Biznes i gospodarka

W ciągu roku prąd podrożał o blisko 20 procent. Rząd wciąż szuka metod walki z kryzysem

Emil Bogumił

12 lutego 2022 12:51

Udostępnij
na Facebooku
1
W ciągu roku prąd podrożał o blisko 20 procent. Rząd wciąż szuka metod walki z kryzysem

To kolejny etap walki z kryzysem energetycznym w Norwegii. /zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay

Rada Ministrów powołała 15-osobową Komisję Energetyczną. Gremium ma zająć się długofalowymi problemami Norwegii, których rozwiązanie pozwoli uniknąć kryzysów związanych z brakiem prądu w przyszłości. Rząd zapowiedział także dalszą walkę z wysokimi cenami energii elektrycznej.
Jak wynika z raportu Centralnego Biura Statystycznego (SSB), od stycznia 2021 roku do stycznia 2022 roku prąd podrożał o 19,7 proc. i był głównym czynnikiem wywołującym  podwyżkę cen w całym kraju. – Bez programu wsparcia i tymczasowej obniżki podatku od energii elektrycznej, cena prądu wraz z opłatami wzrosłaby o prawie 70 proc. – zwracają uwagę analitycy SSB.

Na konferencji prasowej, która odbyła się 11 lutego, przedstawiciele rządu zapowiedzieli dalszą walkę z kryzysem energetycznym. – Podkreślamy, że będziemy bronić się przed utrzymaniem wysokich cen energii. Ważne jest, abyśmy przyjrzeli się, jak zmniejszyć podatność na podwyżkę. Ocenimy również system świadczeń, który został wprowadzony w tym roku – przyznała minister energii Marte Mjøs Persen.

Komunikat prasowy Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii 

Nowa instytucja odpowie na pytanie: co dalej?

Zgodnie z zapowiedziami 11 lutego powołano Komisję Energetyczną. Nowa jednostka przy Radzie Ministrów będzie odpowiadała za wskazanie głównych problemów, z którymi norweski sektor energetyczny może borykać się do 2030 i 2050 roku. Jej członkowie mają wskazać, jakie decyzje powinien podjąć rząd, by zapobiec podobnym kryzysom w przyszłości. Oceny będą podejmowane na podstawie analizy obecnej sytuacji oraz sprawozdań komisji parlamentarnej ds. energii. W skład komisji weszło 15 osób, m.in. naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele branży energetycznej oraz mieszkaniowej.

Komisja Energetyczna ma znaleźć odpowiedzi na pięć pytań:

1. Jak wpływają na Norwegię zmiany na rynku energetycznym?
2. Jakie istnieją perspektywy rozwoju w sektorze energetycznym?
3. Jaki potencjał posiada Norwegia, by zwiększyć produkcję energii?
4. Jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii?
5. Jakie konflikty interesów występują w sektorze energetycznym?

Dotychczasowa polityka rządu skupiała się na zapewnieniu bieżącej pomocy odbiorcom energii elektrycznej w Norwegii.

Dotychczasowa polityka rządu skupiała się na zapewnieniu bieżącej pomocy odbiorcom energii elektrycznej w Norwegii. /zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay

Początek długofalowych działań w Norwegii

Jeszcze w grudniu 2021 roku rząd zapewnił mieszkańców, że podejmie kroki w celu złagodzenia podwyżek cen prądu. Najbiedniejsi mogą liczyć na dodatki do świadczeń mieszkaniowych. Wszyscy obywatele otrzymują dopłaty do rachunków, jeśli zużycie energii przekroczy 70 øre za kWh. Pomoc trafiła do Norwegów w styczniu. Rozpoczęcie prac Komisji Energetycznej wiąże się z opracowaniem celów długofalowych, z których najważniejsze mają być:

  • zwiększenie krajowej produkcji prądu,
  • rewizja eksportu energii elektrycznej,
  • kontrolowanie sposobów sprzedaży prądu za granicę.
Jak zwróciła uwagę minister energii Marte Mjøs Persen, atutem Norwegii ponownie mają stać się niskie ceny prądu. Powrót do sytuacji sprzed kryzysu ma zapewnić konkurencyjność przemysłowi oraz dobrobyt obywatelom. W rozwoju branży energetycznej rząd widzi także szansę na stworzenie nowych miejsc pracy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


EWA J

12-02-2022 19:13

Jak w Pis..czytajcie a odnajdiecie,,glupki ..debile..mieliscie 1600 a macie 5000.ciesczie se ..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok