Biznes i gospodarka

Rada dla Norges Banku: być jak Rezerwa Federalna USA i podnieść stopy procentowe potrójnie

Monika Pianowska

21 czerwca 2022 10:00

Udostępnij
na Facebooku
Rada dla Norges Banku: być jak Rezerwa Federalna USA i podnieść stopy procentowe potrójnie

Komitet ds. stóp procentowych Norges Banku spotka się 22 czerwca. stock.adobe.com/ fot. Alexander/ tylko do użytku redakcyjnego

Analitycy finansowi i opinia publiczna są pewni, że zgodnie z prognozami i zapowiedziami samej instytucji Bank Centralny Norwegii podniesie w tym tygodniu stopy procentowe.
Reklama
Choć nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie wyniesie podwyżka, główna ekonomistka Elisabeth Holvik sugeruje, by pójść w ślady Rezerwy Federalnej USA i zdecydować się na 0,75 punktu procentowego w celu przezwyciężenia galopującej inflacji.

Jastrzębie chwyty dozwolone

Holvik uważa, że ​​Norges Bank nie musi zachowywać ostrożności, jak dotychczas, podnosząc jednorazowo stopy procentowe o standardowe 0,25 punktu procentowego. W tym momencie może za to zdecydować się na potrójną stawkę, tak jak Bank Centralny Stanów Zjednoczonych.
W rozmowie z NTB główna ekonomistka podkreśla, że ​​potrzeba od roku do dwóch lat, zanim podwyżka stóp procentowych w pełni wpłynie na gospodarkę. Lepiej jednak działać dość radykalnie już teraz, aby uniknąć pozostawania w tyle i bycia zmuszonym do jeszcze bardziej znacznego podniesienia stóp procentowych w krótkim czasie w przyszłości.
– Doświadczenia z USA powinny być dzwonkiem alarmowym dla Norges Banku. Podnosząc stopę procentową tylko o 0,25 punktu procentowego w czerwcu, zwiększa się ryzyko, że my w Norwegii też przegrzejemy gospodarkę, przy gwałtownie rosnącej inflacji – pisze w swojej analizie Elisabeth Holvik, odnosząc się do sytuacji w USA. Uważa jednak, że tym razem norweski bank centralny nie zastosuje się do jej rady.
Oczekuje się, że na koniec roku oprocentowanie kredytów hipotecznych wyniesie około 3,5 proc.

Oczekuje się, że na koniec roku oprocentowanie kredytów hipotecznych wyniesie około 3,5 proc.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Aby obniżyć inflację

Ogólnym celem polityki pieniężnej jest utrzymanie stabilnej wartości pieniądza poprzez niską inflację – najlepiej na poziomie 2 proc. w skali roku. Kiedy ceny znacznie rosną, kluczową stopę procentową często podnosi się w celu schłodzenia gospodarki, zaś w czasach kryzysu (jak to miało miejsce podczas pandemii koronawirusa) jest ona często obniżana, by pobudzić aktywność gospodarczą. Komitet ds. stóp procentowych Norges Banku spotka się 22 czerwca. Decyzja zostanie ogłoszona w czwartek rano.
Oczekuje się, że na koniec roku oprocentowanie kredytów hipotecznych wyniesie około 3,5 proc. Jeśli ścieżka stóp procentowych zostanie skorygowana w górę, jak sądzi obecnie większość analityków, do końca 2024 r. oprocentowanie kredytów hipotecznych znajdzie się w Norwegii na poziomie między 4,5 a 5 proc.
Źródła: borsen.dagbladet.no, NTB
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram