Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Finanse i kredyty

Co znaczy: fødselsnummer, lønnslipp, forbrukslån? Terminy finansowe [SŁOWNICZEK]

Monika Pianowska

04 czerwca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Co znaczy: fødselsnummer, lønnslipp, forbrukslån? Terminy finansowe [SŁOWNICZEK]

Co dokładnie kryje za sobą norweska terminologia finansowa? Katrina Lukina

Jak nie pogubić się w papierologii i gąszczu fachowych terminów, kiedy staramy się o kredyt? Czym różnią się od siebie numery personalne, a do czego służy lønnslipp? W naszym nowym słownikowym cyklu postaramy się przybliżyć podstawowe pojęcia związane z finansami w Norwegii.
Rodzaje norweskich kredytów są zbliżone do polskich. Istnieją chociażby kredyt gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny, na samochód czy firmę. W pierwszej części finansowego słowniczka bierzemy na warsztat kredyt konsumencki.
Forbrukslånkredyt konsumencki (gotówkowy), czyli pożyczka, którą można zaciągnąć w banku Norwegii na dowolny cel, bez zapewniania dodatkowego zabezpieczenia finansowego dla banku w postaci np. mieszkania, samochodu lub innej nieruchomości jako hipoteki. Charakteryzuje się korzystniejszym oprocentowaniem i krótkim procesem przyznawania go.
Najczęściej osoby starające się o pożyczkę muszą mieć ukończone 20 lat, a także zarabiać co najmniej 220 000 koron brutto rocznie. Ważne, aby posiadać adres zarejestrowany w norweskiej ewidencji ludności (folkeregisteret) oraz stały numer personalny.

Kwoty kredytów konsumenckich zaczynają się od 5 000 koron i mogą sięgać nawet 500 000 koron. Jest to zależne m.in od czasu zatrudnienia u jednego pracodawcy, wysokości wynagrodzenia i długości pobytu w Norwegii.

W Norwegii do ustalania tożsamości obywateli używa się powszechnie numerów identyfikacyjnych. Są to D-nummer lub fødselsnummer. Należy się nimi posługiwać w kontakcie z władzami publicznymi. Okażą się również potrzebne przy zakładaniu konta bankowego w Norwegii.
Fødselsnummer – stały numer personalny. To on jest niezbędny, aby w Norwegii ubiegać się o kredyt. Mogą się o niego starać osoby, których pobyt w Norwegii przekroczył pół roku, czyli w świetle ustawy o ewidencji ludności wystarczająco długo do uzyskania statusu rezydenta. W momencie otrzymania numeru personalnego przestaje się używać D-nummeru. Numer personalny składa się z 11 cyfr, gdzie pierwsze sześć cyfr wskazuje datę urodzenia.
D-nummer – tymczasowy numer personalny, który w Norwegii stanowi 11-cyfrowy kod identyfikacyjny niezbędny do kontaktów z urzędami publicznymi oraz bankami. Otrzymują go osoby bez stałego pobytu w Norwegii, które zamierzają przebywać w kraju mniej niż 6 miesięcy. Numer ten nie upoważnia do ubiegania się o kredyt w Norwegii. 

Aby otrzymać numer, obywatele krajów Unii Europejskiej muszą najpierw zgłosić swój pobyt w Norwegii na policji. Następnie są zobowiązani do złożenia wniosku o wydanie karty podatkowej oraz zadeklarowania swojej przeprowadzki do Norwegii.

Numer ten jest zbudowany w taki sam sposób, jak numer personalny, ale pierwsza cyfra wzrasta o 4.

Aby mieć szansę na kredyt konsumencki, należy także posiadać zaświadczenie o legalnych, zarejestrowanych dochodach, jak również stałą umowę o pracę. Do potwierdzenia zarobków w Norwegii niezbędny okaże się skattemelding (wstępne rozliczenie podatkowe) z poprzedniego roku, wydane przez Skatteetaten.
Skattemelding – wstępne rozliczenie podatkowe wysyłane w kwietniu przez Norweski Urząd Podatkowy do osób pracujących w Norwegii. Zawiera wykaz dochodów, odliczeń, majątku i długu z ostatniego roku dochodowego.
Lønnslipp – odcinek pensji otrzymywany wraz z wynagrodzeniem od pracodawcy. To pokwitowanie pokazujące wynagrodzenie brutto oraz odciągnięty podatek. Odcinki wypłaty stanowią dokumentację zapłaconego podatku, dlatego warto je zachowywać. 

Właśnie na podstawie tych dokumentów – lønnslipp i skattemelding – banki ustalaja zdolność kredytową klienta. Kiedy jednak mają wątpliwości co do wysokości zarobków podanych przez potencjalnego pożyczkobiorcę w formularzu, mogą go poprosić o pokazanie umowy o pracę w celu ich weryfikacji.
BankID – elektroniczna legitymacja, która pozwala na szybką identyfikację i podpisywanie się online. Za jej pomocą można zrealizować zdalnie większość finansowych i urzędowych spraw. Dzięki BankID nie trzeba czekać na dokumenty do podpisu w formie papierowej (norweskie banki wysyłają je pocztą wraz z opłaconą kopertą zwrotną).
Refinansiering – w przypadku posiadania jednego lub wielu zobowiązań finansowych można je spłacić na korzystniejszych warunkach (np. z niższymi odsetkami) nowym kredytem konsumenckim.
Źródła: skatteetaten.no, nyinorge.no, pengenytt.no, finanssans.no, dnb.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok