Biznes i gospodarka

Norweski wzrost PKB największy w Europie. Gospodarka kraju fiordów ponad dwukrotnie silniejsza od Polski

Emil Bogumił

23 stycznia 2023 12:30

Udostępnij
na Facebooku
Norweski wzrost PKB największy w Europie. Gospodarka kraju fiordów ponad dwukrotnie silniejsza od Polski

Na zdjęciu: panorama Oslo. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Centralne Biuro Statystyczne (SSB) i Eurostat opublikowały statystyki dotyczące PKB per capita w Europie. Norwegia uplasowała się na trzeciej lokacie – tuż za Luksemburgiem i Irlandią. Jednocześnie, wzrost osiągnięty przez kraj fiordów był największy na kontynencie.
W grudniu 2022 roku Eurostat opublikował dane ekonomiczne podsumowujące 2021 rok. Ze zgromadzonych informacji wynika, że największy poziom PKB per capita w Unii Europejskiej osiągnął Luksemburg (168 proc. wyższy od średniej unijnej) oraz Irlandia (119 proc. wyższy od średniej unijnej) i Dania (33 proc. wyższy od średniej unijnej). Zestawienie wygląda inaczej, gdy dołączymy do niego pozostałe państwa europejskie. Tuż za Irlandią plasuje się wówczas Norwegia (wskaźnik 67 proc. wyższy od średniej unijnej) i Szwajcaria (55 proc. wyższy od średniej unijnej). 

W dolnej części zestawienia znalazły się Albania (wskaźnik 68 proc. niższy od średniej unijnej), Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Serbia oraz Czarnogóra. Wszystkie państwa odnotowały PKB per capita co najmniej 50 proc. niższe od średniej unijnej. W grupie państw UE najgorzej wypadła Bułgaria – wskaźnik o 43 proc. niższy od średniej.

Norweska konsumpcja niemal największa w Europie

Norweska aktywność gospodarcza odnotowała największy wzrost w porównaniu z 2020 rokiem. W przeciągu kolejnego roku poprawiła się o 18 proc. To najlepszy wynik w Europie. Norwegia osiągnęła także jeden z najwyższych wskaźników konsumpcji indywidualnej. Ta była o 26 proc. większa od unijnej średniej. Większą wartość osiągnęła jedynie w Luksemburgu (44 proc. większa od unijnej średniej).
PKB per capita (zielony) i konsumpcja indywidualna (czarny) w Europie w 2021 roku.

PKB per capita (zielony) i konsumpcja indywidualna (czarny) w Europie w 2021 roku.Il. SSB

PKB per capita – stosunek wartości Produktu Krajowego Brutto w cenach bieżących do liczby ludności danego obszaru.

Konsumpcja indywidualna – wskaźnik ukazujący nabywanie przez gospodarstwa domowe towarów i usług oraz korzystanie przez mieszkańców z usług publicznych (edukacja, służba zdrowia) i pozarządowych.

Eksperci SSB zwracają uwagę, że wskaźnik konsumpcji indywidualnej lepiej opisuje dobrobyt społeczeństwa. – Porównania między krajami oparte na konsumpcji osobistej wskazują zatem na mniejsze nierówności między krajami europejskimi niż porównania oparte na całej gospodarce – komentuje Birte Larsen Sandsta z SSB.
PKB per capita w Polsce było o 23 proc. niższe od średniej unijnej i 90 proc. niższe w porównaniu z Norwegią. Nierówności były mniejsze po uwzględnieniu konsumpcji indywidualnej, która w 2021 roku kształtowała się 16 proc. gorzej od średniej unijnej i 42 proc. gorzej od wskazań w kraju fiordów. Polska znajduje się w zestawieniu obok takich państw, jak Węgry, Portugalia, Hiszpania oraz Estonia.

Źródła: Eurostat, SSB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram