Biznes i gospodarka

Norwegia oczyści Niderlandy z dwutlenku węgla. W ciągu roku tyle spalin nie produkują nawet samochody w Oslo

Emil Bogumił

05 września 2022 17:05

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia oczyści Niderlandy z dwutlenku węgla. W ciągu roku tyle spalin nie produkują nawet samochody w Oslo

Wychwytywanie i przechowywanie dwutlenku węgla ma być jedną z norweskich technologii przyszłości. Fot. Ole Jørgen Bratland, materiały prasowe Equinor

Dwie norweskie spółki – Northern Lights i Yara – podpisały umowę o transgranicznym transportowaniu i składowaniu dwutlenku węgla. Gaz będzie przesyłany z Niderlandów do kraju fiordów. Jaki informuje Equinor – jeden z właścicieli Northern Lights – to pierwsza tego typu rozwiązanie na świecie.
Reklama
Spaliny będą przesyłane z fabryki Yara Sluiskil (prowincja Zeeland). Norweska spółka wydzielona z grupy Norsk Hydro produkuje w niej amoniak i nawozy. Od 2025 roku placówka będzie transportowała do Norwegii około 800 tys. ton dwutlenku węgla. To więcej niż emisja wynikająca z ruchu samochodowego w Oslo. – To kamień milowy w rozwoju systemu wychwytywania, transportu i składowania dwutlenku węgla. Dzięki pierwszej umowie handlowej na transport i składowanie gazów otwieramy łańcuch, który ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez świat zera klimatycznego do 2050 roku – skomentował dyrektor generalny Equinor Anders Oppedal.

Spółka Northern Lights odbierze dwutlenek węgla za pośrednictwem terminalu w Øygarden niedaleko Bergen. Gaz będzie stamtąd transportowany 2600 metrów w głąb morza i składowany w magazynach podmorskich.

Część długofalowego planu rządu

Spółka Northern Lights prowadzi działalność m.in. w ramach Langskip, czyli długofalowego projektu norweskiego rządu. Program został uruchomiony w 2020 roku przez Ernę Solberg. System został uznany za znaczący dla świata przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) oraz Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE). Poza Northern Lights, rząd zdecydował się stworzyć zakłady pozyskujące dwutlenek węgla w fabryce HeidelbergCementc w Brevik oraz stołecznym zakładzie recyklingu. Każdy z nich jest w stanie pozyskiwać 400 tys. ton spalin rocznie.
Program Langskip wyceniono na 25,1 mld NOK w okresie 10 lat. Głównym fundatorem projektu jest państwo. Budżet Norwegii pokryje 16,8 mld NOK.

Program Langskip wyceniono na 25,1 mld NOK w okresie 10 lat. Głównym fundatorem projektu jest państwo. Budżet Norwegii pokryje 16,8 mld NOK. Il. materiały prasowe Equinor

Norwegia inwestuje w system wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCS) od ponad 25 lat. Za pośrednictwem Equinora państwo jest lub było partnerem ponad 40 projektów. Jak wylicza spółka, na pod dnem Morza Północnego można składować gazy, które zostaną wyprodukowane w Norwegii w ciągu około 1000 lat.

Komunikat prasowy Equinor
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok