Biznes i gospodarka

Siedem podwyżek stóp procentowych do 2024. Kolejna w czerwcu

Natalia Szitenhelm-Smeja

11 maja 2022 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Siedem podwyżek stóp procentowych do 2024. Kolejna w czerwcu

Stopa procentowa może zostać podniesiona szybciej, niż wskazuje to prognozowane w poprzednim raporcie o polityce pieniężnej, informuje Norges Bank. Alexander - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Norges Bank informuje, że w czerwcu nastąpi kolejna podwyżka stóp procentowych. Na razie Komitet ds. Polityki Pieniężnej i Stabilności Finansowej  Banku Centralnego w Norwegii zadecydował o utrzymaniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 0,75 procent.
Reklama
W marcu Norges Bank zdecydował się podnieść stopy procentowe z 0,5 do 0,75 proc., tłumacząc, że “aktywność w norweskiej gospodarce nadal rośnie po usunięciu środków kontroli infekcji, zatrudnienie nadal się zwiększa, a wykorzystanie mocy produkcyjnych wydaje się oscylować powyżej normalnego poziomu”.

Siedem podwyżek do 2024

Zgodnie z zapowiedziami Banku Centralnego następna po marcowej podwyżka nastąpi w czerwcu. Do tego czasu stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 0,75 proc, czytamy w komunikacie prasowym. 

Norges Bank informuje, że wobec konsekwencji dla norweskiej gospodarki wywołanych wojną w Ukrainie, “ jeśli istnieją perspektywy na utrzymywanie się wysokiej inflacji w dłuższym okresie, stopa procentowa może zostać podniesiona szybciej, niż wskazuje to prognozowane w poprzednim raporcie o polityce pieniężnej”. Już w marcu prezes Norges Banku Ida Wolden Bache zapowiedziała łącznie siedem podwyżek stóp procentowych do końca 2023, aby uniknąć nagłego, zbyt wysokiego wzrostu cen w kraju.
Na perspektywy międzynarodowej inflacji wpływa inwazja Rosji na Ukrainę. Ceny energii i innych surowców są wysokie i od marca bardzo się wahają. Wzrosły ceny gazu, węgla i energii. Norges Bank szacuje, że stopa procentowa wzrośnie do około 2,5 proc. do końca 2023 r.

Na perspektywy międzynarodowej inflacji wpływa inwazja Rosji na Ukrainę. Ceny energii i innych surowców są wysokie i od marca bardzo się wahają. Wzrosły ceny gazu, węgla i energii. Norges Bank szacuje, że stopa procentowa wzrośnie do około 2,5 proc. do końca 2023 r.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Mimo to prognozy dla konsumentów nie są zbyt optymistyczne. Serwis NRK cytuje ekonomistę inwestycyjnego Nordnet, Madsa Johannesena, któy uważa, że w przypadku większości gospodarstw domowych wydatki prawdopodobnie zostaną podwojone w porównaniu do tych sprzed kilku lat. Rosnące stopy procentowe wraz z wyższymi cenami energii i dóbr konsumpcyjnych oznaczają potrójny cios dla portfela.
Norges Bank, MojaNorwegia, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram