Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Praca i pieniądze

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o feriepenger: potwierdzamy fakty, obalamy mity

Iga Jaruszewska

22 marca 2017 09:28

Udostępnij
na Facebooku
12
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o feriepenger: potwierdzamy fakty, obalamy mity

Feriepenger (pol. wynagrodzenie urlopowe) to rozwiązanie, które Norwegowie wprowadzili, żeby pracownikom nie doskwierał brak wypłaty podczas letniego urlopu. Fot. fotolia - royalty free

Feriepenger, czyli wynagrodzenie urlopowe, to temat bardzo często poruszany przez was na forum. Kwestie otrzymywania tego honorarium bywają niejasne i zawiłe, dlatego tłumaczymy, które z krążących na ten temat wiadomości są prawdziwe, a które należy zweryfikować.
Feriepenger (pol. wynagrodzenie urlopowe) to rozwiązanie, które Norwegowie wprowadzili, żeby pracownikom nie doskwierał brak wypłaty podczas letniego urlopu. To szczególny „dodatek” wyliczany na podstawie zeszłorocznego dochodu brutto. Na feriepenger zapracowuje się w roku poprzedzającym rok wypłaty świadczenia.  

Wysokość feriepenger określa się jako pewien procent podstawy, którą stanowi dochód całkowity pracownika z zeszłego roku. Pracownicy w wieku do 60. roku życia muszą otrzymać feriepenger w wysokości minimum 10,2 proc. podstawy.

FAKTY – jak to wygląda w praktyce?

Czy można otrzymywać feriepenger wyższe niż 10, 2 proc. podstawy?  Czy feriepenger przysługuje również z tytułu uzyskiwanych świadczeń socjalnych? Sprawdźcie sami!

Można otrzymywać feriepenger wyższe niż 10, 2 proc. podstawy

Najczęściej feriepenger stanowi 10,2 proc. pensji brutto z ubiegłego roku. Przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego nie uwzględnia się jednak świadczeń pracodawcy, takich jak: dieta, zakwaterowanie czy ubiegłoroczne feriepenger. Procent ten może być jednak wyższy, ponieważ jest on zależny od długości urlopu.

Standardowy wymiar urlopu to 4 tygodnie – dla takich osób w 2017 r. wynagrodzenie urlopowe będzie wynosiło właśnie 10,2 proc. dochodu brutto z 2016 r. Natomiast w przypadku pracowników, którzy mają prawo do dłuższego urlopu, procent ten zwiększa się – np. osobom powyżej 60. roku życia przysługuje 2,3 punktów procentowych więcej, co daje urlop o tydzień dłuższy i wynagrodzenie urlopowe w wysokości 12,5 proc. pensji brutto.

Feriepenger przysługuje także z tytułu uzyskiwanych świadczeń socjalnych

Norweski system świadczeń wprowadził korzystną opcję dla osób pobierających zasiłkiferiepenger przysługuje również z tytułu uzyskiwanych świadczeń socjalnych. Jeśli zatem w 2016 roku ktoś otrzymywał np. zasiłek chorobowy albo rodzicielski, ma prawo do feriepenger.

Feriepenger a zasiłek ciążowy

Na feriepenger mogą liczyć kobiety, które pobierały zasiłek ciążowy (svangerskapspenger) w Norwegii. Podobnie jak w przypadku zasiłku chorobowego, feriepenger wypłacane jest do 31 maja w roku następującym po tym, w którym pobierano zasiłek. Również przy zasiłku ciążowym stawka feriepenger wynosi 10,2 proc. zasiłku otrzymywanego przez najwyżej 64 pierwszych dni.

Feriepenger a zasiłek rodzicielski

Zasiłek rodzicielski (foreldrepenger) również umożliwia wypłatę feriepenger. Także w tym wypadku wynagrodzenie powinno zostać wypłacone do końca maja w roku następującym po roku pobierania świadczenia. Wysokość feriepenger z tytułu zasiłku rodzicielskiego także wynosi 10,2 proc. kwoty świadczenia, jednak w zależności od sposobu wypłacania zasiłku, naliczana jest od różnych przedziałów czasowych.

Jeśli małżeństwo wybrało wypłacanie zasiłku rodzicielskiego przez 49 tygodni (tu wysokość zasiłku równa się 100 proc. stawki zasiłku), feriepenger naliczane jest na podstawie 12 tygodni pobierania zasiłku rodzicielskiego. W przypadku otrzymywania świadczenia przez 59 tygodni (a kwota miesięcznego zasiłku wynosi 80 proc. stawki) – feriepenger wypłacane są za 15 tygodni otrzymywania świadczenia.

Istnieją jednak sytuacje, które nie uprawniają do feriepenger od zasiłku rodzicielskiego, m.in. jeśli osoba, która otrzymuje świadczenie, jest bezrobotna lub pobiera jednocześnie zasiłek rodzicielski i rehabilitacyjny (arbeidsavklaringspenger). Feriepenger od zasiłku rodzicielskiego nie jest również przyznawane, gdy podstawą do świadczenia był AAP rehabilitacyjny. W przypadku podstawy składającej się po części z AAP oraz zarobków z pracy,  feriepenger będzie wypłacane na bazie dochodu osiągniętego w ramach zatrudnienia.

Feriepenger a zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek szkoleniowy

Feriepenger przysługujący z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego (pleiepenger) lub szkoleniowego (opplæringspenger) również wynosi 10,2 proc. kwoty zasiłków, jednak odliczany jest za maksymalnie 12 pierwszych tygodni pobierania tego typu świadczeń w danym roku.

Feriepenger a zasiłek rehabilitacyjny

Należy jednak pamiętać, że feriepenger nie jest naliczane od zasiłku rehabilitacyjnego (arbeidsavklaringspenger). Zamiast tego, dwa 14-dniowe okresy podczas otrzymywania zasiłku zostają zwolnione z odciągania zaliczki na poczet podatku. W efekcie, w czerwcu i grudniu danego roku kwota zasiłku rehabilitacyjnego jest wyższa niż zazwyczaj.

Feriepenger a dagpenger

Do 1 stycznia 2015 roku osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) mogły liczyć na dodatek urlopowy (ferietillegg), wynoszący 9,5 proc. kwoty brutto świadczenia. Jednak od początku 2015 roku dodatek ten został zniesiony i już nie obowiązuje.

Nie każdemu przysługuje feriepenger

Nie każdemu uprawnionemu z tytułu świadczeń wypłacanych przez  Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) przysługuje prawo do feriepenger. Do grona osób uprawnionych należą podmioty pozostające w stosunku pracy z norweskim pracodawcą (pracownicy), marynarze oraz rybacy, którzy mają status norweskiego pracownika.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że feriepenger naliczane są od dochodu z pracy, a nie od dochodu z działalności. Zatem, w przypadku np. firmy jednoosobowej, to właściciel sam musi zadbać o swoje finanse, żeby stać go było na urlop. Wynagrodzenia urlopowego nie otrzymają zatem osoby samozatrudnione (w tym tzw. freelancerzy) i bezrobotne.

MITY – co z popularnych twierdzeń okazuje się nieprawdą?

Na temat feriepenger krąży wiele nieprawdziwych informacji: wynagrodzenie wypłacane jest zawsze w czerwcu, można odmówić jego wypłaty, gdy stosunek pracy ulega rozwiązaniu... Co jeszcze okaże się mitem?

Feriepenger wolne od podatku

Norwescy podatnicy odnoszą wrażenie, że feriepenger jest nieopodatkowane oraz, że od grudniowej wypłaty potrąca się tylko połowę podatku. Jednak w rzeczywistości przez pozostałe 10,5 miesiąca płacimy większy podatek. Zaliczka na poczet podatku dochodowego (forskuddstrekk) jest rozłożona na wspomniane 10,5 miesiąca, dlatego na wakacje i święta nie jest pobierana. Często spotykane twierdzenie, że feriepenger jest nieopodatkowane, i że w grudniu odciąga się tylko połowę podatku, jest więc fałszywe. Jest to okres zwolniony z odprowadzania zaliczki (trekkfri), ale nie zwolniony od płacenia podatku (skattefri).

Kiedy nadejdzie czas rozliczeń podatkowych za dany rok, w swoim zeznaniu trzeba uwzględnić wypłaty ze wszystkich miesięcy, włącznie z okresem pobierania feriepenger.
Wysokość feriepenger musi więc zostać uwzględniona w zeznaniu podatkowym za rok, w którym się je otrzymało. Jeśli np. w 2016 roku dostałeś wynagrodzenie urlopowe z 2015 roku, to kwota ta musi zostać uwzględniona w zeznaniu za 2016 rok.

Feriepenger wypłacane jest zawsze w czerwcu

Feriepenger zasadniczo wypłacane jest w roku następującym po tym, w którym zostało wypracowane (tj. feriepenger wypracowane w roku 2016 zostaną wypłacone w roku 2017) przed pójściem pracownika na urlop. Duża część przedsiębiorstw dla ułatwienia faktycznie wypłaca feriepenger w czerwcu, czyli wówczas, kiedy zaczyna się sezon urlopowy. Nie jest to jednak wymogiem, a okresy wypłat tego wynagrodzenia mogą bardzo się różnić. Wielu pracodawców ustala własne reguły dotyczące wynagrodzenia urlopowego i niekoniecznie bierze pod uwagę prośby pracowników o wypłatę należnych pieniędzy.

Feriepenger wypłaca się ostatniego dnia przed urlopem. Zgodnie z norweskim prawem, pracownik może jednak wymagać wypłaty najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem urlopu. Więc jeśli ktoś chciałby wyjechać na urlop np. w kwietniu, to może prosić o wypłatę feriepenger w tym terminie, co jednak nie zawsze musi się udać (np. w przypadku dużych firm, których procedury i terminy wypłacania feriepenger są zazwyczaj sztywno ustalone). Jeśli urlop jest podzielony, wypłata feriepenger powinna być odpowiednio wypłacona w częściach.

Można odmówić wypłaty feriepenger, gdy stosunek pracy ulega rozwiązaniu

To stwierdzenie jest nieprawdą: kiedy stosunek pracy ulega rozwiązaniu, całość wypracowanych przez pracownika do tego momentu feriepenger, zarówno z roku ubiegłego (jeśli jeszcze nie zostały wypłacone), jak i bieżącego, musi zostać wypłacona z ostatnią pensją. Jeśli pracodawca w takiej sytuacji odmawia wypłaty feriepenger i przesuwa ją na czerwiec kolejnego roku, łamie prawo. Należy zatem pozostawać przy swoim i w razie konieczności skierować sprawę do Inspekcji Pracy i/lub Rady Rozjemczej (Forliksrådet). Sprawa jest szczególnie istotna dla osób, które kończą pracę w Norwegii definitywnie, np. gdy wracają do Polski. Jeśli otrzymają feriepenger dopiero w następnym roku, będą musiały składać zeznanie podatkowe dodatkowo za ten rok i samodzielnie odprowadzić podatek od wypłaconego feriepenger.

źródła: multinor.no/informator, regelhjelp.no, kdf-podatki.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


JanekL

18-12-2019 20:41

Witam moja sytuacja jest taka ze poprzedni pracodawca (Polska firma) nie chce wypłacić feriepenger twierdząc że mi się nie należy bo płacił za kwaterę, byłem w skatt i ewidentnie pani podała mi kwotę która zarobiłem w roku 2018 od której 10,2 % powinienem dostać A były pracodawca caly czas twierdzi że nic mi się nie należy . Ogólnie to pracowałem na polskiej umowie na której miałem 2200 zł reszta wypłaty szła pod stołem w Polsce oczywiście w złotówkach. Co mogę zrobić w takiej sytuacji

Maciej Matulewski

27-11-2019 09:41

Jeżeli zakończyłem pracę w listopadzie , to lepiej teraz odebrać feriepenger , czy w nowym roku? Panie z Adecco twierdzą, że teraz będę miał zabrane 50% podatku a w styczniu nie, to prawda?

Herward

07-01-2019 19:40

Oppsummering lonn 2018

boj fra oszlo

05-01-2019 12:07

Herward napisał:
W 2017 w październiku musiałem skończyć pracę w Norwegii. Dostałem 26 000 feriepenger w 2018. Rozliczyli mnie sami, przeoczyłem o 2 dni możliwość samodzielnego rozliczenia się i odliczenia 10% możliwego zwrotu dla \"świeżych\" pracowników. Mniejsza o to. Dostałem dziś maila do rozliczenia z tychże 26k NOK. Mam pytanie odnośnie owego rozliczenia(żadnej korony więcej nie zarobiłem w 2018r), czy mam sam się z tego rozliczyć czy może ponownie zrobi to urząd? Bać się? Czy raczej nie ma możliwości żebym musiał dopłacać po rozliczeniu?

...co dostales tak naprawde?
...jak to sie nazywa w nagłówku?
...jakkolowiek nie przekroczyles minimalnego dochodu do opodatkowania

Herward

04-01-2019 18:29

W 2017 w październiku musiałem skończyć pracę w Norwegii. Dostałem 26 000 feriepenger w 2018. Rozliczyli mnie sami, przeoczyłem o 2 dni możliwość samodzielnego rozliczenia się i odliczenia 10% możliwego zwrotu dla "świeżych" pracowników. Mniejsza o to. Dostałem dziś maila do rozliczenia z tychże 26k NOK. Mam pytanie odnośnie owego rozliczenia(żadnej korony więcej nie zarobiłem w 2018r), czy mam sam się z tego rozliczyć czy może ponownie zrobi to urząd? Bać się? Czy raczej nie ma możliwości żebym musiał dopłacać po rozliczeniu?

Marek G.

28-02-2018 22:57

Możliwość taka jest,jednak nie wiem czy nie jest za późno na to. W Norwegii w sytuacji upadłości firmy wszystkie pieniądze wypłacane są z funduszu gwarancyjnego. Jednak,żeby otrzymać zaległe pieniądze należy złożyć odpowiedni wniosek do syndyka.

hoers

25-02-2018 21:55

Witam,
Pracowałem około 2 miesięcy w 2016r i jakieś 1,5 miesiąca w 2017r. Nie dostałem Feriepengi za żaden z tych okresów bo tuż przed wypłatą tej pierwszej za 2016 r. firma zgłosiła upadłość. Czy jest jakaś możliwość starania się o nią i zwrot od Jakieś urzędu norweskiego, bo od pracodawcy nie idzie jej wcyągnąć?

KTM2048

16-06-2017 12:47

pracowałam w Norwegii w 2015 roku i w 2016, na sezon (czerwiec-sierpień). feriepenger za pierwszy pobyt otrzymałam 15 czerwca 2016 roku, na dokumencie dot. świadczenia widniała data 1-30.06.16 i otrzymałam go mailowo 10 czerwca. w tym roku nadal nie mam żadnego przelewu ani dokumentu potwierdzającego zbliżający się przelew. rozumiem, że nie ma żadnych widełek terminowych, w których pracodawca musi wypłacić to świadczenie?

w necie znalazłam mnóstwo artykułów dotyczących tego świadczenia i rzekomego zlikwidowania go i już sama nie wiem, czemu i komu wierzyć, więc jeśli znalazłaby się tu jakaś miła dusza, która wyjaśniłaby mi kwestie aktualności tego świadczenia, czy nadal jest wypłacane i mniej więcej w jakim terminie, to byłabym bardzo wdzięczna

boj fra oszlo

23-03-2017 22:05

...Kamil ma racje Sentexie...
...Fundusz Gwarancyjny NAV nie zajmie się to sprawą,jeżeli pracodawca ciągle funkcjonuje...
...potrzebujesz adwokata ,który wstępnie,za darmo w ramach pierwszej wizyty,okresli szanse na odzyskanie pieniędzy...
...szanse w/g mnie sa znikome ze względu na okres przedawnienia roszczenia...

Lord_Wader Wader

22-03-2017 16:46

Spora kasa szansa jest nie wielka na odzyskanie tej kasy ale warto powalczyć o swoje. Adwokat w Norwegii jest bardzo drogi i nie da ci żadnej gwarancji na wygraną sprawę szkoda zdrowia, kasy i czasu. Jak znasz angielski czy norweski napisz list w tej sprawie do NAV. Opisz dokładnie całą sprawą dołącz do tego kopie umów, kontraktów, payslipów z pensji oraz kopie korespondencji z pracodawcą jak ją jeszcze masz i wysili. Nav ma taki fundusz gwarantowany, który wypłaca pensje i feriepenger jak pracodawca nie chce zapłacić. Spróbuj 33 tysiące jest o co zawalczyć. Możesz też spróbować ze związkami zawodowymi jednak osobiście odradzam bo oni są mało skuteczni, a po za tym nie pomogą dopóki się do nich nie zapiszesz. Również jest też co takiego jak okres karencji, który trwa od 3 do 6 miesięcy zależy od związku. Płacisz przez ten okres składki, a oni maja cie w dupie i palcem nie kiwną dopóki ten okres nie minie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok