Biznes i gospodarka

Polski kurort zostanie pionierem geociepłownictwa dzięki funduszom norweskim? Za 19 mln poszuka gorących źródeł

Monika Pianowska

05 września 2017 14:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Polski kurort zostanie pionierem geociepłownictwa dzięki funduszom norweskim? Za 19 mln poszuka gorących źródeł

Basen uzdrowiskowy w Lądku-Zdroju. wikimedia.org - Leszek Żur - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic

W ostatnich dniach sierpnia gmina Lądek-Zdrój informowała na swojej oficjalnej stronie o uzyskaniu niemal 19 milionów złotych na poszukiwanie wód termalnych na terenie kurortu. Działania te zostaną zrealizowane w ramach norwesko-islandzko-polskiego projektu dotyczącego energii geotermalnej.
W realizację przedsięwzięcia finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) angażują się zespoły specjalistów z polskich i zagranicznych instytucji naukowych, m.in. Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (lider) i Christian Michelsen Research AS z Norwegii.

Polska z potencjałem jak kraje nordyckie?

Trwające od lipca do końca października 2017 r. międzynarodowe działania pt. „Energia geotermalna: podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju – wstępne studia dla wybranych obszarów w Polsce” mają na celu wspomaganie polskiego sektora ciepłownictwa ekologicznego.

W ramach projektu zaplanowano wizyty studyjne w Polsce, Norwegii i Islandii, konferencje, działania promocyjne, a także opracowanie raportu opiewającego m.in. rozwiązania sprzyjające trwałemu rozwojowi ciepłownictwa geotermalnego w całym kraju.

Historyczny kurort może odżyć dzięki geotermii

Decyzja o udzieleniu 100 proc. dofinansowania na wykonanie 2,5-kilometrowego odwiertu geotermalnego w Lądku-Zdroju należała do Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na przedsięwzięcie „Poszukiwanie wód termalnych otworem LZT-1” gmina otrzyma dokładnie 18 788 250 zł.

Poza popularnym dolnośląskim kurortem w projekcie uczestniczą też przedstawiciele Konstantynowa Łódzkiego, Poddębic i Sochaczewa. To już drugi projekt dotyczący geotermii w Polsce dofinansowany przez Mechanizm EOG.
Norwegia i Islandia przodują na świecie w zagospodarowaniu ciepła Ziemi: Islandia dzięki wodom i parom geotermalnym, a Norwegia – pompom ciepła. W Polsce geociepłownictwo dopiero raczkuje, stąd ogromna waga współpracy ze specjalistami z krajów darczyńców funduszy EOG.

Źródła: ladek.pl, meeri.eu
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eldur Sevarsson

05-09-2017 21:40

Wy naprawde nie lapiecie sarkazmu?
Czy tylko udajecie?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok