Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Planujesz założyć konto w norweskim banku? Token, bankID czy brukskonto to słowa, które warto znać [SŁOWNICZEK] Finanse i kredyty
Monika Pianowska 01 lipca 2017
08:00

Planujesz założyć konto w norweskim banku? Token, bankID czy brukskonto to słowa, które warto znać [SŁOWNICZEK]

Skomentuj
W Norwegii karta bankowa spełnia funkcję dowodu osobistego. wikimedia.org - Bitjungle - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported/MN
Podczas stałego pobytu w Norwegii posiadanie konta bankowego okazuje się niezbędne. Karta bankowa stanowi bowiem często rodzaj dowodu osobistego, a banki ściśle współpracują z instytucjami odpowiedzialnymi za podatki, ubezpieczenia i świadczenia socjalne. Mobilkonto? Engangskode? Debetkort? Przedstawiamy pojęcia, które zawsze pojawiają się w towarzystwie norweskiego konta bankowego.
Mieszkając w Norwegii, nie sposób funkcjonować bez konta w banku. Podobnie jak adres zameldowania podatnika, w rejestrze elektronicznym odnotowuje się także numer konta bankowego, na konto otrzymuje się pensję czy zwroty podatków. Co oczywiste, żaden bank nie udzieli też kredytu osobie bez własnego konta.
Bankkonto – konto bankowe. Z wnioskiem o założenie konta można wystąpić w Norwegii do banku po otrzymaniu karty podatkowej i norweskiego numeru personalnego. Otwierając je, należy podpisać umowę o prowadzeniu konta oraz okazać wymagane dokumenty.
Bankkort – karta bankowa i jednocześnie w wielu przypadkach (jeśli posiada zdjęcie) dokument spełniający w Norwegii funkcje legitymacji, na której widnieją numer personalny i podstawowe dane jej posiadacza.

Dokumenty wymagane przy zakładaniu konta w banku:

Pass/Reisepass – paszport
Arbeidsavtale/ Arbeidskontrakt – umowa o pracę

Inntekt – dochody (brutto).
Token – urządzenie elektroniczne wydawane przez bank, generujące kody do uwierzytelniania internetowych operacji bankowych. Każdy token przypisany jest jednemu klientowi. Pozwala potwierdzać transakcje (np. przelewy, zlecenia stałe) oraz operacje administracyjne (np. zmianę uprawnień użytkownika) przy pomocy jednorazowego kodu. Posiada prostą klawiaturę numeryczną, strzałki do nawigacji, przycisk „kasuj” oraz wyświetlacz.
BankID – elektroniczna legitymacja, która pozwala na szybką identyfikację i podpisywanie się online. Za jej pomocą załatwimy zdalnie większość finansowych i urzędowych spraw.

Dzięki BankID nie trzeba czekać na dokumenty do podpisu w formie papierowej (norweskie banki wysyłają je pocztą wraz z opłaconą kopertą zwrotną).

Debetkort – zwykła karta płatnicza (debetowa) wydawana przy otwarciu konta bieżącego. Suma płatności kartą nie może przekroczyć kwoty znajdującej się na koncie. Można też zawrzeć z bankiem umowę o debet na koncie bieżącym.
Kredittkort – karta kredytowa, karta płatnicza niezwiązana z kontem bieżącym. Bank może ją zaproponować klientom posiadającym wiarygodność kredytową (stały dochód lub majątek, który można zastawić). Wiąże się z limitem kredytowym i jest obciążana w miarę użytkowania. Przy spłacie wykorzystanej kwoty kredytu w terminie narzuconym przez bank nie płaci się odsetek.
Engangskode – uwierzytelniający transakcję jednorazowy kod generowany przez token.
Brukskonto – bieżący rachunek rozliczeniowy, rodzaj rachunku bankowego przeznaczonego do gromadzenia środków pieniężnych oraz przeprowadzania rozliczeń. Posiada swój unikatowy numer. Prowadzi go bank na podstawie umowy o prowadzenie rachunku bankowego.

Przykłady innych rodzajów kont:

Sparekonto – konto oszczędnościowe
Depositumskonto – konto depozytowe/ wkład terminowy
Innkjøpskonto – konto zakupowe
Valutakonto – konto walutowe

Forbrukslånkredyt konsumencki (gotówkowy), czyli pożyczka, którą można zaciągnąć w banku w Norwegii na dowolny cel, bez zapewniania dodatkowego zabezpieczenia finansowego dla banku w postaci np. mieszkania, samochodu lub innej nieruchomości jako hipoteki. Charakteryzuje się korzystniejszym oprocentowaniem i krótkim procesem przyznawania go.
Lånekalkulator – kalkulator kredytowy. Oblicza wysokość poszczególnych rat kredytu przy założonym oprocentowaniu nominalnym, okresie kredytowania oraz rodzaju rat.
Fødselsnummer/D-nummer – norweski odpowiednik PESEL-u, numer personalny składający się z 11 cyfr. D-nummer to tymczasowy numer personalny, fødselsnummer – stały. Są one niezbędne do kontaktów z urzędami publicznymi, jak również do założenia konta w banku.

D-nummer otrzymują osoby bez stałego pobytu w Norwegii, które zamierzają przebywać w kraju mniej niż 6 miesięcy. Numer ten nie upoważnia do ubiegania się o kredyt w Norwegii. O fødselsnummer mogą się natomiast starać osoby, których pobyt w Norwegii przekroczył pół roku, czyli w świetle ustawy o ewidencji ludności wystarczająco długo do uzyskania statusu rezydenta. W Norwegii  niezbędny do ubiegania się o kredyt.
Nettbank – bankowość elektroniczna.
Mobilkonto – konto mobilne, na telefon. Za jego pośrednictwem można sprawdzać stan konta, dokonywać przelewów, płacić rachunki etc. – jak w przypadku konta internetowego. Posiadając je, można także uruchomić opcję otrzymywania wiadomości na temat aktualnych kursów wymiany oraz sytuacji na giełdzie.
Nettkonto – konto online. Umożliwia dokonywanie operacji finansowych przez internet, bez konieczności wizyty w oddziale bankowym.
Registreringsbevis – dokument potwierdzający rejestrację pobytu w Norwegii. Dokument wydawany na czas nieokreślony.

Registreringsbevis zastąpił oppholdstillatelse – pozwolenie na pobyt w Norwegii (na czas określony).

AvtaleGiro – polecenie zapłaty, bezgotówkowa forma realizowania rozliczeń pieniężnych w Norwegii, czyli obciążanie konta z datą zapłaty na fakturze.

To popularna forma zapłaty rachunków płaconych regularnie, jak np. za prąd, telefon. Daje gwarancję zapłaty na czas i bez odsetek.
eFaktura – faktura elektroniczna. W przeciwieństwie do tradycyjnej, papierowej formy faktury za wystawienie wersji elektronicznej bank nie pobiera opłat.
Minibank – bankomat.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas