Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Norwegowie wypisują się z kościoła - Norwegia

Czytali temat:
1 Post
Redaktor
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Norwegowie wypisują się z kościoła
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
983 Posty
Dorota Hansen
(HotLips)
Maniak
Trend opuszczania kosciola jest zauwazalny od dluzszego czasu. Coraz wiecej osob staje sie czlonkami Human-etisk forbund.
Bardzo pozytywnym jest to, iz juz bardzo mlodzi ludzie zadaja sobie pytania stojace sentralnie w humanizmie: moj stosunek do rzeczywistosci, moj stosunek do czlowieka, moje spojrzenie na etyke.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Doroto, mlodziez jako taka zawsze wszystko co wokol niej sprowadza do jak to napisalas moj, moj, moj...

A w Norwegii, kraju lekko shizofrenicznym gdzie wszyscy im glosniej deklaruja ze Vi jobber sammen, tym bardziej tak naprawde fokuserer pa seg selv bylo by dziwne, ze jest inaczej.

Zas masowe odejscia z kosciola (nie tylko w Norwegii i nie tylko protestanckiego) wiaza sie moim zdaniem nie z tym, ze ludzie sa coraz bardziej nowoczesni w pozytywnym tego slowa znaczeniu, tylko z tym, ze sa coraz bardziej leniwi i egoistyczni. Kosciol zas, jakikolwiek by nie byl stawia przed Toba pewne wymogi, daje nie tylko prawa (prowao do przynaleznosci) ale naklada tez obowiazki.

A dzis ludzie, zwlaszcza ludzie mlodzi nie chca zadnych obowiazkow.

Jedyny akceptowalny dzis model, to model katolicki. Nie jest wazne kim jestes, co robisz, jak sie zachowujesz. Wazne jest zebys raz w tygodniu poszedl do kosciola. Nawet jak nie chodzisz to przed chrztem, slubem czy komunia wspomozesz proboszcza i jego dach na swiatyni co to od stuleci pilnie wymaga remontu i tez jest OK. Ale niestety, inne koscioly poza KrK nie dzialaja na zasadzie splepiku z odpustami... Stad tez takie tendencje... Tak ja to widze.

Zaznaczam, ze nie bronie zadnego z kosciolow jako jego czlonek. Jestem agnostykiem a kwestie religii sa dla mnie zjawiskami z zakresu socjologii, psychologii, filozofii i (w przypadku niektorych wyznan) ekonomii. Chciaz kto wie...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2524 Posty
K T
(Imperator1988)
Maniak
A coz to za kosciol gdzie wierni glosuja nad tym jak ma wygladac ich wiara

Pozatym ogolnie religia w XXI wieku w ktorej ktokolwiek udaje ze wie cokolwiek na temat Boga jest bez sensu. Mozna przyjac zalozenie iz jest 50 % prawdopodobienstwa iz istnieje jakis stworca oraz 50 % iz wszechswiat jest dzielem przypadku poniewaz nie ma naukowych dowodow na jedna lub druga teorie. Lecz jesli nawet istnieje stworca to zadna z religii nie ma pojecia kim jest.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
983 Posty
Dorota Hansen
(HotLips)
Maniak
WujekJanek napisał:
Doroto, mlodziez jako taka zawsze wszystko co wokol niej sprowadza do jak to napisalas moj, moj, moj...

A w Norwegii, kraju lekko shizofrenicznym gdzie wszyscy im glosniej deklaruja ze Vi jobber sammen, tym bardziej tak naprawde fokuserer pa seg selv bylo by dziwne, ze jest inaczej.

Zas masowe odejscia z kosciola (nie tylko w Norwegii i nie tylko protestanckiego) wiaza sie moim zdaniem nie z tym, ze ludzie sa coraz bardziej nowoczesni w pozytywnym tego slowa znaczeniu, tylko z tym, ze sa coraz bardziej leniwi i egoistyczni. Kosciol zas, jakikolwiek by nie byl stawia przed Toba pewne wymogi, daje nie tylko prawa (prowao do przynaleznosci) ale naklada tez obowiazki.

A dzis ludzie, zwlaszcza ludzie mlodzi nie chca zadnych obowiazkow.

Jedyny akceptowalny dzis model, to model katolicki. Nie jest wazne kim jestes, co robisz, jak sie zachowujesz. Wazne jest zebys raz w tygodniu poszedl do kosciola. Nawet jak nie chodzisz to przed chrztem, slubem czy komunia wspomozesz proboszcza i jego dach na swiatyni co to od stuleci pilnie wymaga remontu i tez jest OK. Ale niestety, inne koscioly poza KrK nie dzialaja na zasadzie splepiku z odpustami... Stad tez takie tendencje... Tak ja to widze.

Zaznaczam, ze nie bronie zadnego z kosciolow jako jego czlonek. Jestem agnostykiem a kwestie religii sa dla mnie zjawiskami z zakresu socjologii, psychologii, filozofii i (w przypadku niektorych wyznan) ekonomii. Chciaz kto wie...


Janie, jezeli masz jakies sprawy lezace na sercu ( nawet sercowe ) lub na watrobie i chcesz podyskutowac o nich mozesz dolaczyc sie do nas :
www.human.no/Om-oss/Medlemskap/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
HotLips napisał:
WujekJanek napisał:
Doroto, mlodziez jako taka zawsze wszystko co wokol niej sprowadza do jak to napisalas moj, moj, moj...

A w Norwegii, kraju lekko shizofrenicznym gdzie wszyscy im glosniej deklaruja ze Vi jobber sammen, tym bardziej tak naprawde fokuserer pa seg selv bylo by dziwne, ze jest inaczej.

Zas masowe odejscia z kosciola (nie tylko w Norwegii i nie tylko protestanckiego) wiaza sie moim zdaniem nie z tym, ze ludzie sa coraz bardziej nowoczesni w pozytywnym tego slowa znaczeniu, tylko z tym, ze sa coraz bardziej leniwi i egoistyczni. Kosciol zas, jakikolwiek by nie byl stawia przed Toba pewne wymogi, daje nie tylko prawa (prowao do przynaleznosci) ale naklada tez obowiazki.

A dzis ludzie, zwlaszcza ludzie mlodzi nie chca zadnych obowiazkow.

Jedyny akceptowalny dzis model, to model katolicki. Nie jest wazne kim jestes, co robisz, jak sie zachowujesz. Wazne jest zebys raz w tygodniu poszedl do kosciola. Nawet jak nie chodzisz to przed chrztem, slubem czy komunia wspomozesz proboszcza i jego dach na swiatyni co to od stuleci pilnie wymaga remontu i tez jest OK. Ale niestety, inne koscioly poza KrK nie dzialaja na zasadzie splepiku z odpustami... Stad tez takie tendencje... Tak ja to widze.

Zaznaczam, ze nie bronie zadnego z kosciolow jako jego czlonek. Jestem agnostykiem a kwestie religii sa dla mnie zjawiskami z zakresu socjologii, psychologii, filozofii i (w przypadku niektorych wyznan) ekonomii. Chciaz kto wie...


Janie, jezeli masz jakies sprawy lezace na sercu ( nawet sercowe ) lub na watrobie i chcesz podyskutowac o nich mozesz dolaczyc sie do nas :
www.human.no/Om-oss/Medlemskap/



Kuźwa 350kr za członkostwo!? przecież to ponad litr Boga żywego od przemyta, gorące wargi chyba cie bóg opuścił :-P

Sorry za offtopa...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2524 Posty
K T
(Imperator1988)
Maniak
Za 350 NOK to boga w butelce nawet w Vinmonopolet zakupia o ile ktos nie patrzy na nazwe tej butelki zawierajacej litr boskiej ambrozji
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
983 Posty
Dorota Hansen
(HotLips)
Maniak
Joseph napisał:
[b]/


Kuźwa 350kr za członkostwo!? przecież to ponad litr Boga żywego od przemyta, gorące wargi chyba cie bóg opuścił :-P

Sorry za offtopa...[/quote]

350 kr za ponad litr ?
Boj sie boga, Joseph. Dopiero teraz to mowisz? Namiar masz?

Lece sie wymeldowac i zazadam refundacji za nieskonsumowane miesiace. Moze na jakas mala butleczyne starczy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Matt Em
(matti1901)
Wiking
Krotki komentarz ale wg mnie bardzo wymowny komentarz : "Jeseli Boga nie ma to wszytsko jest dozwolone" F.Dostojewski.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
2524 Posty
K T
(Imperator1988)
Maniak
Krotki komentarz ale wg mnie bardzo wymowny komentarz : "Jeseli Boga nie ma to wszytsko jest dozwolone" F.Dostojewski.

Bo to tez i prawda jest bo nawet jesli jakis stworca jest to i tak nikt nie wie jakie sa jego oczekiwania od swoich "zabawek".

A jesli ktos potrzebuje jakos nazwac tego stworce to najlepsza propozycja dla prawych Slowian: pl.wikipedia.org/wiki/Bogowie_s%C5%82owia%C5%84scy Taka byla prawdziwa Slowianska religia a nie ta z bliskiego wschodu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok