Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

8929 Postów
Maniak
barbara67 napisał:Znalazlam internetowy kurs no. - na razie jest 7 lekcji - teksty, dialogi, gramatyka, nagrania, lektorzy jeden polski a drugi norweski .
Maja w planach 24 lekcje
Mam nadzieje, ze sie wam przyda
norweski.net/kurs_jezyka_norweskiego.html
Pozdrawiam

WIERZYŁEM CAŁY CZAS W PANIĄ ... , JAKO UCZESTNICZKĘ TEGO FORUM...
I NIE ZAWIODŁEM SIĘ ...
Oby tak dalej...
POZDRAWIAM
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
1371 Postów
Barbara H
(barbara67)
Maniak
Niestety nie mam czasu na wieksze zaangazowanie na forum - jestem wychowawczynia 7. klasy, mam voksenopplæring w szkole i na dokladke prowadze intensywny kurs no. dla litwinow w ich miejscu pracy, ale jak cos ciekawego mi sie napatoczy to chetnie sie z wami podziele
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów
renata stasiak
(renata 444)
Wiking
Ja równiez wtrącę trzy grosze co do porad Pani Basi-Sledzę wszystko co znajde na forum ,również na priv zwracałam się z pytaniami.Takze chcialam podziekować Pani Basi za Jej obecność tutaj na forum i pomoc w nauce .Wszystkie Pani rady i wskazówki skrzetnie notuje i mam tego juz spory kajet do ktorego często zaglądam .Pozdrawiam serdecznie .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
2840 Postów
iksiński igrek
(retier1)
Maniak
Hej Barbi Tak sie zastanawiam......kiedy się zmęczysz .... jeśli sie zmęczysz
Pazdrawiami i zdrówka życzę
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Miło Cię Basiu znów "widzieć" na forum !


Zastanawiam się nad założeniem kolejnego wątku dotyczącego bergenstest, ponieważ jestem w trakcie kursu przygotowawczego. Myślę, że nie ja jedna. Mam nadzieję, że odezwą się osoby, które bądź za kilka dni, bądź w następnych terminach będą podchodzić do tego egzaminu.


A teraz ciekawostka językowa, o której dowiedziałam się niedawno. Otóż użyłam dosłownego tłumaczenia z polskiego języka i powiedziałam kiedyś "takk for alt" do Norwega, po czym dowiedziałam się, że Norwegowie używają tego wyrażenia jedynie w jednej sytuacji, podczas pogrzebu, jako podziękowanie pisane na wstędze.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
Katarzyna napisał:
... Otóż użyłam dosłownego tłumaczenia z polskiego języka i powiedziałam kiedyś "takk for alt" ...
Tak to już bywa ... przecież od dawna wiadomo iż nie można wszystkiego tłumaczyć dosłownie , ponieważ można znaleźć się w niezręcznej sytuacji .
Dobrze , że Norg był taktowny ...
W innym przypadku , taki zwrot do osoby żyjącej , jest obrazą i ofcjalnym życzeniem by już sobie najlepiej umarła ...
Z innej pisemnej ciekawostki ...
To samo zdanie jednak napisane ... "Tak for alt "... znaczy ..."miejsce dla wszystkich".../bez względu na własny majątek//GRÓB// . pomimo iż samo słowo ..."tak"... znaczy strop, dach , sufit... Tak przy okazji zadawanych pytań dowiedziałem się od Moich Norgów .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
1371 Postów
Barbara H
(barbara67)
Maniak
Nigdy nie spotkalam sie z " wyrazeniem " - tak for alt - bo ono nie ma zadnego sensu ( tlumaczac to by brzmialo : dach dla wszystkiego , moze miales na mysli tak for alle - dach dla wszystkich - ale i takiego stwierdzenia nie uzywa sie

Mozna natomiast powiedziec :

Takk for alle gode minner - Dziekuje / Podziekowania za wszystkie dobre wspomnienia

Takk for alle gratulasjoner - Dzieki za wszystkie zaproszenia

Takk for alle meldinger - Dzieki za wszystkie zawiadomienia / wiadomosci

Takk til alle som besøkte oss - Dzieki dla wszystkich ktorzy nas odwiedzili

itd. itp.

osv. ol.

Sa tez wyrazenia :

Grip tak i alle mulighetene - Uchwyc / Lap wszystkie mozliwosci

tak i alle edelstenene - Zdobadz wszystkie kleinoty


Pozdrawiam

Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1371 Postów
Barbara H
(barbara67)
Maniak
Witam serdecznie

Znalazlam cwiczenia sluchowe - lytteprøve - moze sie komus przydadza n.p jako przygotowanie do Bergenstest :

www.sevonett.no/mod/hotpot/view.php?id=767

Dialekty w No. - gdzie i co w nich jest specjalnego :

kurs.uia.no/iktl/studentprosjekter/inf10...10703/lytteprove.htm

Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Witaj Basiu,

Ćwiczeń nigdy dość, szczególnie jeśli chodzi o słuchanie...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -8  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
barbara67 napisał:...Znalazlam cwiczenia...
A JA ...ZNALAZŁEM INFORMACJĘ ... iż dzisiaj jest ...

BARBARY

Dlatego Miła Kobieto ...
Wszystkiego najmilszego z okazji dnia dzisiejszego ...

---

Dużo radości w życiu prywatnym i zawodowym .
Pozdrawiam
Gabriel
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok