Biznes i gospodarka

Zwiększenie krajowej produkcji i zmiany w eksporcie: walka z kryzysem energetycznym wejdzie w nową fazę

Emil Bogumił

24 stycznia 2022 17:15

Udostępnij
na Facebooku
Zwiększenie krajowej produkcji i zmiany w eksporcie: walka z kryzysem energetycznym wejdzie w nową fazę

Twarzą walki z kryzysem energetycznym jest minister finansów Trygve Slagsvold Vedum (Partia Centrum). Fot. Ragne B. Lysaker, materiały prasowe Partii Centrum (Flickr.com, CC BY 2.0)

Minister finansów Trygve Slagsvold Vedum (Partia Centrum) zapowiedział podjęcie nowych kroków w walce z kryzysem energetycznym. Tym razem metody wprowadzone przez rząd będą miały inny wymiar. Drożyźnie mają zaradzić środki długofalowe.
Bieżąca polityka rządu ma zapewnić dalszą pomoc odbiorcom energii elektrycznej w Norwegii. Zmiany mają odczuć zarówno najmniejsi konsumenci, jak i przedsiębiorstwa. Poza kontynuowaniem krótkoterminowego wsparcia, minister finansów poinformował o próbie wprowadzenia długofalowych środków. Trygve Slagsvold Vedum przyznał, że rząd pracuje nad zwiększeniem krajowej produkcji prądu, rewizją eksportu energii elektrycznej oraz kontrolowaniem sposobów sprzedaży za granicę.

– Utworzymy także komisję energetyczną – powiedział Vedum w rozmowie z Dagbladet. Nowy organ miałby działać od końca stycznia. Skład oraz metody działania nowej instytucji nie są jeszcze znane.

W tle kryzysu konflikt z opozycją

Pomysły na walkę z wysokimi cenami prądu przedstawiają także partie opozycyjne. Jak informują dziennikarze Børsen, Partia Postępu (FrP) zaprosiła ugrupowania zasiadające w Stortingu na spotkanie, które miało doprowadzić do wypracowania wsparcia ponad podziałami. Partia Pracy i Centrum odmówiły udziału w rozmowach, które ostatecznie zostały odwołane. – To arogancja na zupełnie nowym poziomie – mówi w rozmowie z NTB Frank Sve odpowiedzialny w FrP za politykę energetyczną. – Mamy zobowiązanie wobec obywateli. Wielu martwi się, że nie zapłaci rachunków – dodaje.
Partia Postępu twierdzi, że rząd powinien zrezygnować z wszelkich podatków i opłat, które wpływają do budżetu w okresie kryzysu energetycznego.

Partia Postępu twierdzi, że rząd powinien zrezygnować z wszelkich podatków i opłat, które wpływają do budżetu w okresie kryzysu energetycznego.Fot. Pixabay

Trygve Slagsvold Vedum odpowiedział przedstawicielom Partii Postępu. Zwrócił uwagę, że kłopotliwy eksport energii elektrycznej rozpoczął się, gdy FrP zasiadało w rządzie. Położono wtedy podmorskie kable umożliwiające przesył. – Każdy wywiad dotyczący kryzysu energetycznego powinien rozpoczynać się od przeprosin polityków Partii Postępu – uciął dyskusję minister finansów.
Jak informuje Dagbladet, wysokość norweskiego pakietu antykryzysowego wzrosła na początku stycznia 2022 roku i wynosi 13 mld NOK. Do najważniejszej formy wsparcia należą dopłaty do zasiłków mieszkaniowych oraz zrekompensowanie 55 proc. kwoty rachunku przekraczającej 70 øre za kWh. Pierwsze odliczenia zaplanowane były w styczniu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok