Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zaostrzenie wymagań i limit rzeczywistego oprocentowania: rząd rozważa zmiany w przyznawaniu kredytów Finanse i kredyty
Maja Zych 22 stycznia 2018
13:22

Zaostrzenie wymagań i limit rzeczywistego oprocentowania: rząd rozważa zmiany w przyznawaniu kredytów

1
Skomentuj
Proponowane zmiany mają nie tylko na celu ochronę praw konsumentów, ale także lepsze weryfikowanie osób mających otrzymać kredyt. flickr.com / Norges Bank / CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/legalcode
15 stycznia premier Norwegii Erna Solberg potwierdziła zawarcie koalicji między partią Prawicy (Høyre), Partią Postępu (Fremskrittspartiet) oraz Lewicą (Venstre). Jedną z propozycji nowego rządu na najbliższe lata ma być zaostrzenie przepisów dotyczących kredytów konsumenckich (forbrukslån). Politycy chcą między innymi ustanowić maksymalne rzeczywiste oprocentowanie i zwiększyć prawa konsumentów w przypadku oszustw marketingowych.
Silny wzrost zadłużenia Norwegów w ostatnich latach niepokoi polityków, którzy chcą zawczasu zapobiec problemom ze spłatą zobowiązań.

Forbrukslån – kredyt konsumencki (gotówkowy), czyli pożyczka, którą można zaciągnąć w banku w Norwegii na dowolny cel, bez zapewniania dodatkowego zabezpieczenia finansowego dla banku w postaci np. mieszkania, samochodu lub innej nieruchomości jako hipoteki

Nie każdy dostanie kredyt

Pierwszym punktem dotyczącym zmian w zasadach udzielania kredytów ma być zaostrzenie wymagań, które należy spełnić, aby kredyt otrzymać. Obecnie część osób otrzymuje pożyczki bez gruntownego sprawdzenia przez bank ich zdolności kredytowej. W ten sposób w przyszłości osoby, które już wcześniej miały problemy finansowe mogą mieć problemy ze spłatą rat i popaść w jeszcze większe długi. Celem jest zatem lepsze weryfikowanie osób, którym udziela się kredytu.

Koniec z przeraźliwie wysokimi kosztami kredytu?

Kolejną ważną kwestią, którą chce się zająć nowy rząd, jest wysokość rzeczywistego oprocentowania, czyli wszystkich kosztów związanych z pożyczką. Obecnie w przypadku karty kredytowej lub kredytu konsumenckiego zwykle wynoszą one około 20 procent, jednak niektóre pożyczki mogą mieć znacznie wyższe koszty. Rząd rozważa z tego powodu ustanowienie maksymalnej wysokości rzeczywistego oprocentowania – nie wiadomo jednak do tej pory, o jakim progu rozmawiają politycy koalicji.

Chcą walczyć z oszustami

Wielu kredytodawców kusi klientów reklamami, które nie przedstawiają wszystkich szczegółów oferty. W ten sposób niektórzy dają się nabrać na tzw. kruczki prawne, które często wiążą się z dodatkowymi opłatami i bardzo wysokim łącznym kosztem kredytu. Rząd w swoim programie politycznym wymienił także jako jeden z planów dbanie o zwiększenie praw konsumentów w walce z nieuczciwymi działaniami marketingowymi. W tym celu pomocne mogą być też urzędy nadzorujące, które od tego roku mają zwiększone prawa do egzekwowania tych przepisów, np. poprzez nakładanie kar pieniężnych.
Reklama
Osoby mające pytania na temat kredytów w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna Multinor finans:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
kamil k*****l
kamil k*****l 22-01-2018 21:07

brawo

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas