Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Finanse i kredyty

Kraj fiordów zrobi kolejny krok w stronę bezgotówkowości. Norges Bank przetestuje cyfrowy pieniądz

Monika Pianowska

23 kwietnia 2021 12:23

Udostępnij
na Facebooku
10
Kraj fiordów zrobi kolejny krok w stronę bezgotówkowości. Norges Bank przetestuje cyfrowy pieniądz

Cyfrowy pieniądz banku centralnego (DSP) ma być szeroko dostępnym pieniądzem elektronicznym emitowanym przez Norges Bank w oficjalnej jednostce monetarnej. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norwegia, uchodząca obecnie za kraj o najniższym udziale płatności gotówkowych na świecie, chce wprowadzić cyfrową walutę – informuje Norges Bank w komunikacie prasowym z 22 kwietnia. W ciągu najbliższych dwóch lat Bank Centralny Norwegii będzie testował różne rozwiązania techniczne dotyczące cyfrowego pieniądza (DSP).

Aplikacja lub zamknięte konto

Bank centralny rozważał możliwość wprowadzenia swojej cyfrowej waluty od ponad czterech lat i powołał oddzielną grupę roboczą. Ta uznała, że motywacja do badania DSP ostatnimi czasy wzrosła, dlatego zaleciła bankowi rozpoczęcie badań i testów, a także przyjrzenie się bliżej potrzebie wprowadzenia DSP i jego konsekwencjom.
Bank centralny rozważał możliwość wprowadzenia swojej cyfrowej waluty od ponad czterech lat i powołał oddzielną grupę roboczą. Ta uznała, że motywacja do badania DSP ostatnimi czasy wzrosła, dlatego zaleciła bankowi rozpoczęcie badań i testów, a także przyjrzenie się bliżej potrzebie wprowadzenia DSP i jego konsekwencjom.

Cyfrowy pieniądz banku centralnego (DSP) ma być szeroko dostępnym pieniądzem elektronicznym emitowanym przez Norges Bank w oficjalnej jednostce monetarnej.

Grupa robocza wcześniej zasugerowała dwa różne rozwiązania dla systemów DSP. Jeden ma postać tokena opartego na rejestrach, w którym pieniądze można wykorzystać za pośrednictwem aplikacji, a drugi to opcja z zamkniętym kontem, podobna do obecnych rozwiązań dla kryptowalut.

Do banknotów i monet już raczej nie wrócą

Jednocześnie technologia płatności rozwija się szybko, a wykorzystanie gotówki ciągle spada, pisze Norges Bank. Ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się covid-19 poprzez fizyczny kontakt z pieniędzmi wykorzystanie gotówki dramatycznie zmalało ogólnie na całym świecie. I chociaż kraje nordyckie w ostatnich latach zdominowały ranking zwolenników płatności bezgotówkowych, tendencja ta uwidoczniła się szczególnie w czasie epidemii koronawirusa – najbardziej w Norwegii. Zdaniem analityków nawet kiedy skończy się pandemia, obecni użytkownicy alternatywnych metod płatności, takich jak portfele mobilne i karty zbliżeniowe, prawdopodobnie nie wrócą już do gotówki. Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie terminale w norweskich sklepach obsługują płatności zbliżeniowe, dzięki czemu za zakupy można płacić kartą płatniczą, smartwatchem lub smartfonem.
Według danych Banku Centralnego Norwegii, tylko w 3-4 proc. transakcji w kraju fiordów wykorzystuje się banknoty i monety.

Według danych Banku Centralnego Norwegii, tylko w 3-4 proc. transakcji w kraju fiordów wykorzystuje się banknoty i monety. Źródło: pixnio.com / CC0 Creative Commons

Szacunkowo, według danych Banku Centralnego Norwegii, tylko w 3-4 proc. transakcji w kraju fiordów wykorzystuje się banknoty i monety. Jeśli chodzi o bitcoiny, już w 2018 roku około 5 proc. Norwegów powyżej 18. roku życia posiadała je lub inną kryptowalutę.
Jak informuje Bloomberg, według raportu McKinsey Global Payments Report wskaźnik transakcji gotówkowych wynosi 9 proc. u skandynawskich sąsiadów, w Szwecji, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych krajów pod względem rozwoju cyfrowego pieniądza. W Szwecji Riksbank prowadzi pilotaż w celu przetestowania rozwiązania technicznego dla e-korony.

Liderzy bezgotówkowości są ostrożni

Mimo planów cyfryzacji na wzór Szwecji i rekordowego użycia operacji bezgotówkowych w Norwegii prezes banku centralnego Øystein Olsen studzi emocje i broni tradycyjnych pieniędzy. – Gotówka dodaje do systemu płatności kilka ważnych funkcji, które mogą być przydatne do przekazania i rozwijania poprzez emisję pieniądza cyfrowego banku centralnego. Potrzebujemy więcej wiedzy, aby móc zdecydować, czy jest to właściwy środek mówi Olsen cytowany w komunikacie prasowym.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


JusticeTiger

25-04-2021 12:26

W końcu...! Każdy będzie płacił podatki i skończy się to cwaniactwo, co chodzi o czarne prace. Chcesz tu mieszkać? Więc żyj w ten sposób jak to inni robią! Jestem też ZA!

Albercik Polonus

24-04-2021 00:44

Czyli Juan 2.0 a potem Be slave nie mylić z Be save

Kertoip1983

23-04-2021 21:51

Do Tomasz Lenartowicz
Dziadek zmien lekarza pierwszego kontaktu, moze inne leki pomoga. Dziadek czasy PRL to juz historia, by kogos oczernic juz nie wystarczy wybujala fantazja towarzysza, wiec daj na luz. Byles kiedys w Norwegii ze twierdzisz ze Polska wyprzedza/przewyzsza ten kraj, czy znasz tylko z gazet i opowiadan?

Miroman

23-04-2021 20:30

Mi chodzi o to ,że jeżeli będziesz protestował przeciwko reżimowi. To zablokują konto.

Miroman

5 godzin temu

Czyli zniewolenie ,jeżeli fikniesz to zablokują konto .miska ryżu.

A teraz jak fikniesz to ci konta nie blokują????
zatrzymany w czasie???? nie zapłać mandatu w Polsce albo podatku.....

Miroman

23-04-2021 16:21

Czyli jesteś za niewolnictwem ?

Eldur Sevarsson

23-04-2021 14:46

Praca na czarno i płacenie do raczki się skończy...
Jestem jak najbardziej za...

Kertoip1983

23-04-2021 14:26

Do Tomasz Lenartowicz:
Z kad masz takie dane? Polska moze wyprzedzac Norwegie w braku tolerancji a nie w dziedzinie cyfryzacji. Odstawiles leki ze Cie tak poniosło?

Tomasz Lenartowicz

23-04-2021 14:11

Ref. „Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie terminale w norweskich sklepach obsługują płatności zbliżeniowe, dzięki czemu za zakupy można płacić kartą płatniczą, smartwatchem lub smartfonem”.

Nieprawda.
Większość norweskich sklepów z trudem obsługuje zbliżeniowe karty płatnicze rozróżniając między Visa i Master.
O płaceniu smartfonem nie ma mowy bo DNB nie przyjął aplikacji Apple pay a jego własna aplikacja Vipps nie obsługuje terminali sklepowych.
Polska wyprzedza Norwegię w dziedzinie cyfryzacji.

Miroman

23-04-2021 13:14

Czyli zniewolenie ,jeżeli fikniesz to zablokują konto .miska ryżu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok