Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

8 Postów

(Andżelika406)
Wiking
Po pierwsze ciąża to pierwszy trymestr i nie wiedziałam, że w takim stanie nie można wyjeżdżać za granicę, zwłaszcza, że nie ma przeciwskazań od lekarza. Po za tym nie wiem, gdzie będę rodzić bo jeszcze nad tym się nie zastanawiałam, gdyż mam wpisane że nie powinnam rodzić naturalnie. Po co zaraz te oskarżenia jakieś, człowiek chce sie dowiedzieć jakie formalności trzeba załatwić w Polsce i w Norwegii żeby byc w takim okresie jak ciąża z bliskimi a tu takie zaraz nastawienie negatywne, naprawdę dzieki nie ma co.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Andżelika406 napisał:
Zacznijmy od tego , że po to tu pisze bo chcę sie jak najwięcej dowiedzieć jakie są obowiązki szkolne i td. Nie pisz mi, że się zakrywam dzieckiem, bo tak nie jest. Boje się , że poprostu sobie nie poradzi dlatego, chcę sobie zostawić otwarte drzwi do Polski. Oczywiście nie mówie tu o ucieczce po trzech miesiącach, po prostu boję się i tyle, choć pewnie nie mam czego. Piszecie że o kase chodzi, chodzi o rodzinę i o kasę też oczywiście, wiadomo nikt by nie chciał ledwo wiązać koniec z końcem i to jeszcze nie w swoim kraju. W Polsce mam pracę przy której będąc w ciązy konieczne jest przebywanie na chorobowym, bo jest to praca przy komputerze. Więc nie rozumie porady , że z zwolnienia L4 mam iść na bezpłatny urlop. Chcę być z rodziną i nie będę czekała aby tu urodzić i dopiero z maleństwem jechać do Norwegii. Mam dość tej całej rozłąki. Dlatego chciałam waszych porad co w takim razie muszę tu zrobić i załatwić, żeby od września być w komplecie. Nie potrzebuje złośliwych uwag.

Uwagi nie sa zlosliwe, tylko bardzo konkretne. Zapytaj w ZUSie, czy mozesz na L4 wyjechac na wakacje. Bo w Egipcie rodziny nie masz wiec ?
Mozesz pojechac w odwiedziny do meza,ale nie mozesz tu zalatwiac spraw zwiazanych z pobytem, ze szkola dziecka, bo nie dasz rady tego ogarnac, jedna sprawa wyklucza druga. Ty chcesz sie do Norwegii przeprowadzic, a nie jechac w odwiedziny by odpoczac.
Poza tym sprawy urzedowe sa miedzy PL i NO powiazane, nic sie nie ukryje. Dlatego albo woz albo przewoz.

Andzelika, przeczytalm jeszcze twoj ostatni post, wiec dopisuje info.
Jezeli zabierasz do Norge dziecko podlegajace obowiazkowi szkonemu, to musisz je tu poslac do szkoly. Zamieszkujesz z mezem i dzieckiem, to sie nazywa emigracja i zus ci nie bedzie placic chorobowego. Musisz isc do lekarza w Norwegii i tu wziac chorobowe, lecz jesli nie pracowalas to nie dostaniesz zwolnienia, bo nie ma takej mozliwosci. Jak urodzisz to dostaniesz ok. 36 tys. koron , to zapewne wiecej niz chorobwe z calej ciazy.

Nie da sie ciagnac dwoch srok za ogon.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów

(Andżelika406)
Wiking
Napiszcie proszę co w takim razie powinnam zrobic, chcą mieszkać w Norwegii i będąc w ciąży. Zwolnic się z pracy w Polsce i być na utrzymaniu męża? Czy Norweskie państwo utrzymuje Polskie kobiety w ciąży?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2840 Postów
iksiński igrek
(retier1)
Maniak
Andżelika406 napisał:
Napiszcie proszę co w takim razie powinnam zrobic, chcą mieszkać w Norwegii i będąc w ciąży. Zwolnic się z pracy w Polsce i być na utrzymaniu męża? Czy Norweskie państwo utrzymuje Polskie kobiety w ciąży?

a niby z jakiej racji.....jeśli tu nie pracowałaś?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1209 Postów
Makaryna kowalska
(Makaryna)
Maniak
Andżelika406 napisał:
Napiszcie proszę co w takim razie powinnam zrobic, chcą mieszkać w Norwegii i będąc w ciąży. Zwolnic się z pracy w Polsce i być na utrzymaniu męża? Czy Norweskie państwo utrzymuje Polskie kobiety w ciąży?

Nie, to tylko polskie panstwo utrzymuje: i kobiety w ciazy i przed i po i mezczyzn, bez wzgledu na ciaze......itp przypadki.
Dlatego w Polsce jest jak jest, a tacy jak ty i tobie podobni chca w Norwegii wybudowac "nowa Polske"
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Andżelika406 napisał:
Napiszcie proszę co w takim razie powinnam zrobic, chcą mieszkać w Norwegii i będąc w ciąży. Zwolnic się z pracy w Polsce i być na utrzymaniu męża? Czy Norweskie państwo utrzymuje Polskie kobiety w ciąży?

Eee tam Andzela, komu ty chcesz wcisnac te bajki o byciu na utrzymaniu meza? Po porodzie bedzie cie utrzymywal przynajmniej przez 3 lata, wiec pol roku mu roznicy nie zrobi.
Niech on lepeij sie zepnie i zorganizuje wam jakis kwadrat, bo jeszcze sie okaze, ze dziecko na wylocie a nie ma gdzie sie przeprowadzac.
Chociaz moze i lepiej, wtedy nie bedziesz sie zastanawiala co zrobic z chorobowym, bo akurat urodzisz. Oj, ale znow bedzie problem, czy macierzynski mozna otrzymywac na emigracji...?? Hmmm...

BABO, ALBO WAZNA JEST DLA CIEBIE TA DROBNA KASA W POLSCE, ALBO RODZINA
NIE PYTAJ CO MASZ ZROBIC, BO JUZ DOSTALAS WYSTARCZAJACO WSKAZOWEK
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
58 Postów
Ewa Kasprzyk
(ebkas)
Nowicjusz
Ja, osobiście radziłabym poczekać. Spokojnie do rozwiązania w Polsce. Mnie przerażała bariera językowa. Czułam się bezpiecznie w Polsce. Ja byłam u męża w czasie ciąży. Wróciłam do Polski, urodziłam maluszka i nie żałuję. Jak mały miał 6 miesięcy to przeprowadziliśmy się do NO. Akurat mały wybrał szczepienia w Polsce. Córka zaczęła szkołę o czasie. Myślę, że pierwszy dzień w szkole jest bardzo ważny. Pamiętaj o tym, że pierwsze pół roku jest najcięższe. Bariera językowa. Czeka was dużo nauki. Uważam, że na wariata to stres dla wszystkich. Teraz poświeć czas na naukę norweskiego Życzę powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
571 Postów
helen :)
(pozazycie)
Wyjadacz
Andżelika406 napisał:
.... Mam dość tej całej rozłąki. Dlatego chciałam waszych porad co w takim razie muszę tu zrobić i załatwić, żeby od września być w komplecie. Nie potrzebuje złośliwych uwag.[/quote]


Mysle ze....

1.Rozmowa z mezem i podjecie decyzji,a jesli sie zgodzi to....
2.Powiadomic zaklad pracy o rezygnacji z pracy,aby nie miec porzucenia.
3.Powiadomic ZUS- bo bardziej chora jestes , ale raczej na rozlake
4.Powiadomic szkole dziecka,ze dziecko wyjezdza i tam podejmie nauke, a zaswiadczenie dostarczysz po zapisaniu dziecka w szkole.
5.Zamowic podroz,samolot bus itp.
6.Spakowac sie na spokojnie, aby wszystko wziasc...
a w tym,akt malzenstwa oraz ur. dziecka,karta ciazowa,ubezpieczenie na czas do zalatwienia spraw w Norwegii...Paszporty koniecznie
7.Powiadomic meza, aby cie odebral w Norwegiii...
np.wyklikujac meza nr. telefonu lub piszac sms-a...

chyba to wszystko w polsce,moze ktos wie wiecej to dopisze...

A jak bedziesz w Norwegii ....kolejne zwiazane sprawy z Waszym pobytem zalatwic i cieszyc sie ze juz lepiej sie czujesz ....Powodzenia i przyjemnej podrozy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
SDN
(SDN)
Wiking
Zgadzam się, albo kombinacje albo rodzina w komplecie. Tez zamierzam sie przeprowadzic do męża ale przeprowadzilam wywiad jak FBI
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
wredota
(wredota)
Wiking
SDN napisał:
Zgadzam się, albo kombinacje albo rodzina w komplecie. Tez zamierzam sie przeprowadzic do męża ale przeprowadzilam wywiad jak FBI

Też w czerwcu 2019 zamierzam przeprowadzic sie do NO na stałe wraz z 8letnią córką z pierwszego związku.... i wszystkie sprawy/informację dotyczące przeprowadzki sprawdzam po 1000 razy. Tym bardziej ciesze się, że jest tu taki wątek i Mamy, które już wiedzą co i jak w Norwegii się załatwia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok