Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Finanse i kredyty

Zadłużenie Norwegów wzrosło o 1,7 miliarda koron. To głównie przez karty kredytowe

Monika Pianowska

04 kwietnia 2024 18:00

Udostępnij
na Facebooku
Zadłużenie Norwegów wzrosło o 1,7 miliarda koron. To głównie przez karty kredytowe

Płatności kartą kredytową są przyczyną największego wzrostu zadłużenia konsumentów. NTB

Zadłużenie konsumenckie Norwegów wzrosło w pierwszym kwartale 2024 roku o 1,7 miliarda koron i obecnie wynosi 162,1 miliarda. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca jego poziom podskoczył o 0,9 miliarda koron (0,6 proc.), jak pokazują nowe dane Norweskiej Informacji o Długu (Norsk Gjeldsinformasjon).
– Nieoprocentowane zadłużenie na kartach kredytowych wynosi obecnie 29 miliardów. Korzystanie z kart kredytowych jest przyczyną największego wzrostu zadłużenia konsumentów w zeszłym miesiącu – mówi Svein Ove Karstensen, dyrektor generalny Norsk Gjeldsinformasjon.
Kredyty ratalne wzrosły w miesiąc o 0,2 do 89,5 miliarda koron, a kart kredytowych o 0,6 miliarda. Oprocentowane zadłużenie na kartach kredytowych spadło zaś o 0,2 mld (-0,5 proc.) i wynosi 42,7 miliarda koron.

Będzie stabilizacja?

Płatności kartą kredytową są przyczyną największego wzrostu zadłużenia konsumentów. Termin spłaty większości tego długu przypada na połowę kwietnia i aby uniknąć wysokich kosztów odsetek, należy jej dokonać. Pomimo dużego wykorzystania kart kredytowych wydaje się jednak, że całkowite oprocentowane zadłużenie konsumentów nieco się ustabilizowało i nie rośnie tak bardzo jak w drugiej połowie 2023 r., twierdzi Karstensen.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy zadłużenie konsumentów w Norwegii wzrosło o 8,8 miliarda koron (5,7 proc.).
Źródła: Norsk Gjeldsinformasjon/NTB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok