Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytali temat:
(5696 niezalogowanych)
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Adriano88852 napisał:
Znowu te podteksty..
Mi dyrektor w szkole mówił ,że jeżeli przeprowadzam się do Norwegii ,a moim opiekunem nie jest obywatel Norwegii, to jestem na prawach polskich ,czyli muszę nadal podejmować naukę do 18 roku życia.

Alez mozesz przyjechac do Norwegii i nie musisz isc do szkoly. Tylko z czego ty tu bedziesz zyl?
Moze z kilka lat tatus utrzyma, a co pozniej? Bez pracy to nawet przebywac tu nie bedziesz mial prawa, a bez wyksztalcenia to pracy tez nie dostaniesz. A nawet jak cos znajdziesz, to tylko ta najnizej platna.
Bez szkoly i zawodu tak bedzie juz do konca zycia - najgorsze prace i najnizsze pensje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Adriano88852 napisał:
Witam, chciałbym was prosić o porade.
Otóż, mieszkam obecnie w Polsce i uczę się (tak jakby), lecz razem z tatą chcemy kupić dom w Norwegii i po prostu tam zamieszkać. Mam 17 lat i chciałbym już rzucić szkołę. I tu rodzi się pytanie: Czy muszę uczęszczać do szkoły w Norwegii? Z tego co wiem to tam jest edukacja obowiązkowa do 16 roku życia. Mój tata nie ma pełnego obywatelstwa norweskiego ,więc może być z tym problem. Kilku moich znajomych zrobiło tak samo tylko ,że wyjechali do Holandii w wieku 16 lat.
Sam już nie wiem.. Proszę was o pomoc Nie jestem jakimś degeneratem czy plebsem ,po prostu chciałem zająć się czymś innym ,a polski system edukacji jaki jest wszyscy wiemy - Skończ studia i pracuj za dwa dwieście.
Pozdro


I Ty oczekujesz powaznej porady.Dobrze juz ktos napisal "wioskowy glupek"

Jaki masz problem z tym obowiazkeim szkolnym ?(w Polsce do 18 lat, w Norwegii do 16). Masz 17 lat, chcesz rzucac szkole, to rzucaj. W Norwegii nikogo to nie bedzie obchodzic, a w Polsce - "pies z kulawa noga" bedzie Cie szukal". Jestes prawie dorosly wiec rob ze swoim zyciem co chcesz. W Norwegii, bez konkretnego zawodu(czytaj : SZKOLY) bedziesz nikim...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
138 Postów

(Coturobie)
Stały Bywalec
Czesc.
W Norwegii obowiazek chodzenia do szkoly jest 10 klas. czyli barneskole (podstawowa 1-7 klas) oraz ungdomskole(8-10).

Wiele Polskich dzieci emigruje z rodzicami i te co maja powyzej 16 roku zycia maja duze SCHODY
W Norwegii .

W Norwegii prawo do nauki w szkole wraz z nauka norweskiego maja dzieci co nie ukonczyly 16 lat.

Wlasnie o takich schodach pisze.
Jesli masz juz 17 lat to niestety musi rodzic sam zadbac o to bys nauczyl sie norweskiego. Pewnie na kursach normalnie platnych ale…..to juz nie tedy droga. Bardzo ciezko mlodym sie ogarnac i chodzic na kurs, trzeba za kurs placic …..
potem egzamin Norskprøve2, Norskprøve3, Bergenstest.
Jak ukonczysz ten ostatni to masz prawo uczeszczac do Szkoly np sredniej.

Jesli nie chcesz chodzic do szkoly sredniej, to wystarczy ci poziom skonczonego kursu Norskprøve3.Wtedy idziesz i zapisujesz sie na jakis kurs zawodowy w NAV. Tam mozesz miec od razu przeprowadzone testy na poziomie tegoz kursu i wtedy wolny wstep na zawodowy jakis kurs.

Teraz juz w przedszkolach wymagaja by poziom byl na poziomie Norskprøve3.
Wszystko sie powoli zmienia.

Od przyszlego roku rzad wprowadzil zmiany,ze w zawodach np….budowlanych….obowiazuje szkolenie z zakresu znajomosci jezyka norweskiego. Maja na mysli Polakow, ktorzy porozumiewaja sie jezykiem ojczystym i nawet nie znaja angielskiego. To juz zostalo zatwierdzone. Zatem Panowie…..nowe zasady i rygorystyczne kontrole beda na budowach.
Dlaczego? dlatego,ze w przypadku braku znajomosci jezyka norweskiego jest spowodowanych wiele wypadkow.
to bylo w mediach i rzad juz to zatwierdzil z dniem 1 stycznia wchodzi w zycie.



rozkrecilam sie…



ok.
odnosnie szkoly sredniej Ci powiem.
Jesli jestes zdolny i marzysz o sredniej szkole to…..
najpierw Bergenstest.
Potem szkola srednia.
Szkola srednia to dwa typy: ta, co ukierunkowuje na studia i chodzisz 3 lata i masz teorie. Ta druga to tzw zawodowa i po 2 latach teorii idziesz na 2 lata praktyki do pracy, masz egzamin i dostajesz Fagbrev czyli jestes fachowcem np elektryk, stolarz itd i do pracy.


pozdr
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty

(Adriano88852)
Wiking
Gabriel w necie możesz pisać o mnie co chcesz ,nie mam aż tak na**bane w głowie ,żeby się tym przejmować jak większa połowa mojego pokolenia. Jestem ze wsi, ale to że nie chce skończyć szkoły to moja decyzja i gówno Ci do tego. Skończyłeś studia to sie ciesz i pracuj, ja mam inne podejście do życia. Ciekawe czy w realu też udajesz takiego cwaniaka ,który wie wszystko ,a gówno w życiu osiągnął!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1165 Postów
Prz Jar
(PJo)
Maniak
Adriano88852 napisał:
Gabriel w necie możesz pisać o mnie co chcesz ,nie mam aż tak na**bane w głowie ,żeby się tym przejmować jak większa połowa mojego pokolenia. Jestem ze wsi, ale to że nie chce skończyć szkoły to moja decyzja i gówno Ci do tego. Skończyłeś studia to sie ciesz i pracuj, ja mam inne podejście do życia. Ciekawe czy w realu też udajesz takiego cwaniaka ,który wie wszystko ,a gówno w życiu osiągnął!

A tak z czystej ciekawości to jak widzisz swoja przyszłość w Norwegi?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Czytam wlasnym oczom nie wierze, jaka ta mlodziez jest dzis dorosla! Normalnie prawie jak z "Dlaczego ja" itp.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
Adriano88852 napisał:... to że nie chce skończyć szkoły to moja decyzja i gówno Ci do tego.
... Skończyłeś studia to sie ciesz i pracuj,
... mam inne podejście do życia.
Ciekawe czy w realu też udajesz takiego cwaniaka , który wie wszystko ,a gówno w życiu osiągnął!

NIE skończyłem STUDIA ... !!!
ponieważ Ich nie zaczynałem ... !!!
chociaż zostałem na Studia przyjęty ... .
---
Jednak MAM ZAWÓD i to taki , który Lubię od Dziecka !!! ...
---
Skąd ty możesz wiedzieć co Ja Osiągnąłem lub Nie !? .
---
Tak w Realu , również jestem taki Mundry , na tematy które Znam !!! .
---
To nie JA napisałem na Tym Forum Prośbę o poradę i nie Ja , zrobiłem z siebie DUPKA ...!!!
---
TO ty opisałeś , co sobą reprezentujesz i chciałeś uzyskać informację .
Dlatego nie rozumiem tego durnego ataku w Moją stronę .
Chciałeś , to dostałeś RZETELNĄ INFORMACJĘ , nie tylko ode mnie ... .
---
Mnie twoje podejście nie interesuje , JA OPISAŁEM tylko jak będziesz w Norge Postrzegany jako Imigrant i to bez zawodu w tak młodym wieku ...
I tyle , lub aż tyle , co dwa motyle
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty

(Adriano88852)
Wiking
Szczerze? Po twoich wypowiedziach wnioskuje ,że jesteś zwykłym zerem, próbujesz być ponad wszystko ,a jesteś w mule!

Co do mojego pytania. To chciałbym się na 100% upewnić ,czy w wieku 17 lat mogę wyprowadzić się do Norwegii i rzucić szkołę ,tak aby to było zgodne z prawem ,bez żadnej spiny ze strony polskiego prawa.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5815 Postów
pati muzia
(patim)
Maniak
Od przyszlego roku rzad wprowadzil zmiany,ze w zawodach np….budowlanych….obowiazuje szkolenie z zakresu znajomosci jezyka norweskiego. Maja na mysli Polakow, ktorzy porozumiewaja sie jezykiem ojczystym i nawet nie znaja angielskiego. To juz zostalo zatwierdzone. Zatem Panowie…..nowe zasady i rygorystyczne kontrole beda na budowach.
Dlaczego? dlatego,ze w przypadku braku znajomosci jezyka norweskiego jest spowodowanych wiele wypadkow.

jakies linki na dowod ?
tych zmian


no i faktycznie wypadki byly z powodu nieznajomosci jezyka
nie mogli sie doprosic norwegow o zabezpieczenia i atesty na maszyny
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty

(Adriano88852)
Wiking
Witam ponownie.
Chciałbym ,aby jakaś osoba która się na tym zna powiedziała mi jak to jest. Bo znam wiele osób które w wieku 16-17 lat wyjeżdzają do Holandii i po prostu rzucają szkołe. Czy polskie prawo nie czepia się ich ,że nie ukończyli szkoły (Do 18lat jest obowiązkowa w polsce) ,gdyż są jeszcze na prawach polskich, bo nie mają Holenderskiego obywatelstwa ..
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok