Biznes i gospodarka

Zarabianie w Norwegii mniej opłacalne. W ciągu 10 lat Polacy stracili nawet 500 euro miesięcznie

Emil Bogumił

18 lipca 2023 18:50

Udostępnij
na Facebooku
11
Zarabianie w Norwegii mniej opłacalne. W ciągu 10 lat Polacy stracili nawet 500 euro miesięcznie

Praca w Norwegii staje się dla Polaków coraz mniej atrakcyjna. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Polacy niezmiennie stanowią największą grupę imigrantów w Norwegii. Typowe wyjazdy nad fiordy „za chlebem” na przestrzeni lat stały się mniej opłacalne. Zatrudnieni odczuwają negatywne skutki napiętej sytuacji geopolitycznej i wyjątkowo mocnego połączenia korony norweskiej z rynkami międzynarodowymi.
Atrakcyjność Norwegii spadła dla osób, które wyjeżdżają nad fiordy jedynie w celach zarobkowych. W najgorszej sytuacji znaleźli się zatrudnieni wysyłający co miesiąc lub kwartał konkretną sumę pieniędzy do rodziny mieszkającej w Polsce. Na przestrzeni lat wymieniana w kantorze kwota zdecydowanie skurczyła się. Widać to nie tylko, porównując koronę norweską i złotego, ale przede wszystkim odnosząc norweski pieniądz do bardziej stabilnego euro.

Wartość korony coraz mniejsza

Osoby podejmujące pracę w Norwegii, pozostawiające rodzinę w Polsce, często decydują się na przesyłanie określonej kwoty na konto bankowe nad Wisłą lub odkładają ją, by wrócić do kraju z większą sumą pieniędzy. Sytuacja postępujących w ten sposób znacznie pogorszyła się na przestrzeni ostatnich 10 lat. Zakładając, że miesięczne oszczędności wynoszą 10 tys. NOK, zatrudnieni stracili w ten sposób nawet 503 euro:

  • wartość 10 tys. NOK w styczniu 2013 roku – 1356 euro,
  • wartość 10 tys. NOK w lipcu 2013 roku – 1275 euro,
  • wartość 10 tys. NOK w lipcu 2023 roku – 853 euro.
Według średniego kursu z pierwszego tygodnia lipca 503 euro posiadało wartość 2253 PLN.

Według średniego kursu z pierwszego tygodnia lipca 503 euro posiadało wartość 2253 PLN.Fot. Fotolia

Na przestrzeni ostatnich 10 lat korona norweska odnotowywała duże wahania, jednak spadek wartości nie był tak duży jak w 2023 roku:

  • wartość 10 tys. NOK w grudniu 2014 roku – 1102 euro,
  • wartość 10 tys. NOK w styczniu 2016 roku – 1040 euro,
  • wartość 10 tys. NOK w grudniu 2019 – 990 euro.

Obecny kryzys norweskiej waluty jest drugim największym w historii. W marcu 2020 roku średnia wartość 10 tys. NOK wynosiła 800 euro. W porównaniu ze styczniem 2013 roku pracujący Polacy tracili wówczas 556 euro, czyli około 2,5 tys. złotych.

Porównania kursu korony dokonuje się najczęściej względem euro i dolara amerykańskiego. Wskazane waluty są bardziej stabilne oraz atrakcyjniejsze dla inwestorów w porównaniu z m.in. złotym.

Polacy wrócą z kraju fiordów nad Wisłę?

Kwestią mniejszej atrakcyjności dla imigrantów ekonomicznych zainteresowały się także norweskie media. Stavanger Aftenblad przywołało historię małżeństwa z Malborka, które w przeszłości mieszkało w Norwegii. Zwracają uwagę, że polski rynek pracy staje się coraz lepszy. – W końcu zobaczyliśmy, że w Polsce łatwiej było znaleźć porządną pracę z dobrymi zarobkami. Potem pojechaliśmy do domu. Nie jest już łatwo pracować w Norwegii i wywozić pieniądze do swojego kraju – zwracają uwagę mieszkańcy Pomorza. Cytowany m.in. przez portal document.no Adam Kordowski przyznaje także, że czuję się w Polsce bardziej stabilnie. Oskarża norweski świat biznesu o frywolność. Przedsiębiorców znad Wisły określa jako bardziej poważnych.
Jak wynika z danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) opublikowanych w I kwartale 2023 roku, imigranci stanowią już 16 proc. norweskiej populacji. We wskazanym gronie największą grupą są Polacy, których przebywa nad fiordami 107,4 tys. osób. W 2022 roku znad Wisły do kraju fiordów przyjechało 6 623 imigrantów. Do Polski wróciły 4 774 osoby.

Źródła: SSB, Stavanger Aftenblad, document.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Riggman

27-07-2023 03:45

napisał:
napisał:


W PUNKT.
Tematy by się znalazły, ale nie ma ludzi do debaty. Albo są hejterami ( sami się utopią w swojej STRASZNIE śmierdzącej kupie i będą tam krążyć w nieskończoność łapiąc oddech na jedno zdanie \" DLACZEGOOOO?!\" ) Ale to ich problem.
Fajnie byłoby podyskutować, dowiedzieć się czegoś konkretnego, przydatnego, wartościowego.
Nie wspomnę jak cudownie byłoby przeczytać o czymś pozytywnym. Pamiętam, że takim tworem miały być grupy zainteresowań na forum. Ale albo zainteresowani już się \"odnaleźli\" i robią swoje, albo nawet to zdechło.


Chyba wszystkie tematy ktore tyczyly sie zycia w tym kraju juz na tym forum przerobilismy, nie ma o czym pisac bo nie ma z kim ale to wina portalu bo pare lat temu wszystkich poblokowali i teraz zostalo pare osob. Koedys to byla tu cosgle zywa dusputa

Joanna Kuchnicka

27-07-2023 01:04

napisał:


W PUNKT.
Tematy by się znalazły, ale nie ma ludzi do debaty. Albo są hejterami ( sami się utopią w swojej STRASZNIE śmierdzącej kupie i będą tam krążyć w nieskończoność łapiąc oddech na jedno zdanie " DLACZEGOOOO?!" ) Ale to ich problem.
Fajnie byłoby podyskutować, dowiedzieć się czegoś konkretnego, przydatnego, wartościowego.
Nie wspomnę jak cudownie byłoby przeczytać o czymś pozytywnym. Pamiętam, że takim tworem miały być grupy zainteresowań na forum. Ale albo zainteresowani już się "odnaleźli" i robią swoje, albo nawet to zdechło.

mart enty

25-07-2023 23:33

Riggman napisał:
ja tu bym mocno polemizowal co za owocne galezie wyrastaja z polemiki Gabrysia....
No widzisz... Ty tylko chcesz polemizować, a On polemizuje.
A ja tylko tak skromnie siedzę, i zawijam w te papierki
A w linku opis tego forum w telegraficznym skrócie opisuje to biedaforumm
P.S. Ja spod Krakowa, chodzę na pole

Riggman

25-07-2023 20:22

ja tu bym mocno polemizowal co za owocne galezie wyrastaja z polemiki Gabrysia....

mart enty

25-07-2023 00:33

G123 napisał:
akwatomek napisał:
Joanna Kuchnica babo z penesem- chcialbym zebys nam powiedziala o swoich doswiadczeniach jako meska dz.ka.
Zjebie i męska dziwko z waginą zamiast penisa.!!!
Jesteś na tym forum, zwykłym trolkiem matołkiem, bez Twarzy i Nazwiska i ty szmato internetowa, śmiesz obrażać Kobietę, która zadała bardzo mądre pytanie! i to nie do ciebie.
Sio męska kwoko na grzędę tam twoje miejsce.


No i tu masz plusa Gabryś, jakem Twój oponent sometimes
Żremy się, bo żremy, ale ktoś ten forumowy pień, w miarę merytoryczny trzymać musi. Aby owocne gałęzie z niego wyrastały. A chwasty dookoła, musimy se sami rwać.
Taki ot Dąb Bartek

G123 G-321

23-07-2023 23:30

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
akwatomek

22-07-2023 08:06

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Joanna Kuchnicka

20-07-2023 22:35

ZST napisał:
Czekam na ofertę ze Szwajcarii . Mam nadzieję , że przed zakończeniem urlopu dostanę propozycje . Jestem 5 lat tutaj ,ale mam dość już tego kraju , a mi pomaga w podjęciu decyzji ...

Powodzenia! Jak znajdziesz chwilę to może napiszesz tu o doświadczeniach. Przykro że się rozczarowałeś...A tak serio skrobnij jakie były Tw oczekiwania przed przyjazdem tu, co się rozjebało i z jakich innych powodów masz siły żeby próbować w Szwajcarii? Co tam kusi czego nie można znaleźć w Nor, w PL w Niemczech, albo dajmy na to np w Londynie?

kotadolf .

18-07-2023 23:35

Czyli najbardziej oplaca sie nie pracowac.Wtedy nic sie nie traci!

Viking V

18-07-2023 23:29

Powodzenia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok