Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Finanse i kredyty

Stopy procentowe w górę. A to jeszcze nie koniec

Natalia Szitenhelm-Smeja

23 czerwca 2022 11:10

Udostępnij
na Facebooku
2
Stopy procentowe w górę. A to jeszcze nie koniec

Kolejna podwyżka głównej stopy procentowej nastąpi w sierpniu. /zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/licencja standardowa

23 czerwca potwierdziły się spekulacje analityków - Norweski Bank Centralny podniesie główną stopę procentową do 1,25 proc. Zapowiada także kolejną podwyżkę w sierpniu.
Reklama
Norges Bank podnosi główną stopę procentową z 0,75 proc. do 1,25 proc., czytamy w oświadczeniu. Komitet ds. Polityki Pieniężnej i Stabilności Finansowej Banku Centralnego ocenił, że tylko w ten sposób można ustabilizować inflację. - Perspektywa utrzymywania się wysokiej inflacji w dłuższym okresie wskazuje na szybszy wzrost stóp procentowych, niż wcześniej szacowano. Szybszy wzrost stóp procentowych zmniejszy obecne ryzyko, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, i że w przyszłości pojawi się potrzeba zaostrzenia polityki pieniężnej - mówi prezes Norges Banku Ida Wolden Bache, cytowana w komunikacie prasowym. 

Bank Centralny zapowiada także, że kolejna podwyżka głównej stopy procentowej nastąpi w sierpniu, a latem przyszłego roku wartość stopy procentowej wzrośnie do ok. 3 proc. - Gdy teraz oceniamy perspektywy i obraz ryzyka, kluczowa stopa procentowa zostanie w sierpniu prawdopodobnie podniesiona do 1,5 proc. - informuje Bache.

To było do przewidzenia

Główna ekonomistka w Akershus Eiendom, Kari Due-Andresen, komentuje, że analitycy finansowi i ekonomiści spodziewali się podniesienia głównej stopy procentowej aż o 0,5 punktu. - Wydaje się, że wzrost kosztów i cen jest wyższy, niż szacowano w marcu. Aktywność gospodarcza jest dobra, a bezrobocie jest niższe, niż oczekiwano. Korona norweska również bardzo osłabła. Oznacza to wzrost cen towarów importowanych i wyższy wzrost eksportu w przyszłości - mówi w rozmowie z serwisem Børsen.
Już w maju Norges Bank zapowiadał, że wobec konsekwencji dla norweskiej gospodarki wywołanych wojną w Ukrainie, “ jeśli istnieją perspektywy na utrzymywanie się wysokiej inflacji w dłuższym okresie, stopa procentowa może zostać podniesiona szybciej, niż wskazuje to prognozowane w poprzednim raporcie o polityce pieniężnej”. Kilka dni temu główna ekonomistka w SpareBank 1, Elisabeth Holvik,  ​​sugerowała też, że Norges Bank nie musi zachowywać ostrożności, jak dotychczas, podnosząc jednorazowo stopy procentowe o standardowe 0,25 punktu procentowego - jako przykład podawała USA, gdzie zdecydowano się na 0,75 punktu procentowego, by zatrzymać galopującą inflację.
Norges Bank w marcu zapowiedział w sumie siedem podwyżek stóp procentowych do końca 2023.

Norges Bank w marcu zapowiedział w sumie siedem podwyżek stóp procentowych do końca 2023.Źródło: Alexander - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Norges Bank, MojaNorwegia, Børsen 
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eldur Sevarsson

23-06-2022 12:18

Banki już się cieszą z większych zysków.

Jan Kowalski

23-06-2022 11:58

Pamieatam stopy procentowe w Norge ponad 10%.

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram