoczyłem o 2 dni możliwość samodzielnego rozliczenia się i odliczenia 10% możliwego zwrotu dla "świeżych" pracowników. Mniejsza o to. Dostałem dziś maila do rozliczenia z tychże 26k NOK. Mam pytanie odnośnie owego rozliczenia(żadnej korony więcej nie zarobiłem w 2018r), czy mam sam się z tego rozliczyć czy może ponownie zrobi to urząd? Bać się? Czy raczej nie ma możliwości żebym musiał dopłacać po rozliczeniu?

...co dostales tak naprawde?
...jak to sie nazywa w nagłówku?
...jakkolowiek nie przekroczyles minimalnego dochodu do opodatkowania
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok