Sądy spodziewają się fali bankructw. Proszą o dodatkowe środki na rozprawy Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 09 czerwca 2020
08:00

Sądy spodziewają się fali bankructw. Proszą o dodatkowe środki na rozprawy

Skomentuj
Na zdjęciu siedziba Norweskiej Administracji Sądowej w Trondheim. wikimedia.org/ fot. Cato Edvardsen/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Dyrektor Norweskiej Administracji Sądowej Sven Marius Urke poprosił parlament o uruchomienie specjalnych środków, które pozwolą zająć się procesami upadających firm. Urke spodziewa się bowiem fali bankructw wywołanych kryzysem koronawirusowym w gospodarce kraju fiordów.
Bazując na danych z 2008 roku, kiedy to Norwegię dotknął krach finansowy, przedstawiciele administracji sądowej obliczyli, że przypadków bankructwa może być o 6 tys. więcej. Negatywny wpływ pandemii koronawirusa na norweską gospodarkę może doprowadzić do kumulacji spraw firm ogłaszających upadłość jesienią i wyższa liczba bankructw będzie się jeszcze utrzymywać w przyszłym roku.
Reklama

Ponad dwa lata na nadrobienie zaległych rozpraw

Norweska Administracja Sądowa prosi Storting o alokację dodatkowych 181 milionów koron umożliwiających obsługę wszystkich nowych spraw i uporanie się z zaległymi procesami firm, które ogłosiły bankructwo wskutek koronakryzysu. To więcej, niż przewidziano w zrewidowanym budżecie. Dodatkowe środki mają pomóc usprawnić procesy sądowe dzięki opłaceniu większej liczby sędziów i wynajmie zastępczych pomieszczeń poza sądami do przeprowadzania procesów. Do listu przedłożonego w parlamencie 12 maja dotarł dziennik Dagbladet.
Ponieważ po 12 marca, wskutek zamknięcia m.in. różnych norweskich instytucji, prowadzono 90 proc. mniej spraw sądowych niż zwykle, stworzyły się zaległości w sprawach. Do tej pory państwo przeznaczyło 35 milionów koron z budżetu na cyfryzację niektórych procesów zdalnie, aby obydwie strony nie musiały się stawiać na rozprawie. Niemniej administracja sądowa uważa, że wychodzenie z zaległości w rozprawach zajmie sądom jakieś dwa i pół roku.
List z prośbą o dodatkowe środki na realizację zaległych rozpraw wpłynął do Stortingu 12 maja.
List z prośbą o dodatkowe środki na realizację zaległych rozpraw wpłynął do Stortingu 12 maja. Źródło: MN

Wiele firm nie otrzyma pomocy finansowej

Fala bankructw ma nastąpić mimo pomocy finansowej zaoferowanej przez państwo przedsiębiorstwom zarejestrowanym w Norwegii, które ucierpiały na pandemii koronawirusa. Specjalną platformę, przez którą firmy mogły składać formularze z prośbą o środki na ratowanie biznesu, uruchomiono 18 kwietnia i już kilkanaście godzin po starcie uzbierało się 1200 wniosków.
W ciągu marca i kwietnia pomoc finansową w różnej wysokości otrzymały 32 433 przedsiębiorstwa, podczas gdy 11 tys. formularzy odrzucono. Ogółem wypłacono 1,9 miliarda koron. Dane te są dostępne w bazie Norweskiego Urzędu Podatkowego (Skatteetaten). Zebrał je portal Dagens Næringsliv.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas