Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Edukacja

Będzie reforma edukacji w Norwegii. Da uczniom m.in. więcej czasu na ukończenie szkoły

Monika Pianowska

29 marca 2023 15:45

Udostępnij
na Facebooku
Będzie reforma edukacji w Norwegii. Da uczniom m.in. więcej czasu na ukończenie szkoły

Minister edukacji Tonje Brenna wątpi, że dzięki temu uczniowie uczęszczający do szkoły ponadpodstawowej dłużej niż trzy lata będą mieli lepsze stopnie niż reszta. flickr.com/ noregsmallag/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Rząd przedstawił propozycje reformy edukacji, zgodnie z którymi uczniowie powinni mieć możliwość zdobycia kilku świadectw zawodowych, udziału w decyzjach, które ich dotyczą, oraz bezterminowe prawo do nauki na poziomie ponadpodstawowym aż do ukończenia szkoły.
– Dzisiaj ma się trzy lata na zakończenie szkoły, ale w przyszłości uczniowie będą mieli szansę kontynuować naukę, aż uda im się zdać. Jeśli na przykład ktoś nie zaliczy przedmiotu, i tak będzie mógł chodzić do szkoły, dopóki go nie zaliczy – mówi minister edukacji Tonje Brenna w rozmowie z NRK.
Minister wątpi, że dzięki temu uczniowie uczęszczający do szkoły ponadpodstawowej dłużej niż trzy lata będą mieli lepsze stopnie niż reszta.

Demokracja dla nastolatków

Nowa rządowa ustawa o systemie oświaty przewiduje również nowe zasady uzupełniania nieobecności, zmienione przepisy dotyczące uczniów z brakiem znajomości języka norweskiego, a także prawo do uzyskania kilku świadectw zawodowych.
Nowa ustawa oświatowa ma wejść w życie od rozpoczęcia roku szkolnego w 2024 roku.

Nowa ustawa oświatowa ma wejść w życie od rozpoczęcia roku szkolnego w 2024 roku. Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Karel

Rząd przyzna uczniom także ustawowe prawo do udziału w decyzjach szkoły, które ich dotyczą. Poprzez demokrację podopieczni szkół będa mogli wpływać na sprawy związane z ich życiem codziennym i nauką.
Obowiązkiem właścicieli szkół i administratorów państwowych będzie zapewnienie, aby szkoły rzeczywiście praktykowały uczestnictwo uczniów w ustalaniu wspólnych decyzji i przestrzegały nowych przepisów.
Nowa ustawa oświatowa ma wejść w życie od rozpoczęcia roku szkolnego w 2024 roku.
Źródła: NRK, Nettavisen
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok