Wszystko, co powinieneś wiedzieć o feriepenger: potwierdzamy fakty, obalamy mity

Feriepenger (pol. wynagrodzenie urlopowe) to rozwiązanie, które Norwegowie wprowadzili, żeby pracownikom nie doskwierał brak wypłaty podczas letniego urlopu. Fot. fotolia - royalty free
Wysokość feriepenger określa się jako pewien procent podstawy, którą stanowi dochód całkowity pracownika z zeszłego roku. Pracownicy w wieku do 60. roku życia muszą otrzymać feriepenger w wysokości minimum 10,2 proc. podstawy.
FAKTY – jak to wygląda w praktyce?
Można otrzymywać feriepenger wyższe niż 10, 2 proc. podstawy
Standardowy wymiar urlopu to 4 tygodnie – dla takich osób w 2017 r. wynagrodzenie urlopowe będzie wynosiło właśnie 10,2 proc. dochodu brutto z 2016 r. Natomiast w przypadku pracowników, którzy mają prawo do dłuższego urlopu, procent ten zwiększa się – np. osobom powyżej 60. roku życia przysługuje 2,3 punktów procentowych więcej, co daje urlop o tydzień dłuższy i wynagrodzenie urlopowe w wysokości 12,5 proc. pensji brutto.
Feriepenger przysługuje także z tytułu uzyskiwanych świadczeń socjalnych
Feriepenger a zasiłek ciążowy
Na feriepenger mogą liczyć kobiety, które pobierały zasiłek ciążowy (svangerskapspenger) w Norwegii. Podobnie jak w przypadku zasiłku chorobowego, feriepenger wypłacane jest do 31 maja w roku następującym po tym, w którym pobierano zasiłek. Również przy zasiłku ciążowym stawka feriepenger wynosi 10,2 proc. zasiłku otrzymywanego przez najwyżej 64 pierwszych dni.
Feriepenger a zasiłek rodzicielski
Zasiłek rodzicielski (foreldrepenger) również umożliwia wypłatę feriepenger. Także w tym wypadku wynagrodzenie powinno zostać wypłacone do końca maja w roku następującym po roku pobierania świadczenia. Wysokość feriepenger z tytułu zasiłku rodzicielskiego także wynosi 10,2 proc. kwoty świadczenia, jednak w zależności od sposobu wypłacania zasiłku, naliczana jest od różnych przedziałów czasowych.
Jeśli małżeństwo wybrało wypłacanie zasiłku rodzicielskiego przez 49 tygodni (tu wysokość zasiłku równa się 100 proc. stawki zasiłku), feriepenger naliczane jest na podstawie 12 tygodni pobierania zasiłku rodzicielskiego. W przypadku otrzymywania świadczenia przez 59 tygodni (a kwota miesięcznego zasiłku wynosi 80 proc. stawki) – feriepenger wypłacane są za 15 tygodni otrzymywania świadczenia.
Istnieją jednak sytuacje, które nie uprawniają do feriepenger od zasiłku rodzicielskiego, m.in. jeśli osoba, która otrzymuje świadczenie, jest bezrobotna lub pobiera jednocześnie zasiłek rodzicielski i rehabilitacyjny (arbeidsavklaringspenger). Feriepenger od zasiłku rodzicielskiego nie jest również przyznawane, gdy podstawą do świadczenia był AAP rehabilitacyjny. W przypadku podstawy składającej się po części z AAP oraz zarobków z pracy, feriepenger będzie wypłacane na bazie dochodu osiągniętego w ramach zatrudnienia.
Feriepenger a zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek szkoleniowy
Feriepenger przysługujący z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego (pleiepenger) lub szkoleniowego (opplæringspenger) również wynosi 10,2 proc. kwoty zasiłków, jednak odliczany jest za maksymalnie 12 pierwszych tygodni pobierania tego typu świadczeń w danym roku.
Feriepenger a zasiłek rehabilitacyjny
Należy jednak pamiętać, że feriepenger nie jest naliczane od zasiłku rehabilitacyjnego (arbeidsavklaringspenger). Zamiast tego, dwa 14-dniowe okresy podczas otrzymywania zasiłku zostają zwolnione z odciągania zaliczki na poczet podatku. W efekcie, w czerwcu i grudniu danego roku kwota zasiłku rehabilitacyjnego jest wyższa niż zazwyczaj.
Feriepenger a dagpenger
Do 1 stycznia 2015 roku osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) mogły liczyć na dodatek urlopowy (ferietillegg), wynoszący 9,5 proc. kwoty brutto świadczenia. Jednak od początku 2015 roku dodatek ten został zniesiony i już nie obowiązuje.
Nie każdemu przysługuje feriepenger
Trzeba mieć jednak na uwadze, że feriepenger naliczane są od dochodu z pracy, a nie od dochodu z działalności. Zatem, w przypadku np. firmy jednoosobowej, to właściciel sam musi zadbać o swoje finanse, żeby stać go było na urlop. Wynagrodzenia urlopowego nie otrzymają zatem osoby samozatrudnione (w tym tzw. freelancerzy) i bezrobotne.
MITY – co z popularnych twierdzeń okazuje się nieprawdą?
Feriepenger wolne od podatku
Kiedy nadejdzie czas rozliczeń podatkowych za dany rok, w swoim zeznaniu trzeba uwzględnić wypłaty ze wszystkich miesięcy, włącznie z okresem pobierania feriepenger.
Wysokość feriepenger musi więc zostać uwzględniona w zeznaniu podatkowym za rok, w którym się je otrzymało. Jeśli np. w 2016 roku dostałeś wynagrodzenie urlopowe z 2015 roku, to kwota ta musi zostać uwzględniona w zeznaniu za 2016 rok.
Feriepenger wypłacane jest zawsze w czerwcu
Feriepenger wypłaca się ostatniego dnia przed urlopem. Zgodnie z norweskim prawem, pracownik może jednak wymagać wypłaty najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem urlopu. Więc jeśli ktoś chciałby wyjechać na urlop np. w kwietniu, to może prosić o wypłatę feriepenger w tym terminie, co jednak nie zawsze musi się udać (np. w przypadku dużych firm, których procedury i terminy wypłacania feriepenger są zazwyczaj sztywno ustalone). Jeśli urlop jest podzielony, wypłata feriepenger powinna być odpowiednio wypłacona w częściach.
Można odmówić wypłaty feriepenger, gdy stosunek pracy ulega rozwiązaniu
źródła: multinor.no/informator, regelhjelp.no, kdf-podatki.pl
To może Cię zainteresować
18-12-2019 20:41
0
-3
Zgłoś
27-11-2019 09:41
7
0
Zgłoś
07-01-2019 19:40
0
-1
Zgłoś
05-01-2019 12:07
0
-2
Zgłoś
04-01-2019 18:29
0
0
Zgłoś
28-02-2018 22:57
1
0
Zgłoś
25-02-2018 21:55
0
0
Zgłoś
16-06-2017 12:47
0
-3
Zgłoś
23-03-2017 22:05
1
0
Zgłoś
22-03-2017 16:46
4
0
Zgłoś