Biznes i gospodarka

Norwegowie bogaci jak nigdy dotąd. Wartość Funduszu Naftowego przekroczyła 12 600 miliardów

Emil Bogumił

21 listopada 2022 16:50

Udostępnij
na Facebooku
Norwegowie bogaci jak nigdy dotąd. Wartość Funduszu Naftowego przekroczyła 12 600 miliardów

Rekordowa wartość Oljefondet to m.in. zasługa wysokich cen gazu i ropy naftowej. Fot. materiały prasowe Equinor

Fundusz Naftowy (Oljefondet), a właściwie Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny zgromadził ponad 12 600 mld koron. To najwyższa wartość w historii instytucji. Za wzrost odpowiadają m.in. wysokie wpływy z tytułu sprzedaży ropy i gazu oraz… wyjątkowo niski kurs korony norweskiej.
Od początku roku na konto Funduszu Naftowego wpłynęły 662 mld NOK z tytułu podatku ze sprzedaży ropy naftowej i gazu oraz dywidendy. Na przestrzeni trzech kwartałów, łączna wartość Oljefondet zmieniała się z powodu wpływów i zmian kursu korony norweskiej o:

  • -171 mld NOK w I kwartale 2022 roku,
  • +813 mld NOK w II kwartale 2022 roku,
  • +702 mld NOK w III kwartale 2022 roku.

Słaba waluta głównym czynnikiem

Jak tłumaczą ekonomiści Norges Bank, czyli podmiotu zarządzającego funduszem, uzyskał ujemną stopę zwrotu z tytułu środków zainwestowanych w akcje giełdowe. Kursy spadły z powodu globalnej inflacji i decyzji banków centralnych o podwyższeniu stóp procentowych. Sytuację zrównoważył kurs korony. Przez większą część 2022 roku dolar i euro utrzymywały cenę powyżej 10 NOK. Pozwoliło to na podniesienie wartości Oljefondet o 2 768 mld NOK.
Wzmocnienie korony doprowadzi do spadku wpływów z tytułu obrotu walutami.

Wzmocnienie korony doprowadzi do spadku wpływów z tytułu obrotu walutami.Fotolia.pl/royalty free

Finansiści zwracają uwagę, że Fundusz Naftowy powinien zostać w dobrej kondycji finansowej również w 2023 roku. – W przyszłym roku do funduszu wpłynie dużo pieniędzy. Wielu uważa, że ​​w szczególności ceny gazu utrzymają się na wysokim poziomie. Przy wysokich cenach ropy będą też dobre wpływy z tego tytułu – skomentował na łamach E24 Erik Bruce, główny ekonomista Nordea Wealth Management.

Od końca 2021 roku wartość Funduszu Naftowego wzrosła o około 289 mld NOK. W ostatnich dniach grudnia jego wartość osiągnęła 12 340 mld NOK. 21 listopada wyceniano go na 12 632 mld NOK.

Źródła: MojaNorwegia.pl, Norges Bank, E24
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok