Biznes i gospodarka

Kolejne 27 miliardów koron na walkę z kryzysem: państwo dopłaci firmom, które wycofają permittering

Monika Pianowska

30 maja 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Plan przedstawili Erna Solberg, Iselin Nybø, Kjell Ingolf Ropstad i Jan Tore Sanner. flickr.com/Statsministerens kontor/https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

29 maja reprezentanci władz – premier Erna Solberg i ministrowie Iselin Nybø, Kjell Ingolf Ropstad oraz Jan Tore Sanner – przedstawili nowy plan kryzysowy na zwalczanie skutków epidemii koronawirusa w norweskiej gospodarce. Pakiet pochłonie 27 miliardów koron z państwowego budżetu i tym samym przyczyni się do powiększenia deficytu wynoszącego już 485 miliardów koron.
Tym razem rząd skupi się m.in. na innowacjach i edukacji. Przede wszystkim zapowiada dopłaty do wynagrodzeń w firmach, które zdecydują się przywrócić do pracy zatrudnionych odesłanych na permittering. Będzie to krótkoterminowy program wsparcia. Dalej natomiast ma obowiązywać wyższa stawka zasiłku dla bezrobotnych.

Skorzystają rodzice

Ponadto 4 miliardy koron władze przeznaczą na projekty budowlane, a 3,6 miliarda na stworzenie zielonych miejsc pracy i ograniczenia emisji. Na postanowieniach w ramach najnowszego pakietu kryzysowego skorzystają rodzice – będą mogli wziąć nieograniczoną liczbę dni wolnych na opiekę nad chorym dzieckiem, jeśli sytuacja wymaga specjalnej ochrony przed zakażeniem.
Rząd wyda również 6 miliardów na sprzęt medyczny, 2 miliardy na połączenia kolejowe i setki milionów, aby zrekompensować utratę dochodów przez gminne firmy transportu publicznego.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram