Biznes i gospodarka

Wraca jeden z największych projektów klimatycznych w Norwegii. Wychwyci 350 000 ton dwutlenku węgla

Monika Pianowska

27 stycznia 2025 14:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Wraca jeden z największych projektów klimatycznych w Norwegii. Wychwyci 350 000 ton dwutlenku węgla

Zakład będzie wychwytywał 350 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Hafslund/NTB/materiały prasowe

Kontrowersyjny projekt wychwytywania dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania odpadów w Klemetsrud zostanie wznowiony. Firma Hafslund Celsio, która odpowiada za budowę zakładu, podczas konferencji prasowej 27 stycznia ogłosiła jej ponowne otwarcie. Wcześniej prace wstrzymano w 2023 r. z powodu znacznego przekroczenia budżetu.
Wspólnie z Aker Solutions i SLB Capturi Hafslund Celsio zbuduje jedną z pierwszych na świecie pełnowymiarowych instalacji wychwytywania dwutlenku węgla opartą na spalaniu odpadów. Szacuje się, że wychwytywanie CO₂ ze śmieci spalanych w Klemetsrud pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Oslo o 17 proc. Pomysłodawcy twierdzą, że to jeden z największych i najważniejszych projektów klimatycznych i przemysłowych w Norwegii.
– Po długiej fazie redukcji kosztów i gruntownym procesie restrukturyzacji ponownie realizowany jest bardziej dojrzały projekt wychwytywania dwutlenku węgla – pisze Hafslund Celsio w komunikacie prasowym. Budżet wynosi 8,3 miliarda koron, a państwo zapewnia wsparcie w wysokości 2,5 miliarda koron.

Budżetowe kontrowersje

Zakończenie budowy zaplanowano na 2029 r. Zakład będzie wychwytywał 350 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Zadaniem obiektu ma być trwałe usuwanie węgla z atmosfery oraz redukcja emisji kopalnego CO₂. Dwutlenek węgla będzie transportowany statkami do Øygarden na obrzeżach Bergen, a tam pompowany rurami na szelf kontynentalny i składowany 2600 metrów pod dnem Morza Północnego.
W Radzie Miasta Oslo toczył się poważny spór w sprawie instalacji wychwytywania dwutlenku węgla, a przed świętami Bożego Narodzenia Partia Postępu (Frp) zerwała negocjacje budżetowe z Prawicą (Høyre) i Lewicą (Venstre). Partia Postępu stanowczo sprzeciwia się wykorzystywaniu środków publicznych na wychwytywanie dwutlenku węgla Uważa, że gmina powinna skupić się na swoich podstawowych zadaniach, takich jak opieka nad osobami starszymi, szkoły i transport.
Źródła: Hafslund, NTB, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Magneto68

25-02-2025 14:52

Pieknie.. Norwegia 5 mln kraj uratuje swiat przed ociepleniem ? A tymczasem w Azji Chiny, Indie otwieraja nowe kopalnie i fabryki. Dodajmy do tego ekologie w Afryce, Rosji, Ameryce pln i pld. Śmiechu warte a koszty zycia coraz wyzsze w EuropieBedziemy sciagac zywnosc z Ameryki poludniowej i likwidowac gospodarstwa w Europie bo nasze krowy wypuszczaja gazy a w Brazylii nieBedziemy zamykac fabryki i sciagac towary z Azji bo nasze fabryki emituja gazy a w Azjii nieLudzie pobudka..

harek harkofski

01-02-2025 21:31

Super. Może inni pójdą tą ścieżką i choćby osłabimy efekt cieplarniany.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok