Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

reklama | kup tutaj »
2 Posty
Michał Goczoł
(goczi43)
Wiking
Witam, jak wygląda sytuacja jeśli zrobimy kurs na wózki widłowe w Polsce ? Jak to traktują Norwescy pracodawcy ? Kurs obowiązuje na państwa UE, jak to wygląda w Norwegii ?

Z góry dziękuje
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 12  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów

(KrzysztofM)
Wiking
goczi43 napisał:
Witam, jak wygląda sytuacja jeśli zrobimy kurs na wózki widłowe w Polsce ? Jak to traktują Norwescy pracodawcy ? Kurs obowiązuje na państwa UE, jak to wygląda w Norwegii ?
Z góry dziękuje

Kiedyś można było na podstawie polskiego świadectwa kwalifikacji uzyskać świadectwo kwalifikacji w Norwegii. Teraz już nie ma takiej możliwości. Można się jednak starać o uznanie polskich uprawnień. Jeżeli komuś uprawnienia zostaną uznane, to jego polskie świadectwo kwalifikacji zaczyna obowiązywać na trenie Norwegii razem pozytywną decyzją z Arbeidstilsynet. Pismo z Arbeidstilsynet określa na jaki sprzęt roboczy - zgodnie z klasyfikacją norweską - udzielono pozwolenia. Klasyfikacja norweska nie jest taka sama jak w Polsce i należy się z nią zapoznać aby wiedzieć z jakiego sprzętu roboczego możemy zgodnie z przepisami korzystać.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów

(maniak72)
Wiking
Zgadza się. Proponuję kurs uznawany w kategoriach od T1 do T4.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 10  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
tadeusz p
(tadek!!!!!!)
Wiking
Polskie uprawnienia wysyłasz do ARBEIDSTILSYNET a oni odsyłają ci pisemko z uznaniem tych uprawnień na terenie Norwegii. Potem pismo od nich z oryginałami uprawnień wysyłasz do KOMPETANSEREGISTER i oni już ci wystawiają norweska kartę z uprawnieniami na norge!
Proszę!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
tadeusz p
(tadek!!!!!!)
Wiking
Polskie uprawnienia wysyłasz do ARBEIDSTILSYNET a oni odsyłają ci pisemko z uznaniem tych uprawnień na terenie Norwegii. Potem pismo od nich z oryginałami uprawnień wysyłasz do KOMPETANSEREGISTER i oni już ci wystawiają norweska kartę z uprawnieniami na norge!
Proszę!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
marcin wanat
(waniu)
Wiking
Trzeba jakieś podanie do nich pisać.Czy wystarczy tylko wysłać
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Krzysiek L
(Quarrian)
Wiking
A macie może adres tego KOMPETANSEREGISTER bo niewiem gdzie to dalej wyslac
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów

(KrzysztofM)
Wiking
tadek!!!!!! napisał:
Polskie uprawnienia wysyłasz do ARBEIDSTILSYNET a oni odsyłają ci pisemko z uznaniem tych uprawnień na terenie Norwegii. Potem pismo od nich z oryginałami uprawnień wysyłasz do KOMPETANSEREGISTER i oni już ci wystawiają norweska kartę z uprawnieniami na norge!
Proszę!

Proszę nie wprowadzać człowieka w błąd. Pisałem już wyżej, że kiedyś można było otrzymać norweskie świadectwo kwalifikacji na podstawie polskich uprawnień. Obecnie nie jest to już możliwe. Niczego nie wysyła się do kompetanseregister (od kwietnia 2013).
Należy zwrócić się do Arbeidstilsynet o uznanie polskich świadectw kwalifikacji. Arbeidstilsynet odsyła decycję, która - jeżeli jest pozytywna - wyszczególnia klasy sprzętu roboczego na które udzielono pozwolenia (zgodnie z norweską klasyfikacją). Od tego momentu polskie dokumenty są ważne w Norwegii razem z pisemną decyzją z Arbeidstilsynet.
Jedyną możliwością do otrzymania norweskiego świadectwa kwalifikacji jest kurs odbyty w Norwegii.
Tutaj więcej informacji na ten temat oraz formularz i adres na który trzeba go wysłać:
http://www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=239425

Jeżeli ktoś nie zna języka, to za około tydzień - dwa umieszczę tłumaczenie wszystkiego, wraz z moimi wskazówkami na stronie www.trucksor.no
Zdecydowałem się to zrobić, ponieważ otrzymuję wiele pytań w tej sprawie.
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
koparko-ładowarek w Norwegii nie ma, to maszyna która NIE WYSTEPUJE na norweskich budowach wiec uprawnienia na nia są bezsensu wiem co mówie bo sam jestem operatorem koparki i pracowałem juz na kilku budowach. W Norwegii masz koparke, ładowarke, dumper i te tzw manitou. Wiecej sprzetu na budowach nie ma oprócz dzwigów. Co do t1-t4 to najczesciej prace magazynowe z dobrym norweskim. Jak tutaj sie robi papiery na sprzet to najczesciej na 3 maszyny : koparka,ładowarka,dumper. Koszt ok 30 tys kr
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
maciejko napisał:
koparko-ładowarek w Norwegii nie ma, to maszyna która NIE WYSTEPUJE na norweskich budowach
Trochę mijasz się z prawdą !
---
Ponieważ jest coś takiego jak

-traktorgraver
-traktor ubøyelig
-lastemaskin traktorgraver

---
Parę razy już na ten temat też pisałem .
Niemniej powtórzę :
-W Norge każdy kto ma nawet Kat. B - ma automatycznie uprawnienia na traktor !
----
A reszta to tylko zwykłe oprzyrządowanie pomocnicze i NIC WIĘCEJ !
Traktorgraver
---
Niemniej potwierdzam iż robienie specjalnych uprawnień na tą maszynę , TU W NORGE to jedynie zwykłe naciąganie ludzi którzy i tak , mają małą wiedzę w tym temacie .
---
W Polsce i owszem , Jest taki podział na różne kategorie sprzętu w tym i Koparko-Ładowarki
Niemniej w Polsce jest ponad 30 milionów Ludzi a Tu niecałe 5 milionów !.
---
Też mam takie polskie uprawnienia ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok